“YEGM Teknik İncelemeleri Kısa Sürede Yapabilirse, Güven Ortamı Oluşur”

“YEGM Teknik İncelemeleri Kısa Sürede Yapabilirse, Güven Ortamı Oluşur”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: “Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’de teknik incelemeleri kısa sürede yapabilirse, yüksek bedellerle lisans alma süreci sona erer. Lisans ticareti yerine yatırım süreci daha net bir şekilde ortaya çıkar. Güven ortamı oluşur.” 

mustafa atasevenGüneş enerjisi ihalelerinde lisans bedellerinin çok yüksek düzeye çıktığı tartışılırken, rüzgar enerjisinde de aynı sonucun oluşmaması için kurumlar çağrıda bulunuyor.

Rüzgar enerjisinden lisanslı elektrik üretimi için belirlenen 3 bin megawatt’lık kapasite için 24- 30 Nisan 2015 tarihleri arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yapılan ön lisans başvurularının kapasitesi açıklandı. Bu kapsamda EPDK’ya toplam gücü 42.273,65 megawatt olmak üzere 1.096 adet başvuru yapıldı. Tahsis edilecek olan toplam kapasitenin 3 bin megawatt olduğu dikkate alındığında bu kapasitenin yaklaşık 14 katı kadar başvuru olduğu açıklandı.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, geçen ay sonu alınan rüzgar başvurularına ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaştı. 7 yıl boyunca yeni başvuru alınmaması nedeni ile talebin bu kadar yoğun olduğunu belirten Ataseven, “En son 2007 yılında alınan başvurulardan sonra rüzgarda hiç müracaat alınmadı. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca sektör gelişti, yatırımcılar tecrübe kazandı, kamu tarafı sektöre destek olmak adına yasaları ve mevzuatı revize etti. Hala yatırımcıların önünde izin süreçleri ve harçlarla ilgili bazı sıkıntılar mevcut ama yedi yıl öncesindeki birçok sorun çözüldü” şeklinde konuştu. Ataseven başvuruların kısa zamanda sonuçlandırılmasının 2023 yılı hedeflerine büyük katkısı olacağını söyledi.

7 Mayıs’ta 2.000 MW’lık Yeni Kapasite Açıklandı

Mayıs ayının ilk haftasında 2.000 megawatt’lık yeni bir kapasitenin daha açıklandığını hatırlatan Ataseven şu açıklamayı yaptı:  “Mayıs ayının ilk haftasında yeni kapasite açıklandı. Bu yeni açıklanan 2000 megawatt’lık kapasitenin şöyle bir avantajı oldu. Bundan sonraki süreçte yeni elektrik piyasası kanununa göre sürdürülebilir bir rüzgar sektörü olduğu vurgulanmış oldu. Bundan sonraki dönemde Teiaş’ın açıkladığı kapasite için EPDK düzenli bir şekilde başvuru alırsa, rüzgar piyasası stabil hale gelir ve kısa süre içinde hızla ilerler. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’de teknik incelemeleri kısa sürede yapabilirse, yüksek bedellerle lisans alma süreci sona erer. Lisans ticareti yerine yatırım süreci daha net bir şekilde ortaya çıkar. Güven ortamı oluşur. Yatırım yapılabilir projeler hızlı bir şekilde hayata geçer. Açıklanan bu 2.000 megawatt’lık kapasite için başvurular 2015 yılının Ekim ayında da alınabilir, 2016 yılının Ekim ayında da olabilir. EPDK bunun için açıklama yapacaktır.”

Rüzgar Enerjisi Başvuruları

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tarihi Yarımada’ya Sürdürülebilir Bir Ulaşım Modeli

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, Danimarkalı Gehl Architects ile yaptığı çalışmada Tarihi Yarımada’da sürdürülebilir ulaşımı mümkün kılacak ve kentsel yaşamın kalitesini yükseltecek potansiyelleri ortaya çıkardı. Yaşanılabilir bir kent hedefi ile yola

HABERLER

Ve Çinliler Tesla Model S’i De Kopyaladı !

Ve Çinliler Elon Musk’ı haklı çıkardı. Katıldığı bir konferansta neden hiç bir ürününe patent almadığı sorulan Musk “Çinlilerin olduğu bir dünyada patent sadece bir kağıt parçasıdır” demişti. Aradan 2 ay

HABERLER

Borusan EnbW Enerjiden Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Borusan, Bursa’nın Karacabey ilçesinde Harmanlık Rüzgâr Enerji Santrali’ni devreye soktu. Türkiye’de rüzgar enerjisi yatırımları hız kesmeden sürdürülüyor. www.haberler.com’un haberine göre, Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarlı açılışta yaptığı konuşmada,