Ve Çinliler Tesla Model S’i De Kopyaladı !

Ve Çinliler Tesla Model S’i De Kopyaladı !

Ve Çinliler Elon Musk’ı haklı çıkardı. Katıldığı bir konferansta neden hiç bir ürününe patent almadığı sorulan Musk “Çinlilerin olduğu bir dünyada patent sadece bir kağıt parçasıdır” demişti.

Aradan 2 ay geçmeden 28 yaşındaki Çinli girişimci  Huang Xiuyuan, 50 mühendis ve tasarımcı ile 16 aylık bir çalışma sonucu Tesla Model S’in birebir aynısını üretmeyi başardığını açıkladı. Adı Youxia Ranger X olan arabanın gövdesi ve iç tasarımı neredeyse Model S ile birebir aynı. Lexus, Audi ve Maserati’den de “esintiler” taşıyan aracın adı, biz de bir zamanlar çok ünlü olan “Kara Şimşek” (Knight Rider) TV dizisinden alınmış. Maliyeti henüz açıklanmayan aracın, işçilik maliyeti ABDye göre hayli düşük olan Çin’de üretildiği için, ABD fiyatı 71.000 USDlık Model S’ten hayli ucuz olması bekleniyor.

Arabanın teknik özellikleri de Tesla ile neredeyse aynı ! Panasonic batarya, 5,5 saniyede 10 km çıkan 348 beygir gücünde motor ve max 240 km hıza sahip arabanın hızı “şimdilik” Tesla’yı yakalayamamış olsa da, yine de hiç fena değil.

Ancak elbette Tesla bu durumdan pek hoşnut değil. Herkes için çok cazip olan Çin pazarında bu tür rakiplerin türemesi kaçınılmaz olsa da şirketin sözcüsü yaptığı açıklamada “Çin’in sürdürülebilir ulaşım için taahütleri var ve Tesla bu çabalara katkı vermek için kararlı. Biz tasarımlarımızı teknolojimizin iyi niyetli amaçlarla kullanımı için açtık, Tesla’nın taklitlerinin işini kolaylaştırmak için değil. Bu ne inovasyonu geliştiren ne de elektrikli araçların gelişimine yardımcı olan bir durum değil. Ve elbette kullanıcılar rekabet ve kopya arasındaki farkı bilirler” dedi.

youxia-ranger-x-front    Tesla model-s

 

 

 

Youxia Ranger X                                                            Tesla Model S

 

youxia-ranger-x_interior     Tesla-Model-S-ici

Youxia Ranger X içi                                               Tesla Model S içi

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

YATIRIMCI

Senkron-Efeler Biyogaz Santrali açıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, GEKA’nın 2014 yılında gübre atığı paketleme tesisi kurulumuna hibe desteği verdiği, yüzde 100 gübreden elektrik üreten “Senkron-Efeler Biyogaz Santrali”nin açılışını Aydın’da gerçekleştirdi.  Yenilenebilir

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla Model 3’e Yoğun İlgi

Gelecek sene teslim edilecek Tesla Model 3’e depozito ödemek isteyen yüzlerce kişi Tesla mağazasının önünde sabahladı. Tüm sektörlerde rekabetin ve çekişmenin olduğunu biliyoruz ancak bu sektörlerden bazıları, diğerlerine göre çok

HABERLER 0 Comments

“Enerjinin Genç Liderleri” Programı Başlıyor

The Bosphorus Energy Club Enerjinin Genç Liderleri’ni seçiyor. Enerji sektörü günümüzün ve geleceğin en önemli sektörlerinden birisi. Bu nedenle, gençlerin enerji sektöründe aktif rol almaları gerekiyor. Bu açıdan oluşturulacak programlar