Volvo’dan Elektrikli Otobüsler

Volvo’dan Elektrikli Otobüsler

 

Dünyanın önde gelen otobüs ve kamyon üreticilerinden Volvo Group, kent içinde elektrikli otobüslerin gidebileceği ve hareket halindeyken kablosuz akülerini doldurabileceği özel bir yol için çalışma başlattı. 

elektrikli-otobusler-yoldayken-sarj-olacak--4389227Daha önce bunu kamyonlar için düşünen ve bazı denemeler de yapan Volvo,  şimdi de bunu şehir içi belediye otobüslerine uygulamak için çalışmalara başladı. İsveç Ulaştırma Dairesi’nin de desteğiyle başlatılan çalışmada, otobüsler için bir “elektrikli yol” yapılması hedefleniyor.

Sadece elektrikli belediye otobüslerine yönelik bu yol, otobüslerin, akülerini araç hareket halindeyken kablosuz bir şekilde şarj etmesine de olanak sağlayacak.
Amaçlarının sessiz ve çevreci bir kent içi ulaşım sistemi yaratmak olduğunu söyleyen Volvo, test sürüşlerinin, Göteborg kenti içindeki 300-500 metre uzunluğundaki bir parkurda yapılabileceğini bildirdi.

Kaynak: Milliyet

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Afyon’un Rüzgarı 134 Bin Eve Elektrik Sağlayacak

Yılda yaklaşık 310 milyon kwh enerji üretecek olan rüzgar santrali Afyon Dinar’ın rüzgarından ürettiği elektrikle, 134 bin konutun bir yıllık enerji gereksinimini karşılayacak. Güriş Holding tarafından Afyon Dinar’da kurulan 115

Finansman

İngiltere Büyükelçiliği’nden Yeşil Hibe Çağrısı

İngiltere Dış İşleri Bakanlığı’nın Dış Politika Öncelikleri 2 kapsamında, İngiltere’nin dış politikasını geliştirmeye katkı sağlamak amacıyla İngiltere Büyükelçiliği tarafından 2014-2015 Refah Fonu Açık Çağrısı başlatılmıştır. Türkiye’nin de öncelikli ülkeler arasında

HABERLER

Mobilleşen Temiz Enerji ve Yüzen Solar Adalar

Almere, Amsterdam’ın doğusunda bulunan 2005’de 175 000 nüfusa sahip olan fakat 2030’da nüfusunun 350 000’e çıkacağı tahmin edilen Hollanda’nın yeni bir kasabası. Bu küçük kasaba 1975’ten itibaren kendini çevre dostu