Yeni Biyoyakıt Kaynağı Olabilir: Dallı Darı

Yeni Biyoyakıt Kaynağı Olabilir: Dallı Darı

Biyoyakıt üretiminde ve yem sanayisinde kullanılan dallı darı bitkisinin Türkiye’de yaygın şekilde yetiştirilmeye başlandığında, enerji sektörüne büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

ae_biyoenerji_yakit_dalli_dariSelçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ana vatanı Kuzey Amerika olan dallı darının, şu anda Türkiye’de ekim alanı olmadığını, deneme bazlı ilk kez proje kapsamında Selçuk Üniversitesinde yetiştirdiklerini söyledi.

Dallı darının günümüzde çok önemli olan enerji kullanımı bakımından alternatif enerji kaynağı olduğunu belirten Soylu, çok yıllık bir bitki olan dallı darıdan, ekildiği süreden itibaren 15 yıl verim alındığını ifade etti.

TÜBİTAK projesi hazırlandı

Bu bitkinin yoncadan çok daha uzun ömürlü, kış soğuğuna dayanıklı ve yüksek yeşil ot verimine sahip bir tür olduğunu anlatan Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

“Dallı darı, ABD’de son yıllarda benzin yerine kullanılabilen biyoetanol üretiminde önemli kullanım sahası bulunmuş bir türdür. Yüksek ot verimi, iyi düzeyde yem kalitesi, toprağın yapısını iyileştirmesi ve iyi bir biyoetanol ham maddesi olması nedeniyle tarımsal potansiyeli büyüktür. Alternatif enerji bitkisi olan dallı darıyla ilgili Türkiye’de yapılacak çalışmalar, ülkemizin en önemli döviz gideri olan enerji konusuna yeni bir vizyon getirmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle SÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekiple, dallı darıyla ilgili TÜBİTAK projesi hazırladık. Proje 2007-2010 yıllarında Konya ekolojik koşullarında 3 yıl süreyle başarılı şekilde yürütüldü. Çok sayıda tohum vermesinden dolayı ülkemiz açısından alternatif bir bitki türü örneği teşkil etmektedir. Ülkemizde bu bitkinin tarımının başlamasıyla enerji ve yem kaynağı olarak değerlendirilme imkanı ortaya çıkacaktır. Çok yıllık bitkiler üreticiyi her yıl toprak hazırlığı, ekim ve tohumluk maliyetlerinden kurtaracağı için bitkisel üretimde daha ekonomik olmaktadır. Dallı darı da bu tür bitkilerin başında gelir.”

Enerji sektörü adına ümit vaad eden bir tür

Soylu, dallı darının ülkemizde petrole alternatif enerji kaynakları arayışında, gelecek için ümit vaad eden bir tür olduğunu vurguladı. Bitkinin ülkemizde tanıtılmasıyla, yakın gelecekte enerji kaynağı konusunda değerlendirilme imkanının ortaya çıkacağının altını çizen Prof. Dr. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerjinin yanında hayvancılık açısından da alternatif yem kaynağı imkanlarını getirmesi bakımından hayvan beslemede kaba yem ihtiyacını karşılayabilecek bir tür. Aynı zamanda toprakları ve baraj sahalarını korumada da etkili erozyon bitkisi. Ülkemizde giderek yayılmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda çiftçiye tohumları tedarik ettiğimizde, çiftçi ekmeye başlayacak ve ülkemiz yeni bir enerji ve yem bitkisine kavuşmuş olacak.”

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Geleceğin Yeni Biyoyakıt Kaynağı: Tütün

Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, tütünü geleceğin biyoyakıtı olmaya hazırlıyor. Bu günlerde yürütülen çalışmalar, bu bitkinin yapraklarını, ileride motorlu taşıtlarda kullanılmak amacıyla yağ üretebilir hale getirmek üzerine yoğunlaştı. Araştırmacılar deneylerin 2014

HABERLER

Rüzgar Türkiye’den Yana Esiyor

Petrol kaynaklarının kısıtlı olması, çevreye zarar vermesi ve maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile gözde hale gelen yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük bir atılım yapan Türkiye, rüzgar enerjisi konusunda dünyada 10. sıraya

HABERLER 0 Comments

Artan Petrol Fiyatları Düşen Güneş Fiyatları

Ernst & Young tarafından hazırlanan rapora göre, güneş paneli fiyatlarının 2013 yılında 2009’a göre 1 Dolar düşeceği tahmin edilmektedir. Güneş panellerinin ortalama monte edilme masrafları zaten 2009-2011 yılları arasında 2