Kurtköy’de Yeşil Viaport Evleri

Kurtköy’de Yeşil Viaport Evleri

ViaDMC, Kurtköy’de hayata geçirdiği lüks konut projesi Viaport Houses & Suites’te çevreci bir yaklaşım benimseyerek inşaat sürecini gerçekleştiriyor. LEED kriterlerine göre inşa edilen proje konutlar normal bir daireye göre yüzde 30 daha fazla enerji tasarruf edecek şekilde hayata geçiriliyor. Ayrıca projedeki ev sahiplerinin yüzde 30 oranında su tasarrufu sağlayabileceği malzemeler kullanılıyor. Site içerisinde geri dönüşüm çöp istasyonları yerleştiriliyor. Ayrıca çevreci araçlar sitenin girişinde konumlandırılarak ev sahipleri çevreci araçlara yönlendiriliyor.

Hiçbir modern binanın doğaya sıfır zarardan bahsedemeyeceğini ifade eden Ekşi, “Ancak alınacak önlemlerle doğaya verilen tahribatı en aza indirgeyebiliriz. LEED kriterleri doğrultusunda işe başlamak yeterli… Yeşil bina sistemi ile insanların rahat yaşayabilecekleri en modern mekânları oluşturabilir, konfor koşullarını doğala en yakın şekilde uyarlayabiliriz. Proje tasarım, inşaat ve kullanım ömrü boyunca çevre ve doğal kaynaklara saygılı. Bununla birlikte sunduğu yaşam kalitesi de maksimum düzeyde” şeklinde konuştu.

Projenin yeşil kriterleri ise şöyle sıralandı:

– Projede hibrid ve düşük emisyonlu araçlar için park yerleri bina ana girişlerine yakın konumlandırılarak kişilerin bu tür arabaları kullanmaları teşvik ediliyor.

– Otoparklar yeraltına alınarak yeşil alan miktarı maksimum seviyeye çıkarılıyor. Böylelikle yeşil alanlar kullanıma açılarak, doğayla iç içe sosyal alanlar yaratılıyor

– Yeşil alanlar sayesinde yağmur suyu filtrelenmesi sağlanıyor. Asfalt ve beton yüzeylerin azaltılmasıyla şehirlerin aşırı ısınması engelleniyor.

– Konutlarda geniş pencereler kullanılarak hem temiz hava girişi maksimum seviyeye getiriliyorhem de gün ışığından maksimum şekilde faydalanılıyor.

– İnşaat sırasında her türlü geri dönüştürülebilen malzeme, geri dönüşüm konteynırlarında toplanarak çevreye zarar en alt düzeye indirgeniyor.

– İnşaat malzemesi seçiminde olabildiğince yerel malzemeler seçilerek ulaşım esnasında çıkan karbondioksit miktarı azaltılıyor. Ayrıca içinde geri dönüştürülmüş içerik bulunan malzeme seçimine dikkat ediliyor.

– İnşaat esnasında oluşan kirliliğin ve zehirli maddelerin konut içerisinde birikmemesi için konutlarda sürekli temizlik yapılıyor.

– Boya, astar, cila, yapıştırıcı gibi inşaat malzemelerinde zehirli madde değeri yüksek olan malzemelerin seçilmemesine özen gösteriliyor.

– Site içerisine yerleştirilecek geri dönüşüm çöp istasyonunda kağıt, metal, plastik ve cam çöp konteynırları bulunuyor. Kullanıcılar evde kendi ayırdıkları çöplerini bu konteynırlara getirerek geri dönüşüme atabiliyorlar.

– Az su tüketen musluklar, duş başlıkları ve rezervuarlar sayesinde kullanıcılar yüzde 40’a varan su tasarrufu sağlıyor.

– Enerji performansını optimumda tutmak için bina simülasyonu yapılarak enerji ve gün ışığı modellemesi uygulanıyor. Sonuç olarak kullanıcılara daha az ısıtma/soğutma maliyeti oluşuyor, aidatlar azalıyor.

– Giriş kapılarında hava geçirmez contalı kapılar kullanılarak konutlarda içilen sigara dumanının koridorlara ve diğer konutlara geçmesi engelleniyor. Ayrıca bina girişlerinde 8 metre mesafede sigara içimi yasaklanarak bina içerisine sigara dumanı girmesi önleniyor. Bu sayede dumansız hava sahası sağlanıyor.

– Binanın enerji performansı, enerji performans testi Amerikan standardı olan ASHRAE 90.1-2007’ye göre yapılıyor.Konutlar normal bir binaya göre yüzde 30’a varan enerji tasarrufu hedefleniyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

YATIRIMCI

Google’den Yenilenebilir Enerji Hamlesi

Google, kapatılacak bir kömür santralini veri merkezine dönüştürecek. Veri merkezi, tüm enerjisini yenilenebilir enerjiden sağlayacak. Teknoloji devi kuruluşların yenilenebilir enerjiye yönelik çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre, yenilenebilir enerji

HABERLER

“Akıllı Ulaşım Sistemlerinin Özünde Denetim Unsuru Yer Alıyor”

Emniyet Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Hüseyin Şimşek, akıllı ulaşım sistemlerinin bilgilendirici ve yönlendirici sistemler olduğuna kaydederek, akaryakıt tüketimini azalttığını, insanlara kurallara uyma noktasında uyarıcı ve yönlendirici mesajlar verdiğini ilettiğini aktardı.

HABERLER

Goodyear’dan Şarj Edebilen Lastik

Elektrikli araba endüstrisinin geleceği parlak görünüyor. Yan sanayi şimdiden ürünleri vitrine koymaya hazır. Goodyear BH03, hareket halinde ve dururken araçları şarj edebilecek. Elektrikli arabalar için şarj istasyonlarının yaygınlaşması beklenirken, bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply