Vodafone’dan 5 Yılda 46 Milyon TL’lik Tasarruf

Vodafone’dan 5 Yılda 46 Milyon TL’lik Tasarruf

Vodafone Türkiye, ticari ve sosyal yatırımlarının merkezine yerleştirdiği sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda hazırlanan sürdürülebilirlik raporlarının beşincisini yayımladı. Şirketin ekonomik, sosyal ve çevresel uygulamalarının şeffaf bir şekilde aktarıldığı rapora göre, Vodafone verimlilik uygulamalarıyla 2014-2015 mali yılında 8,3 milyon TL’ye yakın tasarruf elde ederken, 18 binden fazla ağacın kesilmesinin önüne geçti. Böylece, Vodafone’un son 5 yılda sürdürülebilirlik projeleri ile elde ettiği tasarruf değeri 46 milyon TL’yi geçti.

İletişim sektöründe sürdürülebilirlik kavramı önem kazanmaya başladı. Sürdürülebilirliğin iletişim sektörü için daha da önem kazanacağı öngörülüyor.

Türkiye’nin Dijital Dönüşümü’ne liderlik etme hedefiyle faaliyet gösteren Vodafone, sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda 2014-15 mali yılında hayata geçirdiği uygulamalara ve elde ettiği performansa yer verdiği Beşinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Vodafone, raporda yer alan enerji, kağıt ve atık yönetimi konularında hayata geçirdiği verimlilik uygulamalarıyla 8,3 milyon TL’ye yakın tasarruf elde ederken, 18 binden fazla ağacın kesilmesinin de önüne geçti. Böylece Vodafone’un son 5 yılda sürdürülebilirlik projeleri ile ulaştığı toplam tasarruf değeri 46 milyon TL’nin üzerine çıktı. Vodafone, aynı dönemde, 65 bine yakın ağacın kesilmesini önlerken, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle yaklaşık 43 bin konutun günlük enerji ihtiyacının karşılanmasına denk gelecek kadar enerji tasarrufu da sağladı.

Rapora göre, 2014-15 mali yılında, Vodafone Türkiye’nin abone başına karbon yoğunluğunda %1,18, baz istasyonu başına sera gazı emisyon miktarında ise %18,3 azalma sağlandı. Vodafone Türkiye, bu dönemde, Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikasının Platin seviyesi gerekliliklerine göre tasarlanıp inşa edilen Küçükyalı Operasyon Merkezi’ni de hizmete soktu. Türkiye’nin ilk LEED Platin sertifikalı binası olan Vodafone Küçükyalı Operasyon Merkezi, dünyada da bu sertifikayı almaya hak kazanan yaklaşık 350 bina arasında yer aldı.

“Şeffaflık” ve “hesap verebilirlik” prensipleri doğrultusunda hazırlanan ve Türkiye’de dünya çapında referans kabul edilen AA1000 güvenceli ve denetimli tek sürdürülebilirlik raporu olan Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu, aynı zamanda “GRI G4 Materiality Matters Check” standartlarına uygun olarak hazırlandı.

“Mobilin gücünü sürdürülebilir bir gelecek için kullanıyoruz”

Mobil teknolojilerin sosyal dönüşümün ve ekonomik gelişimin önünü açan potansiyelini hayata geçirip Türkiye’yi sürdürülebilir geleceğe taşımayı hedeflediklerini belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Mobil teknolojiler, bugün doğal kaynakların kontrollü kullanımını ve sürdürülebilir kalkınma hedefini ulaşılabilir hale getirerek, daha yeşil ve sürdürülebilir bir dünyaya hizmet ediyor. Biz de Vodafone olarak, artan küresel nüfus, azalan doğal kaynaklar ve iklim değişikliğinin bireysel ve kurumsal düzeyde daha sürdürülebilir yaşam ve iş süreçlerini gerekli kıldığı günümüzde, mobil teknolojilere ilişkin global bilgi birikimimizi seferber ediyoruz. Mobil teknoloji tabanlı akıllı iş yapma yöntemleriyle şirketlerimizin iş ve enerji verimliliğine katkıda bulunuyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir geleceği için eğitim, tarım, finans, lojistik gibi kilit sektörlerde, mobil iletişim teknolojilerinin gücüyle yenilikçi ve etkin kalkınma modellerinin önünü açıyoruz. Bireylerin hayatında, kurumların ise iş yapma biçimlerinde olumlu dönüşüm yaratmak üzere yürüttüğümüz tüm bu çalışmalarda, enerji verimliliğini esas alarak çevre üzerindeki etkimizi en aza indirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’yi doğal kaynaklara, çevreye saygılı, fırsat eşitliğinin tesis edildiği bir toplum ve gelişmiş bir ekonomi ile daha iyi bir geleceğe taşımak hedefiyle yürüttüğümüz operasyonlarımızı, şeffaflık ilkemiz doğrultusunda paydaşlarımıza aktarmak üzere sürdürülebilirlik raporlarımızın beşincisini yayımlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

