Yabancılar Polat’tan ‘Elektrik’ Alıyor…

Yabancılar Polat’tan ‘Elektrik’ Alıyor…

songul hatisaruGalatasaray başkanlığını bırakmasının ardından bütün mesaisini yenilenebilir enerji işine ayıran Adnan Polat sektörde sessiz ve derinden büyüyor. Polat Enerji, Türkiye rüzgar enerji kapasitesinin aşağı yukarı yüzde 23’üne sahip. Aralarında Balıkesir, Manisa, İzmir, Çanakkale gibi illerin bulunduğu 8 değişik bölgede üretim yapıyor.

Kırşehir 150 MW güç ile Türkiye’de tek noktadaki en buyuk rüzgar enerji santrali olacak. Grup rüzgar enerjisi işine şu ana kadar 900 milyon dolar civarında bir kaynak aktardı. Önümüzdeki 5 yılda yatırımlara devam ederek 1.000 MW kurulu gücü aşmayı hedefliyorlar. Bu da enerjide yaklaşık 1.5 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor.

Amerikalılarla görüştü

Bu bilgileri yazdım çünkü geçenlerde Kuzey Amerika’dan kalkan özel bir uçak İstanbul havalimanına indi. Rüzgar enerjisi işinde büyümek isteyen yabancı grup doğruca Adnan Polat’ı ziyarete gitti. Akşamında Boğaz’da yemekler yenildi. Bu duyumum üzerine Adnan Polat’ı aradım… Yatırımları ile sadece Kuzey Amerikalı değil, Avrupa ve Asyalı grupların da ilgilendiğini öğrendim. Üç yabancı grubun ortaklık için iştahlı olduğunu ancak kendilerinin henüz herhangi bir şekilde, herhangi bir oranda satışa karar vermediklerinin altını çizdi. Enerji işinde büyüyeceklerini,  bu nedenle ortaklık teklif eden gruplarla detaylı görüşmeler yaptıklarını, gelen talepleri yeni yılın ilk aylarında değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

Fransızlarla ortak

Polat Enerji 2008’de Fransa’nın büyük enerji şirketi EDF-EN ile yüzde 50/50 ortaklığa gitmişti. Müstakbel ortak, bu yapıya dahil olacak. Fransız ortak yıllık 1.5 milyar euro’yu aşan cirosuyla önemli yenilenebilir enerji üreticilerinden biri. Rüzgar enerjisinde 4.680 MW kurulu güce sahipler. Sektörde yaptığım kısa bir araştırmada edindiğim izlenim önümüzdeki günlerde Polat Enerji’de bu kez Kuzey Amerika üzerinden gelen bir hareketlilik  göreceğimiz şeklinde.

Milliyet gazetesi 19.12.2013 tarihli Songül Hatısaru haberinden alıntıdır

http://ekonomi.milliyet.com.tr/yabancilar-polat-tan-elektrik-/ekonomi/ydetay/1809484/default.htm

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları

Cengiz Aktar: Anadolu’yu VERMEYOZ!

Cengiz Aktar Yazdı: Anadoluyu Vermeyoz Doğa ve tarım Türkiye’de yıllardır tasfiye sürecinde. Memleket çapında bir taarruz sözkonusu. 15-20 yıl öncesine kadar dünyada tarımda kendisine yetebilen yedi ülkeden biri olan Türkiye

Köşe Yazıları

Pelin Cengiz: “İklim Dostu Belediyeciliğe Var mısınız?

Varşova’daki iklim zirvesi yine gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerin anlaşmazlıklarına sahne olurken, az gelişmişlerle sivil toplum kuruluşlarının da hayal kırıklığıyla evlerine dönmesiyle sonlandı. Kritik konular yine ileri tarihlere ötelendi. İklim

Köşe Yazıları

AB Katılım Öncesi Fonlarından Finansman Sağlama

Bu konu kapsamında burada “Yatırım Projelerinin Planlanması” içeriği ile ilgili bazı tavsiyelerden bahsedilecektir. AB katılım öncesi fonlarından ciddi rakamlarda hibe finansmanı ya da eş finansman sağlama imkanı bulunmaktadır. Bu bağlamda