Yalova’nın Jeotermal Kaynakları Haritası Çıkarılacak

Yalova’nın Jeotermal Kaynakları Haritası Çıkarılacak

Yalova İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Alkış, jeotermal kaynaklarla ilgili gündeme gelen sıkıntıya meclisin el attığını bildirdi.

jeotermal_sondaj_calismasiAlkış, gazetecilere yaptığı açıklamada jeotermal kaynakların tespiti konusunda bilimsel bir çalışma yaptırılması için idareye yetki verdiklerini söyledi.

Bilimsel raporun 2-3 yıl içerisinde netleşmesini beklediklerini belirten Alkış, bu çalışmaların bir an önce başlayabilmesi için idarenin de TÜBİTAK ile görüşme yapması gerektiğini vurguladı.

Yalova’daki jeotermal kaynakların ne kadar olduğunun bilinmediğini belirten Alkış, “Yalova’nın sahip olduğu jeotermal bir kaynak var. Biz bu kaynağın ne kadar olduğunu şu anda bilmiyoruz. Rezervinin ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir kaynak kullanılıyor. Bunun yanı sıra birçok kişi bu kaynağı kullanma talebinde bulunuyor. Bu kaynağın kullandırılıp kullandırılamayacağı ile ilgili kararı İl Özel İdaresi verecektir. Bize gelen başvurular ticari amaçlıdır ancak İl Özel İdaresi, elindeki imkanın ne olduğunu bilmeden talep eden insanlara müspet veya menfi sağlıklı bir karar veremez” ifadesini kullandı.

Rezerv tespiti konusunda zaruret doğduğunu dile getiren Alkış şöyle konuştu:

“Jeotermal kaynaklarla ilgili gündeme gelen sıkıntıya meclis el attı. Biz, bu kaynağın kapasitesinin ne olduğunu bilerek karar vermemiz gerekiyor. Kapasite ölçümü bilimsel olarak 2-3 yıl sürebilir. Rezerv tespiti çalışması mevcut suyun kullanılmasına engel teşkil etmiyor. Sahip olduğumuz kaynağın ne olduğunu bileceğiz. Bu konuda gerekli çalışmalar yapıldığında her kaynağın farklı mı olduğu aynı mı olduğunun tespitini yapacağız. TÜBİTAK’ın bilimsel bir çalışma yapması için meclis gereken çalışmaları yaptı. Şu anda idareye yetki verildi.

Bununla ilgili idare çalışma yaptıktan sonra bütçe, meclis gündemine gelecek ve biz de bu konuyu masaya yatıracağız. Termal suyu ile ilgili bilimsel çalışmalara 1-2 ay içerisinde başlanacak. Bu kişisel bir mesele değil bölgesel bir meseledir. Yalova’nın tamamını ilgilendiren bir değerdir. Bunu en ekonomik şekilde değerlendirmek gerekiyor. Termal’in dışında yapılan jeotermal kaynak aranmasının Termal’deki suyu etkileyip etkilemediğini de bilmiyoruz. Bundan dolayı jeotermal kaynakların röntgeni çıkartılacak.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjili İlk ATM Sibirya Bozkırlarında

Rusya’da bir ilke imza atıldı. Ülkedeki güneş enerjisi ile çalışan ilk ATM (bankamatik), Sibirya’daki Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’a 40 kilometre uzaklıktaki bir bozkıra yerleştirildi. Burada Rus Coğrafyacılar Derneği’nin organize ettiği “Dolina

HABERLER 0 Comments

Solarex Fuarı’na Ulusal ve Uluslararası Düzeyde Yoğun İlgi

9. Solarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, kapılarını ziyarete açtı. 9. Solarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı, kapılarını ziyarete açtı. İlk 2 gün boyunca yoğun ziyaretçi akınına uğrayan

HABERLER 0 Comments

Elektrikte 200 Bin Borçlu Aftan Yararlanacak

TEDAŞ, borç yükünün hafiflemesi ve ödemelerin artması için alacaklarını yapılandırma kararı aldı. Türkiye’de elektrik faturası borcu miktarı 3 milyar lirayı aştı. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), borç yükünün hafiflemesi