Ve Çinliler Tesla Model S’i De Kopyaladı !

Ve Çinliler Tesla Model S’i De Kopyaladı !

Ve Çinliler Elon Musk’ı haklı çıkardı. Katıldığı bir konferansta neden hiç bir ürününe patent almadığı sorulan Musk “Çinlilerin olduğu bir dünyada patent sadece bir kağıt parçasıdır” demişti.

Aradan 2 ay geçmeden 28 yaşındaki Çinli girişimci  Huang Xiuyuan, 50 mühendis ve tasarımcı ile 16 aylık bir çalışma sonucu Tesla Model S’in birebir aynısını üretmeyi başardığını açıkladı. Adı Youxia Ranger X olan arabanın gövdesi ve iç tasarımı neredeyse Model S ile birebir aynı. Lexus, Audi ve Maserati’den de “esintiler” taşıyan aracın adı, biz de bir zamanlar çok ünlü olan “Kara Şimşek” (Knight Rider) TV dizisinden alınmış. Maliyeti henüz açıklanmayan aracın, işçilik maliyeti ABDye göre hayli düşük olan Çin’de üretildiği için, ABD fiyatı 71.000 USDlık Model S’ten hayli ucuz olması bekleniyor.

Arabanın teknik özellikleri de Tesla ile neredeyse aynı ! Panasonic batarya, 5,5 saniyede 10 km çıkan 348 beygir gücünde motor ve max 240 km hıza sahip arabanın hızı “şimdilik” Tesla’yı yakalayamamış olsa da, yine de hiç fena değil.

Ancak elbette Tesla bu durumdan pek hoşnut değil. Herkes için çok cazip olan Çin pazarında bu tür rakiplerin türemesi kaçınılmaz olsa da şirketin sözcüsü yaptığı açıklamada “Çin’in sürdürülebilir ulaşım için taahütleri var ve Tesla bu çabalara katkı vermek için kararlı. Biz tasarımlarımızı teknolojimizin iyi niyetli amaçlarla kullanımı için açtık, Tesla’nın taklitlerinin işini kolaylaştırmak için değil. Bu ne inovasyonu geliştiren ne de elektrikli araçların gelişimine yardımcı olan bir durum değil. Ve elbette kullanıcılar rekabet ve kopya arasındaki farkı bilirler” dedi.

youxia-ranger-x-front    Tesla model-s

 

 

 

Youxia Ranger X                                                            Tesla Model S

 

youxia-ranger-x_interior     Tesla-Model-S-ici

Youxia Ranger X içi                                               Tesla Model S içi

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Ateş Çelik’ten Rüzgar Enerjisi Santrali Kulesi İhracatı

Ateş Çelik’ten Fransa ve İtalya’ya rüzgar enerjisi santrali kulesi ihracatı gerçekleştirdi    Türkiye’de rüzgar enerjisi endüstrisindeki gelişme potansiyeli konusunda hemen herkes hemfikir. Dünyadaki rüzgar endüstrisi pazarı iyi analiz edilir ve

HABERLER

Yeni Zellanda Sokakları LED Aydınlatmayla Kuşanacak

Yeni Zellanda Ulaştırma Enerji ve Kaynaklar Bakanı Simon Bridges: “Yakında kent sokakları hızlandırılmış finansman modeli ile daha güvenli, hatta ucuz ve daha verimli LED aydınlatmalara kavuşacak.” Dünyada enerji anlayışı kökten

HABERLER

Dünyanın Rüzgar Enerjisi Teknisyenleri Türkiye’den Çıkacak

ABD’deki Iowa Lakes Community College, iş ortaklarıyla Türkiye ve bölge ülkelerinde rüzgar enerjisi sektöründe çalışacak teknisyenleri yetiştirmek için Eskişehir’de “Wind Academy Turkey” adıyla eğitim merkezi açmayı planlıyor. Projenin hayata geçmesiyle