Yeni Biyoyakıt Kaynağı Olabilir: Dallı Darı

Yeni Biyoyakıt Kaynağı Olabilir: Dallı Darı

Biyoyakıt üretiminde ve yem sanayisinde kullanılan dallı darı bitkisinin Türkiye’de yaygın şekilde yetiştirilmeye başlandığında, enerji sektörüne büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

ae_biyoenerji_yakit_dalli_dariSelçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ana vatanı Kuzey Amerika olan dallı darının, şu anda Türkiye’de ekim alanı olmadığını, deneme bazlı ilk kez proje kapsamında Selçuk Üniversitesinde yetiştirdiklerini söyledi.

Dallı darının günümüzde çok önemli olan enerji kullanımı bakımından alternatif enerji kaynağı olduğunu belirten Soylu, çok yıllık bir bitki olan dallı darıdan, ekildiği süreden itibaren 15 yıl verim alındığını ifade etti.

TÜBİTAK projesi hazırlandı

Bu bitkinin yoncadan çok daha uzun ömürlü, kış soğuğuna dayanıklı ve yüksek yeşil ot verimine sahip bir tür olduğunu anlatan Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Dallı darı, ABD’de son yıllarda benzin yerine kullanılabilen biyoetanol üretiminde önemli kullanım sahası bulunmuş bir türdür. Yüksek ot verimi, iyi düzeyde yem kalitesi, toprağın yapısını iyileştirmesi ve iyi bir biyoetanol ham maddesi olması nedeniyle tarımsal potansiyeli büyüktür. Alternatif enerji bitkisi olan dallı darıyla ilgili Türkiye’de yapılacak çalışmalar, ülkemizin en önemli döviz gideri olan enerji konusuna yeni bir vizyon getirmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle SÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekiple, dallı darıyla ilgili TÜBİTAK projesi hazırladık. Proje 2007-2010 yıllarında Konya ekolojik koşullarında 3 yıl süreyle başarılı şekilde yürütüldü. Çok sayıda tohum vermesinden dolayı ülkemiz açısından alternatif bir bitki türü örneği teşkil etmektedir. Ülkemizde bu bitkinin tarımının başlamasıyla enerji ve yem kaynağı olarak değerlendirilme imkanı ortaya çıkacaktır. Çok yıllık bitkiler üreticiyi her yıl toprak hazırlığı, ekim ve tohumluk maliyetlerinden kurtaracağı için bitkisel üretimde daha ekonomik olmaktadır. Dallı darı da bu tür bitkilerin başında gelir.”

Enerji sektörü adına ümit vaad eden bir tür

Soylu, dallı darının ülkemizde petrole alternatif enerji kaynakları arayışında, gelecek için ümit vaad eden bir tür olduğunu vurguladı. Bitkinin ülkemizde tanıtılmasıyla, yakın gelecekte enerji kaynağı konusunda değerlendirilme imkanının ortaya çıkacağının altını çizen Prof. Dr. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerjinin yanında hayvancılık açısından da alternatif yem kaynağı imkanlarını getirmesi bakımından hayvan beslemede kaba yem ihtiyacını karşılayabilecek bir tür. Aynı zamanda toprakları ve baraj sahalarını korumada da etkili erozyon bitkisi. Ülkemizde giderek yayılmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda çiftçiye tohumları tedarik ettiğimizde, çiftçi ekmeye başlayacak ve ülkemiz yeni bir enerji ve yem bitkisine kavuşmuş olacak.”

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

ÇEDBİK ve Yeşil Okullar Projesi Clinton Tarafından Sunulacak

Türkiye’de ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliğe yeşil binalar ve yerleşmelerle katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Çevre Dostu Binalar Derneği  ÇEDBİK,  “Yeşil Okullar “ anlaşmasına  Cape Town Dünya Yeşil Binalar Konseyleri Kongresinde imza atan

HABERLER

Mardin’e 10 Milyon Euro’luk Temiz Enerji Yatırımı

Türkiye’de 10 yılda yenilenebilir enerji sektörüne 4 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtildi- Avrupa Türk İşverenler Birliği Başkanı Özmen :- “Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe 3 bin megavat yatırım yapacağız”- “Bu yılın

HABERLER 0 Comments

Powergie’den Konya’ya Güneş Enerjisi Santrali

Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie tarafından, Konya Kızören’de bulunan 144 dönümlük alana 8 megawatt gücünde Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinden biri kuruldu. Türkiye’de güneş enerjisi santralleri devreye girmeye başladı. Yine