Yanardağın Enerjisinden Yararlanan Eko-Bina

Yanardağın Enerjisinden Yararlanan Eko-Bina

Barselona’da birkaç yıl önce restore edilen La Fabbrica del Sol binası, enerji verimliliğinin mükemmel bir örneği. Binada dikey sondaj tekniğiyle jeotermal enerjiden faydalanılıyor. Bu teknik, binaların altında büyük bir yanardağ olmasını ya da çok derin bir sondaj yapmayı gerektirmiyor.

ae_ekobina_La Fabrica del SolEndüstri Mühendisi Aniol Esquerra Alsius, standart jeotermal tekniklerden daha düşük maliyete sahip bu teknikten nasıl faydalandıklarını anlatıyor: “Popüler kültür bize şunu söylüyor: Yer altındaki ısıyı alıp evlerde ısıtma sistemlerinde kullanmalıyız. Ancak bizim yaptığımız bu değil. Çünkü ayağınızın altında bir volkan ya da magma olmasına gerek yok. Bu, daha az derinlikle yetinen farklı bir sistem. Yerin 100 metre altına inmeniz yeterli. Bu tabii ki çok daha ekonomik. Klimalarda da kullanılan türden bir ısı pompası bulunuyor. Yeraltında korunmuş ısıyı, değişmeyen sıcaklığı kullanarak daha etkili bir şekilde ısı üretebiliyoruz.”

Sondajda kullanılan yedi büyük tüp yeraltına indiriliyor. Bir jeotermal makine yardımıyla tüplere soğuk su pompalanırken yeraltından gelen ısı makineye geri dönüyor. Makine, yerden ısıtma sistemlerinde olduğu gibi, sıcak suyu bir çeşit dağıtım sistemiyle birimlere dağıtıyor. Su, sıcak ya da soğuk enerjiyi ileten bir sıvı görevi görüyor. Ground-Med projesi olarak anılan bu Avrupa Birliği araştırma projesinde görev alan Jeotermal Enerji Mühendisi Dimitrios Mendrios, bu teknik sayesinde enerji verimliliğini artırdıklarının altını çiziyor: “Ground Med Projesi binalarda 5 kat verimli enerji üreten ısıtma pompalarının teknolojisine dayanıyor. 5 kat verimli şu anlama geliyor: Isıtma, soğutma ve sıcak su sağlamak için üretilen enerji tüketilen enerjinin 5 katı.”

Fransa’nın doğusunda yürütülen ise bir Avrupa Birliği araştırma projesi kapsamında yapılan testlerde ise La Fabrica del Sol’da kullanılmak üzere, 5 kat enerji verimliliği sağlayan pompalar üretiliyor. Orta büyüklükte bir evin dikey sondajla jeotermal enerjiden faydalanılarak ısıtılması 10 bin Euro’ya mal oluyor. Ancak proje kapsamında yürütülen çalışmaların öncelikli hedefi, sistemi geliştiren ekibin başında görev alan Frederic Bruyere’in de belirttiği gibi bu maliyeti düşürmek: “Jeoterminin bir zayıf noktası var, o da uygulama aşaması. Çünkü ısı pompası teknolojisinin ötesinde sondaj yapmak gerekli. Bu bazen çok hassas olabiliyor. Şimdi sondajın maliyetini düşürmek için su debisini azaltma fikrinden yola çıkıyoruz. Jeotermal üretim miktarı arttıkça gelecekte giderlerin de azalacağına hiç şüphe yok.”

Yeniden La Fabrica del Sol’a dönüyoruz. Güneş enerjisini toplayan, çanak anten görünümüne sahip bir alıcı, fiber optik bir sistemle güneş ışığını binaların içine dağıtabiliyor. Bu sistem için tasarlanan ısı pompası ise binada kullanılan enerjinin üçte birini karşılamaya yetiyor. Çatıya yerleştirilen fotovoltaik pano ile güneş enerjisi tüpleri ısıtma görevini görürken, binanın cephesine yerleştirilen yeşil bitlkiler içerideki havayı temizlemeye yarıyor. Alsius, sergi amaçlı kullanılan La Fabrica del Sol ile toplumda enerji verimliliği bilincini artırmayı amaçladıklarına değiniyor: “La Fabrica del Sol’un amacı insanları bilgilendirmek, toplumda bilinci artırmak ve onlara neler ürettiğimizi, güneş enerjisi, biyoyakıt ve jeotermik enerjiye sahip olduğumuzu göstermek. İnsanlara bir şeyleri yerinde göstermeniz daha inandırıcı.”

Dikey sondaj tekniğiyle jeotermal enerji üretimi La Fabrica del Sol’un yanı sıra Fransa, İtalya, Yunanistan ve Romanya’nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinde yer alan 8 ayrı merkezde sergileniyor.

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Mevzuat

Rüzgar Enerjisine Dayalı Ön Lisans Başvuruları Tarihleri Belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3 bin MW’lık kapasitenin tamamı için rüzgar enerjisine dayalı önlisans başvurularının alım

Güneş EnerjisiB 0 Comments

KKTC’ye Güneş Enerjisi Santrali

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde açıldı. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun verilerine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde elektrik üretimi ve ülkenin kendi

Elektrikli araçlar 0 Comments

Alman Demiryolları Elektrikli Araç Filosu Kuruyor

Almanya’nın demiryolu şirketi Deutsche Bahn, elektrikli ve hibrid araçlardan oluşan bir filoyu şehirler arası yolculuk yapacak olan yolcuların hizmetine sunmak için yeni bir şirket açmayı planlıyor. Ayrıca bu hizmetin, uzun mesafeli