“Vatandaşın Algısını İyi Yönetmemiz En Önemli Husus Haline Geldi”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli: “Vatandaşın eskiden günlerce yaşadığı kesintileri artık iki, üç saat tahammül edemeyeceği bir algı oluşmaya başladı. Bu noktada bizim ne yaparsak yapalım, dağıtımlarla ilgili bütün yatırımları yapsak da, kesintileri en aza indirsek de karşımızdaki bu algıyı iyi yönetmemiz en önemli husus haline geldi.”

ae_icci_2013_zafer_benliICCI 2013 – 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından “Serbest Piyasada Dağıtım Sektörü” başlıklı bir panel düzenlendi. Oturum Başkanlığını Hürriyet Gazetesi Ekonomi Köşe Yazarı Erdal Sağlam’ın yaptığı panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli, “Vatandaş elektriğin kimin tarafından üretildiğini, hangi kaynaktan üretildiğini, kimin tarafından iletildiğini ve kimin alıp sattığından ziyade, bir bina yaptığında oraya elektriğin bağlanıp bağlanamayacağı, bağlandıysa kesintisiz şekilde o elektriği kullanabileceğiyle ilgileniyor” dedi. Benli, elektriğin bugüne kadar devlet eliyle yürütülen hizmetler olduğunu, bugün özel sektöre büyük oranda devredildiğini, özel sektöre geçen bir hizmet olduğunu aktardı. Benli konuşmasını şöyle tamamladı:

“Dolayısıyla, düne kadar üç saatlik bir kesinti veya dağıtımla ilgili yatırımların yapılışı sırasındaki toplumsal algı devletten olduğu için, bu algıya hiç şüpheyle bakılmıyordu, bugün özel sektör bu yatırımları yapmaya başladı. Vatandaşın eskiden günlerce yaşadığı kesintileri artık iki, üç saat tahammül edemeyeceği bir algı oluşmaya başladı. Bu noktada bizim ne yaparsak yapalım, dağıtımlarla ilgili bütün yatırımları yapsak da, kesintileri en aza indirsek de karşımızdaki bu algıyı iyi yönetmemiz en önemli husus haline geldi.”

“Dağıtım şirketleri iş aksatamayacak”

EPDK Kurul Üyesi Abdullah Tancan oturumda yaptığı konuşmada yeni kanunda yapılan değişikliklerle ilgili bilgi verdi. Tancan, “Eğer herhangi bir dağıtım şirketi hizmetini kabul edilemeyecek düzeyde aksatırsa veya mevzuat ihlallerini alışkanlık haline getirirse veya acze düşerse öncelikle EPDK, o şirketin yönetim kurulu üyelerinin bir kısmını veya tamamını kurul kararıyla değiştirip yerlerine kurul atama yapılabiliyor. yine tarife kapsamında yerine getirilemeyen hizmetlerin mali karşılıkları, faaliyetlerden ya da yetmemesi halinde ortakların temettü geliri veya malvarlıklarından temin ediliyor” şeklinde konuştu.

“Topluma daha iyi elektrik hizmeti”

Aydem Elektrik Dağıtım A.S. Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ise, dağıtım şirketlerinin, fedakarlıklar yaparak başarmak ae_icci_2013_03zorunda olduğunu, tüm tüketicilere hizmet verildiği göz önünde tutularak, kar etmenin yanında kar etmenin önünde, kaliteli, kesintisiz, ekonomik enerjinin topluma iletilmesiyle ilgili görevlerin yerine getirilmesiyle ilgili bir görev olduğuna dikkat çekti. Saldanlı, “Şirketlerimiz bunu en modern teknolojiyi kullanarak, en iyi şartlarda yapmak zorundadırlar. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bugüne kadar kurulmuş olan bu şebekesi, ama eskimiş, bundan sonra bizim işimiz bu şebekeyi güçlendirmek. 2023’teki hedefimiz, tüketimin iki katına çıkmasını düşünerek, bu sistemi de iki katına çıkarmak. Türkiye’deki şebeke benzerlerinden çok üstün olacaktır, gelecekte toplumu daha iyi hizmetlerin beklediğini düşünüyorum. ”diye konuştu.

“Kayıp kaçak sorunu önemli”

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakmanise konuşmasında elektrik dağıtım tarafına yatırım yapılması gerektiğini, kayıp kaçak konusunun, ekonomiye verdiği zarardan, elektrik fiyatlarına olan negatif yansımasından, elektriğin kalitesinden konuştuklarını aktardı. Hakman konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dağıtım sistemi, çok önemli yatırımlar gerekiyor. Bu yatırımların kamu tarafından yapılması, kamunun kıt kaynaklarına, sağlık eğitim gibi yerlere harcaması gereken paraları buraya yönlendirmesi, toplumun refahı için olumlu bir yaklaşım.”

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi /Alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Bina Yalıtımı İçin Ucuz Kredi Desteği Yolda

Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerjideki tasarruf teşviklerini AKŞAM’a anlattı. Yıldız, “Tasarruf için yatırım yapan şirkete nerede olduğuna bakılmaksızın 5. Bölge’deymiş gibi teşvik vereceğiz. Ayrıca apartmanının ısı yalıtımını yapan vatandaşa da

HABERLER

Afyon Domatesi Jeotermal Enerji İle Yetişiyor

Afyonkarahisar’da 350 bin metrekarelik alanda termal kaynaklı Organize Seracılık Bölgesi (OSB) kurulması içi proje hazırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderilen projenin kabul edilmesi halinde, termal kaynaklı sera varlığı 660

HABERLER

Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Hibeleri Açıklandı

Tarımsal tesislerde Alternatif Enerji kullanımına yönelik olarak hibe destekleri açıldı. Bu seneki hibe tutarı 400.000 TL olarak belirlendi ve 81 ilde geçerli olacak . Son başvuru tarihi 27 Ocak 2014. Detaylı