…Ve St. Gobain Şebekeye Elektrik Vermeye ve Mahsuplaşmaya Başladı !

Yükselen elektrik faturaları Türkiye’de sanayicilerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Dağıtımda özelleştirmeler ve kayıp-kaçak maliyetlerinin tüketicinin sırtına binmesi ile uzun vadede elektrik fiyatlarının nerelere gideceğini, coğrafi ve jeostratejik politik krizlerin (İran-Suriye v.s) enerjide ezici oranlarda dışa bağımlı Türkiye’de elektrik fiyatlarına nasıl yansıyacağını tahmin etmek zor.

Ama Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) içindeki St. Gobain Weber Yapı Kimyasalları, orta ve uzun vadede güneş enerjisinin bu sorunlara nasıl kalıcı çözümler getireceğine dair güzel bir örnek oluşturuyor artık. İstanbul Cleanglobe firmasının mühendisliğini ve uygulamasını yaptığı 90.1 kW kurulu gücündeki fotovoltaik çatı sisteminin Adana şartlarında ürettiği güç, fabrikanın toplam elektrik tüketiminin yaklaşık üçte birine denk düşüyor.

Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi mevzuatının gerçek hayatta nasıl işlediğini merak edenler için hakiki bir ilkler örneği de olan proje, mevzuata uygun olarak şebekeye elektrik vermesi onaylanan ilk birkaç uygulamadan bir tanesi ve endüstriyel tesisler açısından mevzuatın gereklerini yerine getiren ilk proje. Sistem günümüz itibarı ile Türkiye’deki bitirilmiş ve devreye alınmış olan en büyük endüstriyel çatı projesi. Şirket şu anda tükettiğinden daha azını üretebildiği için, Toroslar Elektrik Dağıtıma fatura kesemiyor. Ancak tüketim olmadığı zamanlarda da güneş elektriği sistemi üretime devam ettiği için, ay sonunda mahsuplaşmaya gidilebiliyor.

Sistemi Türkiye’de diğer bir özelliği de Weber çatı uygulaması’nın ince film fotovoltaik teknolojiler içinde kısaca CIS olarak bilinen bakır esaslı paneller bakımından Türkiye’nin en büyüğü olması. Sistemin yaklaşık 90 kWp lik kurulu gücünün üçte biri CIS panellerinden oluşuyor.


Bununla birlikte, Avrupa’nın güneşi az ülkelerinde bile 90 kw kurulu güç oldukça küçük bir proje sayılabilirken, bizim St. Gobain Weber Yapı Kimyasalları PV uygulamasına “Türkiye’nin en büyüğü “ olarak nitelememiz aslında bir bakıma trajik bir duruma da işaret ediyor. Güneş ülkesi Türkiye’nin toplam kümülatif kurulumlar göz önüne alındığında güneşten elektrik üretme potansiyelimizi kullandığı söylenemez.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tesla Model 3’ü Tanıtıyor

Elektrikli otomotiv devi Tesla, “en önemli ürünümüz” diye tanımladığı 35 bin dolar değerindeki Model 3’ü görücüye çıkarıyor. Elektrikli araçlar artık bir cazibe alanı haline geldi. Bu konudaki gelişmeler de kamuoyu

HABERLER

Sabancı Enerjide Karlılığı Öne Alacak

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, enerji alanında megavat (MW) bazlı büyüme yerine, kârlı ve verimliliğe odaklı bir büyüme hedeflediklerini açıkladı. Türkiye’de uluslararası nitelikteki kuruluşların enerji alanına yönelik yatırım

HABERLER

Elektrikli Otomobilde Seri Üretim 2016’da

Eskişehir’de faaliyet gösteren BEGLER AŞ, elektrikli yerli otomobilini 2016 yılında seri üretimle piyasaya sürecek.  Elektrikli otomobillerin seri üretimi gündeme gelmeye başladı. Hükümet politikalarıyla da desteklenen yerli otomobil üretiminin elektrikli olmasının