Bir milyon ton kağıt kullanımını önledi

Vodafone Türkiye, 2014-15 mali yılında atıklar konusunda önemli tasarruf rakamlarına imza attı. Bu dönemde şirketin kontrollü olarak topladığı şebeke atığı miktarı 1.787 ton olarak gerçekleşirken, şebeke kaynaklı atıkları ise %99 oranında geri dönüştürüldü. Ocak 2008 – Mart 2015 tarihleri arasında, binalardaki kullanımdan kaynaklanan 661 ton atık kâğıdın toplanıp geri dönüştürülmesini sağlayarak 11 binin üzerinde ağacın kesilmesini önleyen Vodafone Türkiye, 2014-15 mali yılında müşterilere adres hatası, adres yetersizliği ya da adres değişikliği gibi nedenlerle ulaşmayan ve 15,2 ton kâğıda denk gelen yaklaşık 1,7 milyon faturayı ise geri dönüşüm için TEMA’ya bağışladı. E-faturayı tercih eden faturalı müşterilerinin oranı %64’e yükselen şirket, atık fatura geri dönüşümü ve e-fatura programları sonucunda 2014-15 mali yılında toplam 1 milyon ton kâğıt kullanımını önledi.

9 sahada yüzde 100 yenilenebilir enerji

Vodafone Türkiye, 2014-15 mali yılında enerji kullanımında da önemli tasarruf sağladı. “Yeşil Teknoloji” programı doğrultusunda baz istasyonlarındaki 700 eski nesil klimayı yeni nesil klimalarla değiştiren Vodafone Türkiye, mevcut sahalarda 200 doğal havalandırma sistemine geçerek iklimlendirme için harcanan enerji tüketiminde tasarruf sağladı. Ayrıca, elektrik şebekesine bağlı olmayan ve %100 yenilenebilir enerji kullanan saha sayısını 9’a çıkaran şirket, 120 sahada jeneratör ve enerji yedekleme sistemlerinin uzaktan kontrolünü sağlamak amacıyla makinelerarası iletişim (M2M) teknolojilerinin entegrasyonunu da sağladı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

“Enerji Üretiminde Yenilenebilir Enerji En Ucuz Unsur”

Energy Watch Group Başkanı Hans-Josef Fell:“Enerji üretiminde yenilenebilir enerji en ucuz unsur. Biz kullandıkça, yenilenebilir enerji daha ucuzlayacak. Konvansiyonel yatırımlar pahalılaşacak. Yenilenebilir enerji yatırımları artıyor. Büyük fonlar fosil ve nükleer

HABERLER 0 Comments

Otoparklarda Güneş Enerjisi İle Aydınlanma

İSPARK güneş enerjisi ile çalışan otopark tabelalarını yaygınlaştırıyor. Otoparklarda elektrikle çalışan tabelalar yerine güneş enerjisi ile çalışan tabelalar konuluyor. İSPARK İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait açık, katlı ve yol üstü otoparkları

HABERLER

Denizli’de Elektriğin Yarısı Biyogazdan Sağlanıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacının yarısını atıksu arıtma tesisine kurduğu korjenerasyon sisteminden karşıladı. Atık suyun arıtılmasından biyogazdan elektrik üreterek yıllık 720 bin liralık enerji tasarrufu sağlanıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply