Volkswagen Bir Milyon Elektrikli Araç Satmayı Hedefliyor

Volkswagen Bir Milyon Elektrikli Araç Satmayı Hedefliyor

Volkswagen son dönemde ortaya koyduğu, 2025’e kadar otomobil pazarında bir milyon adet elektrikli ve prizden şarjlı model satmış olma hedefiyle oldukça iddialı bir çıkış yapmış gibi görünüyor.

Elektrikli araçların üretimi konusundaki hareketlilik özellikle hükümetlerin elektrikli araçlara yönelik geliştirdikleri çeşitli teşvikler ile izah edilebilir. Tabi burada kamuoyunun da büyük talebinin rolü yadsınamaz.

Özellikle Almanya ve Hollanda’da elektrikli araçlara yönelik teşvikleri gündeme getirmiştik. Hollanda Parlamentosu 2025 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayıp insanları elektrikli araçlar almaya teşvik edecek yasa tasarısını meclisten geçirmişti.(Haber için tıklayın) Alman hükümeti ise, elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödeme kararı almıştı. (haber için tıklayın)

Bununla birlikte, otomotiv pazarlarında emisyon gerekliliğiyle ilgili düzenlemeler artış gösterdikçe, üretici kuruluşlar da şimdiden bu yönde kendilerini hazırlamaya başlıyor. Elektrikli araçlar konusunda otomotiv üreticileri hedef büyütüyor.

Önümüzdeki döneme yönelik elektrikli araç hedefini büyüten kuruluşlardan birisi de Alman otomotiv devi Volkswagen. Daha önce de sitemizde yer verdiğimiz gibi Volkswagen CEO’su Matthias Mueller, 2020’ye kadar en az 20 yeni model elektrikli araç üreteceklerini ifade etmişti. (Haber için tıklayın)

Kuruluş şimdi ise, elektrikli araç üretimiyle ilgili çok büyük sayılacak bir hedefi belirlemiş durumda. Volkswagen son dönemde ortaya koyduğu, 2025’e kadar otomobil pazarında bir milyon adet elektrikli ve prizden şarjlı model satmış olma hedefiyle oldukça iddialı bir çıkış yapmış gibi görünüyor. İlk bakıldığında ulaşılması zor gibi görünen bu hedefin, büyük pazarlarda gittikçe sıkılaşan emisyon gereklilikleriyle beraber tutturulması çok da zor değil zira VW grubunun satmak istediği araçlara talep, gerçekleşecek kısıtlamalarla birlikte doğal olarak bir artış gösterecek.

Volkswagen de önlerindeki hedefin ne kadar zorlu olduğunun farkında ve bu hedefe ulaşmak için şimdiden çalışmalara başlamış durumda. İlk olarak model gamındaki elektrikli ve prizden şarjlı araçların sayısını artıracak olan grubun şu anda pazarda üç elektrikli, altı tane de prizden şarjlı hibrit modeli bulunmakta.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Lisanssız Rüzgar Enerjisinde İlk Proje Onayı

Birkaç ay önce ilk kurulumu gerçekleştiren AYETEK şirketi TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından proje onayı alan ilk şirketlerden biri oldu. Geçtiğimiz aylarda ilk kurulumun gerçekleştiği lisanssız rüzgar enerji sektöründe hareketlilik devam

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İncirliova Belediyesi Güneş Enerjisinden Elektrik Üretecek

İncirliova Belediyesi kendi elektriğini kendi üretecek. Aydın İncirliova Belediyesi tarafından hazırlanan ve GEKA tarafından hibe destek almaya hak kazanan proje kapsamında İncirliova Belediyesi kendi elektriğini kendi üretecek. Projenin tanıtımı için

Jeotermal enerji 0 Comments

İskoçya’dan Yenilenebilir Enerjide Rekor

Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlara göre İskoçya geçtiğimiz yıl elektrik tüketiminin yüzde 57,7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etti. Dünyada gelişmiş ülkeler kategorisinde yer almadıkları için belki de

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply