Walmart LED’lerle Aydınlatılacak

Walmart LED’lerle Aydınlatılacak

Dev perakende zinciri Walmart, ABD, Asya ve Latin Amerika’daki mağazalarıyla İngiltere’de bulunan Asda markalı yeni mağazaları için enerji tasarruflu GE LED tavan aydınlatma armatürleri kullanacağını açıkladı. 

WalmartPhotoPerakende sektörünün dev oyuncusu Walmart, mağazalarında enerji tasarrufu için aydınlatma sistemlerinde tamamen LED teknolojisine geçiyor. Kullanılacak GE LED tavan aydınlatma armatürlerinin halen mağazalarda kullanılan aydınlatma ürünlerine göre yüzde 40 daha az enerji harcayacağı hesaplanıyor.

2020’ye kadar yüzde 20 tasarruf planlanıyor

Walmart bu operasyonla, 2020 yılına kadar tüm perakende zincirinde, Walmart binalarında metrekare başına gereksinim duyulan kilowatt/saatlik (kWh) elektrik miktarını yüzde 20 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu uygulama, bugüne dek Walmart’ın GE’den yaptığı en büyük hacimli LED aydınlatma satın alması olacak.

Walmart Stores, Inc. Başkan ve CEO’su Doug McMillon, “LED aydınlatma, mağazalarımızın sahip olduğu enerji verimliliği modelinin ayrılmaz bir parçası; kapsamlı sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşabilmemiz için kilit bir rol oynuyorlar. En az bunun kadar önemli olan bir diğer faktör ise bu inovasyon çalışmaları sayesinde müşterilerimizin bizden bekledikleri düşük fiyatları sağlayabiliyor olmamızdır” dedi.

Walmart’ın her binasında, ana satış katı, toplam aydınlatma maliyetinin yaklaşık yüzde 90’ını oluştururken, yapılan hesaplamalara göre bu uygulama sayesinde sadece ABD’de mağaza başına enerji tüketimi yüzde 5’in üzerinde azalacak. LED lambalar geleneksel aydınlatma armatürlerine kıyasla daha uzun kullanım ömrüne sahipler ve bakım masraflarında da önemli ölçüde tasarruf sağlayabiliyor.

GE’nin yeni tavan aydınlatma sistemlerinin montajına Nisan ayı içinde Walmart’ın İngiltere’de sahip olduğu Asda işletmesinde başlanacak. Walmart ve GE, 2014 yılında açılacak yeni mağaza sayısı ve önceki aydınlatma armatürleriyle karşılaştırıldığında elde edilecek toplam enerji tasarrufuna ait değerleri aşağıdaki gibi öngörüyor:

Walmart, GE LED aydınlatma ürünleriyle nerede ne kadar tasarruf sağlayacak?

Brezilya: 4 yeni mağaza, 30 mağaza tadilatı; yüzde 41 enerji tasarrufu
Orta Amerika: 10 yeni mağaza; yüzde 54 – 59 enerji tasarrufu
Çin: 24 yeni mağaza, 16 mağaza tadilatı; yüzde 42 enerji tasarrufu
Meksika: 37 yeni mağaza; yüzde 45 enerji tasarrufu
İngiltere: 10 yeni mağaza; yüzde 45 – 51 enerji tasarrufu
ABD: 100-120 yeni mağaza; yüzde 15 enerji tasarrufu

ABD genelinde LED tavan aydınlatmasına geçişin mağaza başına 340 bin kilowatt saatlik enerji tasarrufu yaratması bekleniyor. Bu rakam, her mağaza için yılda 34 bin doların üzerinde tasarruf anlamına geliyor. (kWh başına 10,13 sent alınarak hesaplanmıştır) Önümüzdeki iki yıl içinde 200 yeni Walmart mağazasının GE’nin yeni LED tavan aydınlatma armatürlerini kullanmaya başlayacağı düşünülürse, gelecek 10 yıl içinde toplam 620 milyon klilowatt/saat’lik enerji tasarrufu sağlanacak.

Gelecek 10 yıl içinde gerçekleşmesi beklenen toplam enerji tasarrufu 327 bin 360 ton büyüklüğünde karbondioksit emisyonuna karşılık geliyor. Bu değer, 68 bin’den fazla binek aracın yıllık sera gazı emisyonuna ya da yaklaşık 30 bin hanenin yıllık enerji tüketimine eşdeğer.

Kaynak: Enerji Günlüğü

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bosch, Güneş Enerjisi Sektöründen Çekileceğini Açıkladı

Bosch, ağır zarar eden güneş enerjisi operasyonunu kapatma kararı aldı. Bu kararda Alman Hükümeti’nin güneş enerjisine verdiği teşviği geri çekmesi ve Çin’in rekabet edilemeyecek seviyedeki ucuz fiyatların etkisi olduğu söyleniyor.

HABERLER

AB Çin Arası Güneş Enerji Savaşları Gıdaya da Yansıdı

Avrupa Birliği’nin Çin’den ithal edilen güneş enerjisi panelleri için dün yürürlüğe soktuğu damping karşıtı vergi uygulamasına cevap olarak Çin, AB’den ithal edilen şaraplara karşı damping ve sübvansiyon soruşturması başlattı. Çin,

HABERLER

Rüzgar Enerjisinde Kurulu Güç Artıyor

Türkiye’deki toplam rüzgar kurulu gücü, 2015’in ilk yarısında 4.192 megawatt kapasiteye çıktı. Türkiye rüzgar enerjisi üretiminde atağa kalktı. 2023 hedeflerine ulaşma konusunda önemli aşama kaydediyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB)