Yabancı Yatırımcıların Türkiye’deki Tercihi Kömürden Yenilenebilire Dönüyor

Yabancı Yatırımcıların Türkiye’deki Tercihi Kömürden Yenilenebilire Dönüyor

Afşin-Elbistan’a yapacağı 12 milyar dolarlık santral yatırımını askıya alan Abu Dabili Taqa, Türkiye’nin kapısını yeniden çaldı. Taqa’nın bu kez Konya-Karapınar’a 10 milyar dolar yatırım yapacağı belirtiliyor.

301120130216001405059_2Ekonomik ve siyasi istikrarın etkisiyle Türkiye cazibe merkezi olmaya devam ederken, küresel bir şirket ertelediği yatırımı yeniden gündemine aldı. Afşin-Elbistan’a 12 milyar dolarlık kömür santrali yatırımını erteleme kararı alan Abu Dabili Taqa şirketi yeniden Türkiye’nin kapısını çaldı. Edinilen bilgilere göre Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Başbakanlık’a yeniden görüşme talebinde bulundu. Enerji yönetiminden alınan bilgilere göre Afşin Elbistan yatırımını erteleyen Taqa firması yine aynı sektörde yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım üzerinde çalışıyor. Alınan bilgilere göre söz konusu yatırımın adresi Konya’nın Karapınar ilçesine yoğunlaşmış durumda. Taqa’nın Afşin-Elbistan’a ilişkin yatırımda bölgeden toplamda 85 milyon ton/yıl kömür, karşılığında da 45 milyar kWh/yıl enerji üretilmesi hesaplanıyordu. Yerli kömüre yönelik yatırımlar sürerken, Enerji Bakanlığı’nın olmazsa olmaları arasında çevreye duyarlılık geliyor. Yeni inşa edilecek kömür santralleri mevcutlarda çok farklı teknolojilerle inşa edilecek. Çevreye zarar vermeyen teknik ekipmanlarla donatılacak.

Karapınar iştah kabartıyor

Karapınar bölgesini iştahlı takip eden tek bir grubun olmadığına dikkat çeken enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili, “Ciddi rakamların konuşulacağı bir bölge. Türkiye’nin önemli ölçüde enerji alanında yatırımları konusunda adımları olacak ve önümüzdeki dönemde enerji yatırımlarıyla ilgili enerji yatırımcılarını Türkiye’de daha aktif göreceğiz. Türkiye’de büyüyen bir enerji pazarı var. Dünyadaki şirketlerin de büyüme ve gelişme stratejileri var. Bunun ikisinin örtüştüğü yer Türkiye. Dolayısıyla şirket bir projeye isteğini kaybedebilir. Fikir değiştirebilir. Ama Türkiye’den vazgeçemez” dedi. Bu arada Güney Kore, Çin ve Fransa gibi çok sayıda ülkenin de Türkiye’de kömür yatırımı ve kömür santralleri ile yakından ilgilendiği belirtiliyor.

Van’a güneş paneli fabrikası kuruluyor

Alman ve İsviçreli’lerin yüzde 70 ortak olduğu güneş enerjisi paneli üreten Solarvan, Türkiye’deki ilk fabrikasını Van’a kuruyor. Hazırlanan proje kapsamında 80 milyon Euro’ya mal olacak tesis, 2014 Ekim ayında ilk yerli güneş enerjisi panelleri üretecek. Fabrikanın 400 kişilik istihdam ve yıllık 100 milyon Euro’luk ihracat yapması planlanıyor.

Panellerde kullanılacak camların hammadesi olan sodanın bir bölümü de Van Gölü’nden sağlanacak. Türkiye’de Konya’dan sonra en çok güneş alan ikinci il konumunda olan Van’a kurulan bu fabrikada, yıllık 180 megawatlık güneş enerjisi paneli üretimi gerçekleştirecek. Van’da YYÜ’de DAKA tarafından düzenlenen Yenilenebilir Enerji Sepozyumu’na davet edilen Şirketin Türkiye’deki ortağı ve Genel Müdürü Hayrettin Gümüşkaya, fabrikanın her türlü alt yapısının tamamlandığını belirtip “Önümüzdeki yıl ülkemiz, kendi ürettiğimiz yüzde 100 yerli panellerle, kendi elektrik üretimini güneş enerjisinden sağlamış olacak” dedi.

Kaynak: Star

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Akfen Holding Yenilenebilir Enerji Şirketlerine Sermaye Yatırımlarını Artırıyor

EBRD Akfen Holding’in yenilenebilir enerji şirketlerine 2015 yılının en büyük sermaye yatırımını yaptı. Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarında kısmi artış görülüyor. Enerji kuruluşları yenilenebilir enerji sektörüne yavaş yavaş ağırlık vermeye başladılar.

HABERLER

“Sizin Fikriniz Sizin Projeniz”

Renault’nun, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Total OilTürkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte düzenlediği “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışmasının katılım süreci dün başladı. Sürdürülebilir ulaşım, 21. Yüzyılda

Köşe Yazıları 0 Comments

Hızlı ve Ojeli: Bir Tesla Deneme Sürüşü Hikayesi

Arabalara hiçbir zaman fazla merakım olmadı. İlk arabam bir Renault Spring idi , sonra aldığımız arabada şöför kapısı kilitlenince tüm kapılarının kilitlenmesi , pencerelerin çevirerek değil düğmeye basınca açılması ve