Yeni Nesil LED Teknolojileri ve Aydınlık Gelecek

Yeni Nesil LED Teknolojileri ve Aydınlık Gelecek

ae_ayindosyasi_led2_LED-lighting-fixtures

LED’ler klasik aydınlatma sistemlerine göre düşük enerji  tüketimi, uzun ömür, sağlamlık, küçük boyut, hızlı anahtarlama, yüksek dayanıklılık ve güvenilirlik gibi avantajlara sahiptir.

ae_ayindosyasi3_Cree-LEDLED’ler elektronik piyasasına girdiği 1962 yılından itibaren büyük aşama kaydetmiştir. Yeni nesil LED teknolojilerinin yeni uygulama alanları bulması, hem LED üretimindeki çeşitliliği artırmış, hem de bu konu üzerine çalışan ve üretim yapan firma sayısının artmasını sağlamıştır.

LED üretimi konusunda son yıllarda hızlı bir gelişme yaşanmaktadır. Dünya çapında yüksek parlaklıkta LED pazarı 2009’da 5.6 milyar dolardan, 2010’da 10.8 milyar dolara %93 oranında artış göstermiştir. Yeni nesil LED’lerin küresel pazardaki yerinin 2015 yılına kadar 18 milyar dolar seviyesine ulaşması beklenmektedir.  Piyasada kullanılan LED’ler genel olarak Power LED, Smd LED, Rgb LED veya Flux LED gibi isimlerle anılmasına rağmen, üretici firmalar farklı isimler altında yeni nesil LED üretimi yapmaktadır. Sınıflandırma genellikle parlaklık seviyesi, paket boyutu, güç seviyesi, renk sıcaklığı gibi farklı parametrelere göre yapılmaktadır. Yeni nesil LED çeşitleri Cree firması tarafından X-Lamp High Power ve HighBrightness;  Nichia firması tarafından Multi-Chip, Compact Multi-Chip, Top Emitting, Point Light Source;  Philips firması tarafından LUXEON Rebel, Altilon; Osram firması tarafından DRAGON, OSTAR gibi isimler altında üretilmektedir.

Yeni nesil LED’lerin sahip olduğu üstün optik özellikler aydınlatma sektöründe LED’lerin kullanımını mümkün hale getirmiştir. Cree firması tarafından üretilen ve Ağustos 2011’de tanıtımı yapılan prototip LED lamba 152 lümen/watt ışıksal etkinlik ile 1331 lümen ışık akısı sağlamaktadır. Şekil 2’de görülen LED lamba 8.7 watt’lık güç tüketimiyle, 75 watt’lık akkor filamanlı bir lambadan daha fazla ışık üretmektedir.

Philips firması tarafından tasarlanan ve 2011 yılı “L Prize” ödülünü kazanan LED’li lamba ise 10W’lık güç tüketimiyle 900 lm ışık akısı üretmekte ve 60W’lık akkor filamanlı lambanın yerine kullanılabilecek özelliğe sahiptir. Aralık 2011’de piyasaya sürülmesi planlanan bu LED lamba standart akkor filamanlı lambaya kıyasla % 83 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Aydınlatma sektörünün tamamında yeni nesil LED’li lambaların kullanımı kaçınılmaz olacaktır

Türkiye’nin enerji tüketimi verilerine bakıldığında aydınlatmanın % 20-25’lik bir paya sahip olduğu görülmektedir. LED’li aydınlatma ae_ayindosyasi3_Cree_MT-G_LEDsistemlerinin kullanılmasıyla bu değerin önemli oranda aşağı çekilebileceği ve ülke ekonomisi üzerinde büyük getiri sağlayacağı ön görülmektedir. Yüksek enerji tüketimiyle bilinen Amerika’da aydınlatma amacıyla kullanılan enerji ihtiyacının 20 yıl içinde LED’ler sayesinde % 29 azalacağı tahmin edilmektedir. Yeni nesil LED teknolojisindeki gelişmeler sonucunda, 2011 yılı itibariyle LED’li lambalar floresan lambaların yerine kullanılabilecek yeterliliğe ulaşmış durumdadır. Önümüzdeki yıllarda ışık akısı, ışıksal etkinlik ve lümen sürekliliği parametrelerindeki iyileştirmelerle birlikte, aydınlatma sektörünün tamamında yeni nesil LED’li lambaların kullanımı kaçınılmaz olacaktır. Bu durum elektrik tasarrufu sağlamanın yanında çevreyle dost ışık kaynaklarının kullanımını da beraberinde getirecektir.  LED’lerin elektriksel ve optik parametrelerinin geliştirilmesi dışında, elektronik sürücü devrelerin belirli standartlara uyması konusunda da önemli çalışmalar yürütülmektedir. LED’li lambaların performansını etkileyen sıcaklık sorununa çözüm olacak termal tasarımların gerçekleştirilmesi ve güç faktörü düzeltme (PFC) özelliğine sahip sürücülerin kullanılması sayesinde LED’li aydınlatma sistemlerinin yakın gelecekte enerji verimliliği ve güç kalitesi üzerine olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

 

Kaynak: Fırat Üniversitesi, Yavuz EROL- Tulgay CANBOLAT

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Volkswagen’in Elektrikli Araçlara Uygun MEB Platformundan Çıkan İlk Model

Elektrikli otomobilin üretim versiyonu, Volkswagen’in elektrikli araçlara uygun MEB platformundan çıkan ilk model olacak. Elektrikli araç sektörü kaldığı yerden devam ediyor. Yeni elektrikli araç üreticisi kuruluşlar, yeni modellerini sergilemek ve

HABERLER

Upsolar Satış Destek Personeli Arıyor

Upsolar, 24-30 yaşları arasında, Türkiye’nin güney illerinde yaşayan, İngilizce bilen satış destek personeli arıyor. Upsolar, 24-30 yaşları arasında, Türkiye’nin güney illerinde yaşayan, İngilizce bilen kadın ve erkek satış destek personeli

HABERLER

Kuşları da Koruyan Akıllı Bina Uygulamaları

İnşaat projelerinin kuşları nasıl etkileyeceğini gösteren bir telefon uygulaması çıkarıldı. Bu şekilde planlamacıların teklif edilen inşaat projelerine onay vermeden, olası etkilerini görmeleri mümkün olacak. Akıllı telefonlar için tasarlanan uygulamayı İngiltere’de