“Yatırımcılar Olarak Korku İçerisindeyiz”

“Yatırımcılar Olarak Korku İçerisindeyiz”

Alternatif Inversments Yetkilisi Matthew Vogel: “Yerli ve  yabancı yatımcılar olarak biz, ihale sürecinde korku içerisindeyiz. İşlerin net durumda olmadığı anlaşılıyor. Birçok yatırımcı, Türkiye güneş enerjisi piyasasından yılmış durumda.”

IMG_9578

Solarpraxis AG tarafından gerçekleştirilen 7’inci PV Power Plants Türkiye Konferansı, DoubleTree Hilton Avcılar Otel’de başladı. Fotovoltaik sektöründen yerli ve yabancı uzmanlarla yetkililerin katıldığı konferans, fotovoltaik sektörünün genel durumuna ışık tutuyor. Konferansta Türkiye’deki Büyük Ölçekli Projelerdeki Satın Almalar” konulu sunum yapan Alternatif Inversments Yetkilisi Matthew Vogel, fotovoltaik sektöründe potansiyel açısından Türkiye’nin İspanya’dan sonra ikinci olduğunu belirtti.

“Yatırımcı zor durumda”

Vogel  buna karşın, güneş enerjisi lisans yarışma sürecinin geç kalması, lisans başvuruları alındıktan sonra yapılan arazi yatırımları göz önüne alınmadan “Tarım alanında güneş enerji santrali kurulamaz” açıklamasının yapılması gibi uygulamaların yatırımcıyı zor durumda bıraktığını dile getirerek, “Yerli ve  yabancı yatımcılar olarak biz, ihale sürecinde korku içerisindeyiz. İşlerin net durumda olmadığı anlaşılıyor. Birçok yatırımcı, Türkiye güneş enerjisi piyasasından yılmış durumda. Özellikle MEDAŞ Bölgesi’nde asıl rekabetin oluşacağı görülüyor.  İhale süreci çok zorlayıcı olacak. İhale sürecinin durumu nedeniyle, satın almalar konusu karışıklık yaratıyor. Türkiye’de yatırım için birçok alanı işin içine katmak gerekiyor. Diğer güneş enerjisi pazarlarına benzemiyor. Finans konusunda da bankaların güneş enerjisi projelerinin planlanmasında çok dikkatli davrandıklarını biliyoruz. Projelerde garanti sistemine önem veriliyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’ye özgü bir iş modeli gerekiyor”

Türkiye’de Güneş Enerjisi Üretim ve Dağıtımı İle Faydalı İş Modelleri Üzerine Etkisi isimli sunum yapan Apricum Yetkilisi Hannes Beushausen güneş enerjisi üretimi ve dağıtımında yerel düzeyde bir iş modeli kurmanın önemine değindi. Her ülkenin kendine has ihtiyaçlarını içeren özgün bir model oluşturmak gerektiğine değinen Beushausen, “Türkiye’ye özgü bir iş modeli oluşturmak gerekiyor. Başka ülkelerde uygulanan iş modellerine benzemeyecek bir nitelik taşımalı. Türkiye pazarında yer almak için enerji üretimi ve dağıtımında bu şart” dedi.

1100 lisanssız elektrik üretim projesi onaylandı

Lisansız Elektrik Üretimi Derneği Temsilcisi Mürşat Özkaya konferansta yaptığı konuşmada,  güneş enerjisi alanında şu anda yürürlükte olan hiçbir lisanslı proje bulunmadığını, sektörün lisanssız elektrik üretim projeleriyle ilerlediğini belirtti. Proje başvurusu yapılmış 2 bin başvurudan 1100’ünün onaylandığını aktaran Özkaya, Mayıs ayında yapılacak  yarışmadan sonra, güneş enerji sektöründe ilerleme ve büyümenin yaşanabileceğini belirtti.

“Türkiye pazar olma yolunda”

CSUN CEO’su Egemen Seymen  konferansta bir konuşma yaparak, fotovoltaik modül üretimi için Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkelerine yakınlığı, Gayri Safi Milli Hasılası, ve iş hacmi açısından çok önemli olduğunu belirtti. Seymen buna karşın, Türkiye’de hammadde tedarikçisi sayısının kısıtlı olmasının, hammaddelerin Çin ve AB’den ithalatla getirilmesi, kalite ve güvenilirliğe yeterince  önem verilmemesi gibi faktörler fotovoltaik modül üretimi için zorluklar oluşturuyor. Seymen ayrıca, üniversitelerin çok çalışmalarına karşın bu anlamda deneyimli sahibi olmamalarının, ve yeterince yaygınlaşmamalarının da sektör için dezavantaj oluşturduğunu söyledi.

Seymen buna karşın,  öz tüketimde fotovoltaik sistemlerin yaygınlaşmasıyla, 2017 yılında fiyatların daha uygun hale geleceğini ve fotovoltaik sektörününü çok iyi bir noktada olacağını öngördüklerini belirterek, “Türkiye fotovoltaik sektörü açısından çok ilgi görüyor. Sektörde bir niş pazar oluşuyor. Sektör önümüzdeki 10-15 seneye ilişkin  gelecek vaad  ediyor” dedi. Seymen mühendislik, tedarik ve inşaat alanlarının da gelişme gösterdiğini sözlerine ekledi.

Haber: Hüseyin Ekmekçi

 

 

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EPAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Oldu

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin girişimleriyle kurulan Enerji Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu seçildi. Enerji sektörünün ulusal

HABERLER

Dünyanın Rüzgar Enerjisi Teknisyenleri Türkiye’den Çıkacak

ABD’deki Iowa Lakes Community College, iş ortaklarıyla Türkiye ve bölge ülkelerinde rüzgar enerjisi sektöründe çalışacak teknisyenleri yetiştirmek için Eskişehir’de “Wind Academy Turkey” adıyla eğitim merkezi açmayı planlıyor. Projenin hayata geçmesiyle

HABERLER

Kars’ta Biyogaz Santrali Kuruluyor

Kars’ta, hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretimi için biyogaz santrali kurulacak. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, fakültede düzenlediği basın