“Yalıtım İle 10 Milyar Dolarlık Tasarruf Sağlanabilir”

“Yalıtım İle 10 Milyar Dolarlık Tasarruf Sağlanabilir”

Eryap CEO’su Emrullah Eruslu, Türkiye’de yüzde 85 oranına denk gelen 15 milyon binanın yalıtımsız olduğunu belirterek, “Yalıtım ile ülke ekonomisinde 10 milyar dolarlık tasarruf” sağlanabilir” diye konuştu.  

Eryap CEO’su Emrullah Eruslu, Enerjisinin yüzdeEryap CEO su Emrullah Eruslu 75’ini ithal etme durumunda olan Türkiye’de yüzde 85 oranına denk gelen 15 milyon binanın yalıtımsız olduğunu söyledi.  Eruslu, “Yalıtım ile ülke ekonomisinde 10 milyar dolarlık tasarruf sağlanabilir” dedi. Eruslu, kaliteli, bölgenin mevsim koşullarına uygun kalınlıkta “doğru yalıtım” ile her hanenin enerji maliyetlerinde yüzde 55 tasarruf sağlayabileceğini belirterek, depreme dayanıklı binalarda, çevre dostu ve kaliteli bir yaşam için yalıtımın önemini vurguladı. Binalarda maksimum enerji tasarrufun sağlanabilmesi için, “doğru yalıtım” malzemelerinin kullanımının gerekliliğine değinen Eruslu, ürünlerin özelliklerinin dikkatli incelenmesi gerektiğini belirtti.

Yüzde 55’e ulaşan enerji tasarrufu sağlayan ürünler

Eryap’ın son ürünü olan Wooler taş yününün ısı, ses ve yangın yalıtımının üçünü birden sağladığını aktaran Eruslu, “Wooler; ısı yalıtımı özelliği sayesinde; ısınma veya soğutma amacı ile harcanan tüketim masraflarında yüzde 50’ye varan enerji tasarrufunun yanı sıra, yaşam alanlarındaki konfor ve hijyenik şartlarını arttırıyor. Wooler taş yünü; ses yalıtımı özelliği sayesinde; kentleşmenin doğal bir sonucu olan gürültünün özellikle hastane, okul, ofis gibi ortamlarda günlük hayatımızda sağlığımızı ve konforumuzu tehdit eden boyutlarını en aza indiriyor. Yangın yalıtımı özelliği ile yangının yapı içinde ve komşu binalara yayılmasını engelleyen Wooler, kişilerin yangın alanından güvenle ayrılmasında yardımcı oluyor” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

Eruslu yalıtım ürünleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “American Siding, 13 yılda 40 bin projede, 15 milyon metrekare alana uygulanmış olup, mükemmel yalıtım özelliği sayesinde uygulanan yapılarda yüzde 55’e varan enerji tasarrufu sağlıyor. Yapının ömrü boyunca hiç bir boya bakım masrafı gerektirmeyen American Siding, en zor şartlarda bile asla deforme olmuyor, solmayan renkleri ile yapıları yıllarca koruyor. Isı yalıtım uygulamalarında; geniş ürün yelpazesi, kalitesi ve özel çözümleri ile Bonuspan ısı yalıtım levhalarını hizmete sunuyor. Bonuspan, Ekstrüde Polistren–XPS’in hammaddesi olan polistirenin ekstrüzyon işlemi ile hat boyunca istenen kalınlıkta, yoğunlukta ve yüzey özelliğinde üretiliyor. Bonuspan, yapılarda ve endüstride çatı ve teraslarda birçok bölümde kullanılabiliyor. Focus Membran, hem yapıların ömrünü uzatıyor, hem de depreme karşı dayanıklılık sağlıyor. Binaların su yalıtımında suya karşı üstün koruma sağlayan Focus Membran, çatı, temel, bodrum, bahçe ve teraslarda da su sızıntısı riskini de ortadan kaldırıyor.  Bina ömrünce enerji maliyeti tasarrufu sağlayan Bonusmax, kış aylarında az yakıtla daha çok ısınma imkanı sağlarken, yaz aylarında serinlemek için harcanan elektrik miktarını azaltıyor, çevreyi koruyor. Isı yalıtımında avantajlı çözüm sunan Bonusmax, zaman içinde sıcak, soğuk, yağmur, donma ve rüzgar nedeniyle oluşan yüzey gerilmelerine karşı yapıyı koruyor. Winer, yıllara karşı koyan sağlamlığının yanı sıra kullanıcılarına konforlu çözüm sunuyor. Winer; pencerede estetiği ısı ve ses yalıtımı ile birleştirerek, dekorasyonu bütünleyecek çözümlemeler sunuyor. Yüksek üretim teknolojisi sayesinde çatlamayan ve kırılmayan yapısı ile Winer, her türlü dış etkene ve hava şartlarına karşı dayanıklılık gösteriyor. Focus Shingle ise, eğimli çatılarda, çatı kaplama amacıyla kullanılan ve su yalıtımı sağlayan ömür boyu güvenle yaşanacak bir yaşam alanı sunuyor. Focus Shingle çatılarda ek bir su yalıtım malzemesine ihtiyaç duymadan, ekstra bakım ve onarım gerektirmeden bina ömrü boyunca yapıyı koruma altına alıyor.” Eruslu, ısı yalıtım uygulamalarında, uygulama için ihtiyaç duyulacak tüm malzemeleri bir paket sistem olarak sunduklarını da dile getirdi.

Kutup ayılarını evlat edinme kampanyası

Yapı Fuarı Turkey Build 2014’e katıldıklarını belirten Eruslu, iklim değişikliğine dikkat çekmek için bu sene dünyanın en önemli doğa koruma kuruluşlarından biri olan WWF’i Türkiye temsilciliğine standında bir bölüm açtıklarını söyledi. Eruslu, vakfın çalışmalarına dikkat çekmek  ve fuar dönemi boyunca diğer katılımcılara örnek olmak üzere, WWF-Türkiye’nin yürüttüğü “Evlat Edinme Kampanyası”na katıldıklarını aktardı. Eruslu, “Evlat Edinme Kampanyası” çerçevesinde, kuzey kutbundaki buzulların endişe verici bir hızla erimesiyle, doğanın en görkemli ve şirin hayvanlarından kutup ayısının nesli hızla tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kutup ayılarından birini sembolik olarak evlat edindiklerini aktardı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

İETT’den Enerjisini Güneşten Alan Konsept Akıllı Durak

İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. Güneş enerjisi gündelik hayatımızda iyiden iyiye yer bulmaya başladı. Güneş enerjisi gündelik hayatın

HABERLER

Dünya 2100’e Kadar 4°C Küresel Isınma Olasılığıyla Karşı Karşıya

IPCC tarafından 2100 yılına kadar kullanılması öngörülen 2°C karbon bütçesi 2034 yılında tamamen kullanılmış olacak ve bu gelişme dünyanın 2100 yılına kadar 4°C küresel ısınma olasılığıyla karşı karşıya kalmasına neden

HABERLER

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Uygulaması Başlıyor

Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Teknik Destek projesinin uygulanmasına karar verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi internet sitesinden yayınladığı açıklama ile Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Teknik Destek projesinin uygulanmasına karar verildiğini