“Yarından İtibaren Yeni Lisans Kapasitesi Açıklanmalı”

“Yarından İtibaren Yeni Lisans Kapasitesi Açıklanmalı”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve T-Dinamik Yöneticisi Mustafa Tırıs: “Güneş enerjisi sektöründe bu kadar yatırım iştahı varken, devletin de destek vermesi çok önemli. Yarından itibaren yeni lisans kapasitesinin açıklanması gerekiyor. Her yıl 1000’er megawattlık yeni lisans kapasitesi açıklanmalı.”

mustafa tırısSolarbaba 2015 Güneş Enerjisi Konferansı’nın 2’inci gününde konuşan GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve T-Dinamik Genel Müdürü Mustafa Tırıs, Türkiye’de güneş enerjisi pazarının büyük ve gelişme potansiyeli yüksek bir niteliğe sahip olduğunu belirterek, “Güneş enerjisi ihalesinde belirlenen fiyatlar çok yüksek. Öyle ki, lisans bedelleri kurulum bedelinden daha fazla. Türkiye’de bu alanda yaşanan yoksulluk nedeniyle dünyada örneği olmayan bir durum yaşanıyor. Güneş enerjisi sektöründe  bu kadar yatırım iştahı varken, devletin de destek vermesi çok önemli. Yarından itibaren yeni lisans kapasitesinin açıklanması gerekiyor. Her yıl 1000’er megawattlık yeni lisans kapasitesi açıklanmalı. Hem lisanslı hem lisanssız üretimde başıbozukluk var. Enerji ihtisas merkezi kurulabilir. İstediğimiz güneş enerjisinde daha hızlı ilerleyebilmektir” şeklinde konuştu.

Tırıs, “Bizim ciddi ve ayakta duran firmalara ihtiyacımız var. IPS firmalarının taahhütte bulundukları projeleri iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Çok büyük çaplı sorumluluklar içeren taahhütlü işlere yönelmemeliler. Fotovoltaik alanında da üretim üssü olabilir. Yeter ki doğru büyüklükler ve doğru yatırımla bu üretim alanına girmeliler” dedi.

“Katkı payları yerine elektrik üretimi taahhütü getirilmeli”

Else Enerji Yöneticisi Mustafa Herdem’de güneş enerjisinde ihaleleri gerçekleştirilerek yol alınmasının önemli olduğunu belirterek, “Katkı payları yüksek ama yatırımcılar bu fiyatları hesap etmiştir. 600 megawattlık güneş enerjisi için verilen katkı bedelleri 430 megawattlık güneş enerjisi santrali bedeline denk. Katkı paylarına karşılık gelecek miktarı güneş enerjisi santraline eklenebilirse, ülke ve toplum kazanır. Katkı payları yerine kim daha çok elektrik üretimi taahhüt ediyorsa o lisans almalı. Üretememesi durumunda da ceza kesilmeli” diye konuştu.

Bölge halkının eğilimleri önemli

Konferansta konuşan RKT Energy Yetkilisi Özge Aldıkaçtı, güneş santrali için arazi ararken yaşadıkları deneyimleri paylaştı. Aldıkaçtı, güneş enerjisi yatırımcılarının bölge ve trafo seçiminde bölge halkının güneş enerjisine yönelik eğilimlerinin belirleyici olduğunu söyledi. Aldıkaçtı, araziler için yerleşim yerlerine uzaklığının önemli olduğunu kaydetti..

Solar ve LED yakın akraba

LED Portalı Yöneticisi Ömer Can’da Solar ve LED’in iki yakın akraba olduğunu belirterek, ikisinin ilişkisi ile enerji verimliliği, farklı güçlerde uygulamalar, kontrol kolaylığı, uzun ömür, düşük bakım maliyetleri ve estetik ürünler sunulması avantajları oluştuğunu ifade etti.

Çiftçiler için solar sistemler

Delta Grup Yöneticisi Barış Taviloğulları, elektriğe ulaşılabilirlik ve yakıt/elektrik fiyatlandırmaları dikkate alındığında, çiftçilerin bugünkü yüksek maliyetlerini ve verim kayıplarını en iyi karşılayabilecek sistemin solar sistemler olduğunu söyledi.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

AUO’dan Tayvan’ın En Büyük Çatı Güneş Enerjisi Projesi

Tayvanlı AUO, yüksek LCD lab teknolojisiyle gerçekleştirdiği ilk kurumsal ölçekli proje olan ülkenin en büyük çatı güneş enerjisi projesini hayata geçiriyor. Dünyada güneş enerjisi uygulamaları konusunda önemli proıjeler geliştirilmeye devam

HABERLER

Bugün Dünya Güneş Günü

“Nükleer Santral İstemiyoruz, Güneş Bize Yeter” sloganı ile Mezitli Belediyesi ve Mersin Makine Mühendisleri Odası işbirliğinde geçtiğimiz 2 yıldır gerçekleştirilen “Soli Güneş Festivali” Türkiye’nin en güneşli kentlerinden biri olan Mersin’de günel

HABERLER

Türkiye’nin Enerji Geleceğini İlgilendiren 7 Önemli Karar

Bakan Nihat Ergün, Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında alınan yedi kararı açıkladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen