Yapı Kredi’nin 130 Milyon Doları Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’ne

Yapı Kredi’nin 130 Milyon Doları Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’ne

Yapı Kredi, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde, 115 milyon avro ve 355 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı.

ae_finans_enerji_yapi_krediYapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre, banka, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde, 115 milyon avro ve 355 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı. 2011 yılından beri gerçekleştirilen en yüksek tutarlı seküritizasyon işlemi olmasının yanısıra, 2013 yılının bu çerçevedekiilk işlemi olma özelliğini taşıyan kredinin 375 milyon dolar tutarındaki kısmı 5 yıl, 130 milyon dolar tutarındaki kısmı ise 13 yıl vadeli olarak temin edildi.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, yılın ilk yarısında küresel piyasalarda artan belirsizliğe rağmen sağlanan uzun vadeli kredinin Türkiye ekonomisinin stratejik önemini ve Yapı Kredi’nin itibarını bir kez daha ortayakoyduğunu ifade etti.

Açıkalın konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Global ekonomide belirsizliğin arttığı bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde bankamızın 2011 yılından beri alınan en yüksek ve bu yılın ilk seküritizasyon kredisine imza atması, üstelik bu kredinin belirli bir kısmının 13 yıl gibi uzun vadeli olması Türkiye’nin olumlu ekonomik performansının yanı sıra, sergilediğimiz güçlü mali duruşun da birgöstergesi. Elde ettiğimiz bu uygun maliyetli kaynağın 130 milyon dolar tutarındaki kısmını yine müşteri odaklı bankacılık anlayışımızla birlikte sosyal sorumluğu da ilke edinen bir kurumsal vatandaş olarak yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinde kullandıracağız.”

Mitsubishi UFJSecurities, Wells Fargo Securities, Raiffeisen Bank International ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation EuropeLtd.’nin düzenleyici olduğusöz konusu işlemde, Avrupa Yatırım Bankası da yer aldı.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Fransa’da Elektrikli Araç Pazarının Lideri Renault ZOE

EV Sales blog Haziran 2016 dönemi Fransa elektrikli araç satışlarını açıkladı. Fransız üretici Renault’nun Zoe modeli yüzde 38 pazar payıyla açık ara lider oldu. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Renault, Fransız

HABERLER

Nestle’nin İçecekleri Artık Rüzgarla Şişelenecek

Nestle Waters North America Inc , Cabalon şişeleme tesislerinin kurulu enerjisini %30 oranında karşılayacak iki rüzgar tribününü devreye aldı. Yeni rüzgar tribünlerinin herbiri 1.6 megawatt enerji üretecek ve yıllık enerji

HABERLER

Unilever’den Katı Atık Konusunda Atak

Küresel fabrika ağını, 2013 yılından başlayarak katı atık alanlarına “sıfır atık” gönderen fabrikalar haline getiren Unilever, böylece 200 milyon euro maliyet tasarrufu da yaptı. Sürdürülebilirlik kavramı ve uygulamalarının 21. yüzyılın