Van’da Yenilenebilir Enerji Toplantısı Yapıldı

Van’da Yenilenebilir Enerji Toplantısı Yapıldı

Van’da, DAKA ve TURSEFF işbirliğiyle ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projelerinin Finansmanı’ bilgilendirme toplantısı yapıldı.

vanda-yenilenebilir-enerji-ve-enerji-projelerinin-finansmani-bilgilendirme-toplantisi-73189Van’da, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) işbirliğiyle ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projelerinin Finansmanı’ bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (VAN TSO) düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını yapan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Akdamar Adası’ndaki tarihi kilisenin güneş enerjisi ile aydınlatılmasıyla başlayan yenilenebilir enerji mesailerinin, mali destek programı ile sonuçlandırdıklarını belirterek, “Ajans olarak Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdik. Farkındalık oluşturma noktasında Akdamar Adası’ndaki tarihi kilisenin güneş enerjisi ile aydınlatılmasıyla başlayan ve en son bir mali destek programı ile sonuçlandırdığımız çalışmaların peyderpey açılışını yapmakta ve hizmete almaktayız. Son olarak da Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) 400 kilowatlık kurulu gücü olan tesisi de hizmete açmış olduk” dedi.

Yenilenebilir enerji noktasında kamuoyunun çok yoğun bir ilgisinin olduğunu ifade eden Demirci, bu ilginin iyi ve kötü yanlarının olduğuna dikkat çekti. Demirci, “Ben özellikle TURSEFF yetkililerinden üretime yönelik enerji yatırımlarının finansmanının nasıl sağlanacağı yolunda bir farkındalık oluşturmasını istiyorum. Eğer bu farkındalığı oluşturabilirsek, bu toplantı amacına ulaşmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Yatırımcılık ciddi bir iş”

Toplantıya katılan Van Valisi Aydın Nezih Doğan ise, yatırımcılığın ciddi bir iş olarak görülmesi gerektiğini vurguladı. Yatırım yapılacak konuyla ilgili olarak var olan düzenlemelerin birinci ve ikinci mevzuatlarını bilmek konusunda yatırımcıların ya kendilerine ya da danışman firmalarına önemli sorumluluklar yüklemeleri gerektiğinin altını çizen Vali Doğan, “Burada insanlar yatırımcılıkla fikir sahibi olmayı karıştırıyorlar ve baştan sona bunun bir biçimde birileri tarafından yönetilmesini istiyorlar. Bu elbette çok kolay bir iş değil. Söz gelimi yenilenebilir enerji alanında son derece sıklıkla bize gelen arkadaşlarımızın o yanılgısı lisanslı üretimle, lisanssız üretimdeki temel ayrımı fark edememiş olmalarıdır. Lisanssız üretim olarak devlet öngörüsü küçük çaplı işletmelerin enerji ihtiyacını karşılamakla ilgili bir şeydir” dedi.

Güneş enerjisinin bir doğal kaynak olduğunu ve başka doğal kaynaklarla bir çeşit anlamlı ilişkiler olarak kurgulanabildiğine değinen Vali Doğan, “Yani başka doğal kaynakları tahrip ederek, yok varsayarak bir güneş enerjisi oluşturmak çok doğru değil. Enerji kullanacaksak diğerlerinden de aynı ihtiyaç var, ama mutlaka bir arza ihtiyacınız var. Yani bu malzemelerin sıralanacağı bir arza ihtiyacınız var. O zaman arzın ekonomik değeri ile üzerine kurgulayacağınız güneş enerjisinin ekonomik değeri arasında illiyet bağı kurmanız lazım. Bir ilişki kurmanız lazım. Eğer arzın kendi değeri, şu ya da bu sebeple üzerine kuracağınız enerji değerinden daha fazla ediyorsa, orayı güneş enerjisi yatırımı için kullanmamanız lazım. Aksi takdirde şehirlerin, illerin her tarafında cam tarlaları oluşur. Bir daha tahammül edemeyeceğimiz yanlışlıklara imza atmış oluruz” şeklinde konuştu.

Toplantı, TURSEFF Pazarlama Müdürü Mustafa Salman ve Enerji Verimli Uzmanı Dr. Yonca Ercümen’in katılımcılara slayt gösterileri eşliğinde bilgiler sunması ile son buldu.

Kaynak: www.aygazete.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin En Ekolojik Stadı 2014’te Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor

Sivas’ta mayıs ayında temeli atılan, kendi enerjisinin bir bölümünü üretecek, yağmur ve kar sularını depolayacak, ısıtma sistemli ve 25 bin seyirci kapasiteli ekolojik statta, 5 ayda betonarmede yüzde 60 seviyeleri

HABERLER

Capatect’ten Organic Isı Yalıtım Sistemleri

Capatect, teknolojik ve pratik ürünlere sahip Organic Isı Yalıtım Sistemi’ni geliştirdi. Capatect Dalmaçyalı ısı yalıtım levhaları ile Dünyada ilk defa “İdeal Karbon Dengesi” ne sahip ısı yalıtım levhalarının kullanan Filli

HABERLER

Fronius Eğitim Seminerleri Düzenliyor

Avusturyalı solar evirici (inverter), depolama ve kaynak teknolojileri firması Fronius, Türkiye’deki ofisi bünyesinde verdiği eğitim programlarına GES’lerde kullanılan ve MW ölçeğindeki inverter seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları da kapsayan bir