Yeni Enerji Kaynağı: Deniz Ortasında Yüzen Hidroelektrik Santraller

Mimar Margot Krasejevic tarafından geliştirilen Hidroelektrik Şelale Haznesi, sürdürülebilir bir hidroelektrik santral sistemi arayışında olan şirketler için örnek bir model oluşturuyor.

ae_yuzen_hidroelektrik_santraller

Deniz ve kıyı şeritleri arasında konumlandırılabilen Hidroelektrik Şelale Haznesi, normal hidroelektrik santrallerin 2 katı kadar daha efektif çalışmakta ve aynı zamanda ekosisteme olan yükünü de ciddi oranda azaltmaktadır. Kanada Kıyı Şeridi ile Pasifik Okyanusu arasında konumlandırılan Hidroelektrik Şelale Haznesi, gergin bir yüzer zemin platformu üzerine oturtulan beton ve çelik yapı bütününden oluşmaktadır.

ae_yuzen_hidroelektrik_santraller2

Derin okyanus sularının potansiyel enerji kazandırılarak ana yapıya ve su biriktirme haznesine yükseltilmesi ile su sisteme alınır ve yükseltilen su haznede bulunan küçük difüzör benzeri gözlerden tekrar aşağıya boşaltılıyor. Bu esnada ise sistemde kullanılan Tyson türbinler devreye giriyor ve üretilen enerjiyi deniz altında bulunan kablolar vasıtası ile elektriğin kullanılacağı ana adaya iletiyor.

Daha detaylı bilgiyi Mimar Margot Krasejevic kendi sitesi olan http://www.decodeine.cn/ adresinden alabilirsiniz.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Dünya’nın İlk Ekolojik Camiisi Türkiye’de Gerçekleştiriliyor

Tam 1 ay önce  Yüksek Mimar Çelik Erengezgin’in inanç yapıları ve ekolojik tasarımlara uygunlukları üzerine olan değerlendirmesini yayınlamıştık ve bu makale sitemiz ve sosyal medya kanallarımız üzerinden yoğun ilgi görmüştü.

TARIM

Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Sıcak Çermik Kaplıcası yakınına kurulması planlanan jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretimi yapacak. Türkiye’de jeotermal seracılık giderek yaygınlaşıyor.

HABERLER

Beyaz Eşyaya “Eskisini Getir, Yenisini Götür” Desteği Geliyor

Bakan Yıldız, konutta 4 milyar TL enerji tasarrufu hedeflendiğini belirterek ‘Nasıl araçlarda eskisini getirin, yenisini götürün dedik, beyazeşyada da bir düzenleme olabilir’ dedi. Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam doldurmadan düğmesine