“Yarından İtibaren Yeni Lisans Kapasitesi Açıklanmalı”

“Yarından İtibaren Yeni Lisans Kapasitesi Açıklanmalı”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve T-Dinamik Yöneticisi Mustafa Tırıs: “Güneş enerjisi sektöründe bu kadar yatırım iştahı varken, devletin de destek vermesi çok önemli. Yarından itibaren yeni lisans kapasitesinin açıklanması gerekiyor. Her yıl 1000’er megawattlık yeni lisans kapasitesi açıklanmalı.”

mustafa tırısSolarbaba 2015 Güneş Enerjisi Konferansı’nın 2’inci gününde konuşan GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve T-Dinamik Genel Müdürü Mustafa Tırıs, Türkiye’de güneş enerjisi pazarının büyük ve gelişme potansiyeli yüksek bir niteliğe sahip olduğunu belirterek, “Güneş enerjisi ihalesinde belirlenen fiyatlar çok yüksek. Öyle ki, lisans bedelleri kurulum bedelinden daha fazla. Türkiye’de bu alanda yaşanan yoksulluk nedeniyle dünyada örneği olmayan bir durum yaşanıyor. Güneş enerjisi sektöründe  bu kadar yatırım iştahı varken, devletin de destek vermesi çok önemli. Yarından itibaren yeni lisans kapasitesinin açıklanması gerekiyor. Her yıl 1000’er megawattlık yeni lisans kapasitesi açıklanmalı. Hem lisanslı hem lisanssız üretimde başıbozukluk var. Enerji ihtisas merkezi kurulabilir. İstediğimiz güneş enerjisinde daha hızlı ilerleyebilmektir” şeklinde konuştu.

Tırıs, “Bizim ciddi ve ayakta duran firmalara ihtiyacımız var. IPS firmalarının taahhütte bulundukları projeleri iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Çok büyük çaplı sorumluluklar içeren taahhütlü işlere yönelmemeliler. Fotovoltaik alanında da üretim üssü olabilir. Yeter ki doğru büyüklükler ve doğru yatırımla bu üretim alanına girmeliler” dedi.

“Katkı payları yerine elektrik üretimi taahhütü getirilmeli”

Else Enerji Yöneticisi Mustafa Herdem’de güneş enerjisinde ihaleleri gerçekleştirilerek yol alınmasının önemli olduğunu belirterek, “Katkı payları yüksek ama yatırımcılar bu fiyatları hesap etmiştir. 600 megawattlık güneş enerjisi için verilen katkı bedelleri 430 megawattlık güneş enerjisi santrali bedeline denk. Katkı paylarına karşılık gelecek miktarı güneş enerjisi santraline eklenebilirse, ülke ve toplum kazanır. Katkı payları yerine kim daha çok elektrik üretimi taahhüt ediyorsa o lisans almalı. Üretememesi durumunda da ceza kesilmeli” diye konuştu.

Bölge halkının eğilimleri önemli

Konferansta konuşan RKT Energy Yetkilisi Özge Aldıkaçtı, güneş santrali için arazi ararken yaşadıkları deneyimleri paylaştı. Aldıkaçtı, güneş enerjisi yatırımcılarının bölge ve trafo seçiminde bölge halkının güneş enerjisine yönelik eğilimlerinin belirleyici olduğunu söyledi. Aldıkaçtı, araziler için yerleşim yerlerine uzaklığının önemli olduğunu kaydetti..

Solar ve LED yakın akraba

LED Portalı Yöneticisi Ömer Can’da Solar ve LED’in iki yakın akraba olduğunu belirterek, ikisinin ilişkisi ile enerji verimliliği, farklı güçlerde uygulamalar, kontrol kolaylığı, uzun ömür, düşük bakım maliyetleri ve estetik ürünler sunulması avantajları oluştuğunu ifade etti.

Çiftçiler için solar sistemler

Delta Grup Yöneticisi Barış Taviloğulları, elektriğe ulaşılabilirlik ve yakıt/elektrik fiyatlandırmaları dikkate alındığında, çiftçilerin bugünkü yüksek maliyetlerini ve verim kayıplarını en iyi karşılayabilecek sistemin solar sistemler olduğunu söyledi.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Jeotermal Enerji Teknolojileri 2017’de Hız Kazanacak

Temiz, çevreyle dost ve yenilenebilir enerji kaynağı olması açısından oldukça değerli olan jeotermal enerjiye ve sektöre yapılan yatırımlar, devlet destekleriyle de hız kazanıyor. Sektöre girmek isteyen kuruluşlar için kaçırılmayacak iş ve

Elektrik Üretimi 0 Comments

Çataklı Enerji’den Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimler Programı

Çataklı Enerji tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimler programı gerçekleştirilecek. Çataklı Enerji tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimler programı kapsamında, 18-22 Aralık tarihlerinde, 5 günlük Alman Sertifikalı Uygulamalı Uzmanlık Temel eğitim, 23-25 Aralık tarihlerinde

HABERLER

Newyork’ta elektrikli otomobiller geçidi

Alanındaki en saygın fuarlarından New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, ‘Çevreci’, ‘Akıllı’, ‘Ekonomik’ ve ‘Sürücü ile sesli iletişim kurabilen’ otomobiller öne çıktı. Elektrikli otomobil furyası sürüyor. Uluslararası otomobil fuarlarda elektrikli araçlar