Yalova’nın Jeotermal Kaynakları Haritası Çıkarılacak

Yalova’nın Jeotermal Kaynakları Haritası Çıkarılacak

Yalova İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Alkış, jeotermal kaynaklarla ilgili gündeme gelen sıkıntıya meclisin el attığını bildirdi.

jeotermal_sondaj_calismasiAlkış, gazetecilere yaptığı açıklamada jeotermal kaynakların tespiti konusunda bilimsel bir çalışma yaptırılması için idareye yetki verdiklerini söyledi.

Bilimsel raporun 2-3 yıl içerisinde netleşmesini beklediklerini belirten Alkış, bu çalışmaların bir an önce başlayabilmesi için idarenin de TÜBİTAK ile görüşme yapması gerektiğini vurguladı.

Yalova’daki jeotermal kaynakların ne kadar olduğunun bilinmediğini belirten Alkış, “Yalova’nın sahip olduğu jeotermal bir kaynak var. Biz bu kaynağın ne kadar olduğunu şu anda bilmiyoruz. Rezervinin ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir kaynak kullanılıyor. Bunun yanı sıra birçok kişi bu kaynağı kullanma talebinde bulunuyor. Bu kaynağın kullandırılıp kullandırılamayacağı ile ilgili kararı İl Özel İdaresi verecektir. Bize gelen başvurular ticari amaçlıdır ancak İl Özel İdaresi, elindeki imkanın ne olduğunu bilmeden talep eden insanlara müspet veya menfi sağlıklı bir karar veremez” ifadesini kullandı.

Rezerv tespiti konusunda zaruret doğduğunu dile getiren Alkış şöyle konuştu:

“Jeotermal kaynaklarla ilgili gündeme gelen sıkıntıya meclis el attı. Biz, bu kaynağın kapasitesinin ne olduğunu bilerek karar vermemiz gerekiyor. Kapasite ölçümü bilimsel olarak 2-3 yıl sürebilir. Rezerv tespiti çalışması mevcut suyun kullanılmasına engel teşkil etmiyor. Sahip olduğumuz kaynağın ne olduğunu bileceğiz. Bu konuda gerekli çalışmalar yapıldığında her kaynağın farklı mı olduğu aynı mı olduğunun tespitini yapacağız. TÜBİTAK’ın bilimsel bir çalışma yapması için meclis gereken çalışmaları yaptı. Şu anda idareye yetki verildi.

Bununla ilgili idare çalışma yaptıktan sonra bütçe, meclis gündemine gelecek ve biz de bu konuyu masaya yatıracağız. Termal suyu ile ilgili bilimsel çalışmalara 1-2 ay içerisinde başlanacak. Bu kişisel bir mesele değil bölgesel bir meseledir. Yalova’nın tamamını ilgilendiren bir değerdir. Bunu en ekonomik şekilde değerlendirmek gerekiyor. Termal’in dışında yapılan jeotermal kaynak aranmasının Termal’deki suyu etkileyip etkilemediğini de bilmiyoruz. Bundan dolayı jeotermal kaynakların röntgeni çıkartılacak.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Şekerbank’tan Güneş Enerjisine Finansman Desteği

Şekerbank iş yerlerinin güneş enerjisinden elektrik üretebilmesi için 2017 sonuna kadar 50 milyon TL’lik finansman desteği sağlayacak. Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Baymak ile yaptıkları iş

HABERLER

BEP Düzenlemesi Yoğuşmalı Merkezi Kazan Sistemlerine İlgiyi Artırıyor

Bina Enerji Performans yönetmeliği, ısıtmada enerji tasarrufunu ön plana çıkarıyor. Bu da yoğuşmalı kombi ve merkezi kazan sistemlerine talebi artırıyor. Türkiye’de bugün en yaygın ısıtma yöntemi doğalgaz. Enerji Piyasası Düzenleme

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Philips ve Vodafone’dan Güç Birliği

Philips aydınlatma, nesnelerin interneti üzerinden yönetilen bağlantılar alanında dünya çapında bir ortaklık için Vodafone ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı