Volkswagen Bir Milyon Elektrikli Araç Satmayı Hedefliyor

Volkswagen Bir Milyon Elektrikli Araç Satmayı Hedefliyor

Volkswagen son dönemde ortaya koyduğu, 2025’e kadar otomobil pazarında bir milyon adet elektrikli ve prizden şarjlı model satmış olma hedefiyle oldukça iddialı bir çıkış yapmış gibi görünüyor.

Elektrikli araçların üretimi konusundaki hareketlilik özellikle hükümetlerin elektrikli araçlara yönelik geliştirdikleri çeşitli teşvikler ile izah edilebilir. Tabi burada kamuoyunun da büyük talebinin rolü yadsınamaz.

Özellikle Almanya ve Hollanda’da elektrikli araçlara yönelik teşvikleri gündeme getirmiştik. Hollanda Parlamentosu 2025 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayıp insanları elektrikli araçlar almaya teşvik edecek yasa tasarısını meclisten geçirmişti.(Haber için tıklayın) Alman hükümeti ise, elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödeme kararı almıştı. (haber için tıklayın)

Bununla birlikte, otomotiv pazarlarında emisyon gerekliliğiyle ilgili düzenlemeler artış gösterdikçe, üretici kuruluşlar da şimdiden bu yönde kendilerini hazırlamaya başlıyor. Elektrikli araçlar konusunda otomotiv üreticileri hedef büyütüyor.

Önümüzdeki döneme yönelik elektrikli araç hedefini büyüten kuruluşlardan birisi de Alman otomotiv devi Volkswagen. Daha önce de sitemizde yer verdiğimiz gibi Volkswagen CEO’su Matthias Mueller, 2020’ye kadar en az 20 yeni model elektrikli araç üreteceklerini ifade etmişti. (Haber için tıklayın)

Kuruluş şimdi ise, elektrikli araç üretimiyle ilgili çok büyük sayılacak bir hedefi belirlemiş durumda. Volkswagen son dönemde ortaya koyduğu, 2025’e kadar otomobil pazarında bir milyon adet elektrikli ve prizden şarjlı model satmış olma hedefiyle oldukça iddialı bir çıkış yapmış gibi görünüyor. İlk bakıldığında ulaşılması zor gibi görünen bu hedefin, büyük pazarlarda gittikçe sıkılaşan emisyon gereklilikleriyle beraber tutturulması çok da zor değil zira VW grubunun satmak istediği araçlara talep, gerçekleşecek kısıtlamalarla birlikte doğal olarak bir artış gösterecek.

Volkswagen de önlerindeki hedefin ne kadar zorlu olduğunun farkında ve bu hedefe ulaşmak için şimdiden çalışmalara başlamış durumda. İlk olarak model gamındaki elektrikli ve prizden şarjlı araçların sayısını artıracak olan grubun şu anda pazarda üç elektrikli, altı tane de prizden şarjlı hibrit modeli bulunmakta.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

İNOVASYON

Tesla Los Angeles’te Polis Aracı Oldu

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti 160 tane elektrikli ve 128 tane hibrid aracın şehrin filosuna katıldığını duyurdu. Elektrikli araçların değişik alanlarda kullanılması sürüyor. www.sabah.com.tr’nin haberine göre, Los Angeles Belediye

Elektrik Üretimi

Uçak Gürültüsünden Elektrik Üretilecek

Boeing, uçakların kalkış ve inişlerde oluşturduğu sesten elektrik üretmeyi planlıyor. Alternatif enerji kaynaklarında yeni buluşlar hız kesmiyor. Amerikan havacılık şirketi Boeing, uçakların iniş ve kalkışları esnasında çıkarttıkları yüksek desibelli gürültüyü

Jeotermal enerji 0 Comments

EBRD Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Finansmanına Hız Veriyor

EBRD MidSEFF programının üçüncü aşamasının lansmanını gerçekleştirdi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), dün İstanbul’da düzenlediği üst düzey konferansta, artan talebe karşılık vermek üzere Türkiye’de sürdürülebilir enerji finansmanına verdiği desteği

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply