Warren Buffet’tan Yenilenebilir Enerjiye Dev Yatırım Hamlesi

Warren Buffet’tan Yenilenebilir Enerjiye Dev Yatırım Hamlesi

Warren Buffet ’in Batı ABD enerji santralleri, enerji nakil hatları ve rüzgar santralleri için 26 milyar dolar teklifi karşılık bulmaya hazırlanıyor.
indirWarren Buffet’in sahip olduğu Berkshire Hathaway Inc. holdinglerini, Kaliforniya şebeke operatörünün desteğiyle, her beş dakikada bir yedi eyalete enerji dağıtımı yapabilen tek bir pazar altında birleştirmek üzere harekete geçti. Sistem, arz ve talepteki ani dalgalanmaların üstesinden gelmek üzere tasarlanmış ve 38 enerji aktarım şebekesinin manuel olarak kendi bölgelerini saat başı dengeledikleri Oregon’dan Nevada’ya, piyasalar üzerinde köklü bir değişim yaratacak nitelikte.

Tesisler, yenilenebilir enerjideki büyük değişime yön verecek.

Bölge pazarlarında yatırım yapanlara göre sistem, Berkshire Hathaway Energy Co.’nun on yıllık birikimiyle, dünyanın en büyük iki güneş enerjisi tesisi ve diğer temiz enerji üreticileri dahil olmak üzere, yenilenebilir enerjideki büyük değişime yön verecek. Berkshire’in tesislerinin daha uzun süreler çalışabiliyor olması,  Energy and Enviromental Economics Inc. verilerine göre, NV Energy Inc. ve PacifiCorp birimlerinin 2017’ye kadar yıllık 63.9 milyon dolar civarında tasarruf etmesini sağlayacak.

Kaliforniya merkezli Viasyn’da piyasa tasarımı analistlerinden San Ramon “38 dengeleyici kaynağın katılması çok büyük bir olay olurdu. Parçalanmış bölgelere sahip olmak yerine Idaho’dan Wyoming’e kadar büyük bir spot piyasaya akan kaynaklarınız olurdu” yorumunda bulundu.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ERRA’nın Yönetim Kurulu Üyesi Oldu

ERRA üyeleri tarafından yapılan seçimin ardından EPDK Başkanı Yılmaz, 2 yıllığına ERRA Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Türkiye’nin dünya enerji piyasasında çok da belirleyici bir konumda olduğu söylenemez. Buna karşın, uluslararası

HABERLER

Aydın’da Jeotermal Yatırımları

Aydın’da jeotermal enerji yatırımları kapsamında bir tesisin açılışını yapacak ve bir tesisin de temelini atacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aydın’da jeotermal enerji yatırımları kapsamında bir tesisin açılışını

HABERLER 0 Comments

Ayyıldız Rüzgar Santrali’nde Kapasite Artırımı Çalışmaları Sürüyor

Akenerji, 2015 yılındaki stratejisinin bir ayağını, mevcut santrallerinin piyasa fiyatlarına göre optimum şekilde işletilmesi ve yenilenebilir kaynaklı üretim yapan santrallerinin kapasite artırım imkanlarının da değerlendirilmesi üzerine kurdu. Bu kapsamda, yapılan