Yapılarda Sürdürülebilirlik, Etik, Ekolojik ve Ekonomik Eksende Değerlendirilmeli”

Yapılarda Sürdürülebilirlik, Etik, Ekolojik ve Ekonomik Eksende Değerlendirilmeli”

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mimar Selçuk Avcı: “Yapılarda sürdürülebilirlik üç ana eksende değerlendirilmeli: Etik, ekolojik ve ekonomik… Sürdürülebilir bir ürünün ortaya çıkması ilk andan itibaren bu üç faktörün sürece dahil edilmesine bağlı.”

Mimar Selcuk Avci_Avci Architects (2)Avcı Architects kurucusu ve Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mimar Selçuk Avcı, Dünya Meteoroloji Ajansı’nın verilerine göre, atmosferdeki karbondioksit oranının endişe verici bir eşiği geçtiğini ve insanlık tarihinde kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti. Binaların ve yerleşimlerin karbon salınımının yüzde 40’ından sorumlu olduğunu dile getiren Avcı, “Yapılarda sürdürülebilirlik üç ana eksende değerlendirilmeli: Etik, ekolojik ve ekonomik…Sürdürülebilir bir ürünün ortaya çıkması ilk andan itibaren bu üç faktörün sürece dahil edilmesine bağlı. Ekolojik eksenin ne olduğu ve bunu yönlendiren etkenlerin neler olduğu artık yaygın olarak biliniyor. Sürdürülebilirliğin ekonomik boyutunu hayal etmek de zor değil: bir yapıya biçilen ekonomik değer günün şartları ile sınırlı kalmadan gelecek senaryolarını da hesaba katar ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da düşünerek yapılırsa sürdürülebilir olur. Dolayısı ile gayrimenkul yatırımlarının uzun soluklu yatırımlar olduğunu iyi anlamak gerekir” şeklinde konuştu.

Avcı, küresel ısınmayla mücadelede mimarlara, mühendislere, şehir plancılarına ve en önemlisi de yönetmelikleri belirleyen devlet yetkililerine büyük sorumluluklar düştüğünü vurguladı.

“Gayrimenkul yatırımlarında gelecekteki senaryoları da hesaba katılmalı…”

Bina ve yerleşimlerin çevreye olan etkilerinin salgıladıkları CO2 gazıyla sınırlı olmadığını, aynı zamanda su tüketiminin yaklaşık yüzde 12’sinden, atıkların yüzde 65’inden ve elektrik tüketiminin de yüzde 71’inden sorumlu olduklarını dile getiren Selçuk Avcı, Türkiye’de güncel yapı stoğunun önemli bir kısmını oluşturan gayrimenkul yatırımlarının günümüz şartları ile sınırlı kalmadan, gelecekteki senaryoları da hesaba katarak ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da düşünerek yapılması gerektiğini vurguluyor:

 Selçuk Avcı bu noktada İstanbul’da işlevini yitirmeden yaşamını sürdüren tarihi yapılardan önemli dersler çıkarılması gerektiğini şöyle vurguluyor:

“Örneğin, günümüzde işlevlerini yitirmemiş pek çok tarihi yapı mevcut. Tarihi yapılar hayatları boyunca tadilatlardan geçerek bugüne kadar kullanılıyor ve muhtemelen daha yıllarca kullanılma potansiyeli taşıyorlar. Bu demektir ki, o zamanın yatırımcıları, mimarları ve inşaatçıları büyük ihtimalle dönemin daha uzun vadeli kalite anlayışına uygun olarak yaptıkları bu yapılar bugünün koşullarına da ayak uyduruyor. Bu kararların en önemlileri yapıların bir yandan estetiği, öte yandan da esneklikleri ile ilgili. Dolayısıyla sürdürülebilirliğin ekonomik boyutundan bahsederken sadece harcanan paranın miktarından bahsetmemek gerekiyor. “

“Yapılarda sürdürülebilirlik sadece geçici bir ‘trend’ değil, kaçınılmaz bir sonuç…”

Sürdürülebilirliğin etik boyutunun ise bir yapının kent yaşamına, sahiplerine ve kullanıcılarına yaşam döngüsü boyunca sağlayacağı sosyolojik ve psikolojik etkenler olduğunu dile getiren Mimar Selçuk Avcı sürdürülebilirliğin birçok kişi tarafından güncel ve geçici bir moda ya da trend olarak algılanmasını tehlikeli buluyor:

“Sürdürülebilirliği geçici bir trend olarak algılayan mimar ve mühendisler olduğunu biliyoruz. Bu algı ne yazık ki işverenleri de yanlış yönlendiriyor. Sürdürülebilir düşünce tarzı tabii ki bir trend değil, kaçınılmaz bir sonuç. Bununla bu gün başa çıkamazsak yarın, artık çok geç olsa bile, mecburen başa çıkmamız gerekecek. Bu kitlesel eğitimimiz ve anlayışımızla ilgili bir şey.”

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Turgut Özal Üniversitesi Güneşten Elektrik Üretecek

Proje Koordinatörü Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Vedat Kıray, güneşten elektrik üretimi ile ilgili olarak, “Turgut Özal Güneş Evi Projesi kapsamında prototip evin yapımına başlandı” dedi.

HABERLER

Biyoyakıt Yasası Geldi, Gıda Arzında Problem Kapıda mı?

EPDK yılbaşından itibaren benzin ve motorinde (her yıl kademeli artırılmak üzere) yerli katkı  (tarımsal esaslı bio enerji ürünü)  ilave edilmesi zorunluluğu getirdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre; ‘-Piyasaya akaryakıt

Elektrikli araçlar 0 Comments

Volvo Elektrikli Araçlara Hazırlanıyor

Volvo’nun yeni küresel küçük otomobil serisi içerisinde, şirketin tüm ürün portföyünü elektrikli hale getirme planına uygun olarak, tam elektrikli bir otomobil ve Twin Engine elektrikli hibrit motor seçenekleri yer alacak.