“Varımızın Yoğumuzun Vanaya Bağlı Olmaması Gerekir”

“Varımızın Yoğumuzun Vanaya Bağlı Olmaması Gerekir”

GÜNDER Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Bir ülke için amaç, doğru ve sürdürülebilir enerjidir. Tüm yerli kaynakları kullanarak, bağımsız enerjiyi kullanmalıyız. Varımızın yoğumuzun vanaya bağlı olmaması gerekir.” 

gensed TOPLANTI7. Uluslararası Solarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen konferansların ikinci gününde “Güneşin Dünyada ve Türkiye’deki Gelişimi” isimli oturum gerçekleştirildi. Oturumda konuşan GÜNDER Başkan Yardımcısı Osman Özberk, Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun çıkmasının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen, gerekli gelişmenin sağlanamadığını belirterek, “Bir ülke için amaç, doğru ve sürdürülebilir enerjidir. Tüm yerli kaynakları kullanarak, bağımsız enerjiyi kullanmalıyız. Varımızın yoğumuzun vanaya bağlı olmaması gerekir. Güneş enerjisi demokratik enerji kaynağıdır. Tam demokratik olmadığımız için bu halimizle güneş enerjisi bize uymuyor. Enerjide bağımsız değilseniz, bağımsızlıktan söz edemezsiniz. Vanaya bağımlı yaşamak zorundasınız” dedi.

Özberk, “Ankara’da yel değirmeni var. Güneş enerjisi yatırımcıları olan bizler de  Don kişot gibi mücadele ediyoruz. Dünyada en çok kanun çıkartarak, iptal eden tek ülkeyiz. Ankara’nın surları çok yüksek bu sistemi kıramıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde 1 megawattlık başvuru için 1 yıl beklenmez Biz güneş enerjisinde geç kaldık. Bizden sonra gelen Hindistan ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de bizi geçiyor. İnşallahla maşallahla bu işler olmuyor” şeklinde konuştu.

“Güneş enerjisi teknolojisi sürekli değişiyor”

Oturumda konuşan GENSED Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik’te güneş enerjisi sanayinde teknolojinin çok hızlı değiştiğini ve verimliliğin arttığını belirterek, “Güneş enerjisi teknolojisini 20 yıl kullanırım düşüncesi’ hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Bileşenlerin optimizasyonu ve verimliliğin artışı nedeniyle, fiyatlar düşecek” dedi.

Prof. Dr. Oktik dünyada güneş enerjisinde toplam kurulumun 2014 yılında 40 gigawatt civarında gerçekleştiğini, 2015 yılında ise, 54 gigawatt’a çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, Çin’in yıllık 10.6 gigawatt kurulumuyla birinci sırada yer aldığını, toplam kurulumda ise, Almanya’nın birinci sırada bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Oktik, Avustralya, Kore, Kanada, Türkiye, Güney Afrika, Şili ve İngiltere’nin yeni güneş enerjisi pazarları arasına girdiğini iletti. Oktik güneş enerjisinde üretimle tüketim arasındaki makasın değişmediği sürece sıkıntının süreceğini ifade ederek, dünyada kurulumlar ve deneyimler arttıkça, ucuz alınan ürünler felakete yol açıyor” şeklinde konuştu.

“Güneş musluktaki su gibi akıyor”

GÜNDER Başkanı Kemal Gani Bayraktar’da Türkiye’nin güneş enerjisi sektörünün dünyaya göre bir zerre olduğunu kaydederek, buna karşın çok yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Türkiye’de güneş enerjisinin ileriye yönelik büyük fırsatlar sunduğunu belirten Bayraktar, “güneş sürekli musluktan çıkan su gibi akarken umudumuzu kaybetmememiz gerekiyor. Teknolojik olarak iyi durumda değiliz ama insan kaynakları ve imalat kapasitesi olarak hazırız. Sektörün geleceğini şekillendirmek için daha çok çalışılması gerekiyor Alternatif finans modelleri de oluşmaya başladı. Güneş enerjisinden son kullanıcıyı da yararlandırmak için bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı. Kamu tarafı önden gelecek şekilde hedef yükseltilmeli. Yüzümüzü güneşe dönmeliyiz” diye konuştu.

“Yatırıma karar verirken gerekli unsurlar”

Konferansta  gerçekleştirilen “GES’lerde Hukuk-Sigorta ve Finans” isimli oturumda konuşan GENSED Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Özlem Döğerlioğlu, güneş enerjisinde yatırıma karar vermek için gerekli unsurları şöyle sıraladı: Doğru iş modelinin belirlenmesi, yatırım sürecinin planlanması, arazi seçimi, yatırım ve finans alternatifleri, doğru ekipman seçilmesi, doğru IPS sözleşmesi, mevzuatlarla ilgili bilgi alınması, sigorta firmalarının yurt dışı kuruluşlarla bağlantısının incelenmesi, gelecekteki risklerin koruma altına alınması.”

“Güneş panelleri projelerde yüzde 60’lık yer tutuyor”

TURSEFF Pazarlama Müdürü Mustafa Salman, güneş enerjisi proje finansmanı için projelerin teknik olarak sindirilmesinin önemine değinerek, güneş panellerinin projelerde maliyetin yüzde 50-60’ını oluşturduğunu söyledi.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Türk Olimpiyat Takımı da Karbon Nötr

Londra Olimpiyatları’nın hedeflerinden birisi de iklim değişikliğine sebep olan karbondioksit gazlarını asgari düzeye indirmek. “Karbon nötr” (sıfır karbon ayak izi) hedefiyle yola çıkılan olimpiyatlarda şimdiden 200,000 konuk ulaşımlarından kaynaklanan karbondioksit

HABERLER

Enerji Dönüşüm Diyalogu ile Almanya 150 Milyar Dolar Tasarruf Yapabilir

Tüm dünyada enerji verimliliği projelerine sağladığı katkıyla adından söz ettiren Siemens, “Almanya’nın Enerji Dönüşümü Diyalogu” etkinliğinde, alınacak önlemlerle 150 milyar Euro’nun üzerinde tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekti. Almanya’nın enerji sistemini yeniden

HABERLER

“Dünyanın En Büyük Yenilenebilir İş Geliştirme Projelerinden Birini Gerçekleştiriyoruz”

Özgül Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Faruk Özgül: “Yenilenebilir enerji alanında dünyanın en büyük yenilenebilir iş geliştirme projelerinden birini gerçekleştiriyoruz” Özgül Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Faruk Özgül,