Uzunköprü’de Güneş Enerjisi Projesi İçin İmzalar Atıldı

Uzunköprü’de Güneş Enerjisi Projesi İçin İmzalar Atıldı

Uzunköprü Belediyesi tarafından hazırlanıp Trakya Kalkınma ajansına gönderilen “Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor” isimli proje sözleşmesi Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen ve Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından imzalandı.

Güneş enerjisi projelerinin Türkiye’de yaygınlaşmasında yerel yönetimlerin önemli payı bulunuyor. Bu açıdan güneş enerjisi yatırımları gerçekleştiren belediyeler, diğer yerel yönetimlere de örnek oluşturuyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı ‘Güneş Enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı. (Haber için tıklayın)

Her zaman vurguladığımız gibi Türkiye’nin güneş enerjisi üssü haline dönüşmesi yalnızca özel sektörün çabalarıyla gerçekleştirilemez. Yerel yönetimlerin de bu konuda önemli projelere imza atması önem taşıyor.

Bu doğrultuda, Uzunköprü Belediyesi tarafından hazırlanıp Trakya Kalkınma ajansına gönderilen “Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor” isimli proje sözleşmesi Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen ve Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından imzalandı.

İlçeye bağlı Çöpköy mahallesinde Belediyeye ait taşınmaz üzerine yapılacak olan güneş enerji santrali ile birlikte Uzunköprü Belediyesi güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek. Özellikle son yıllarda güneş enerjisi, gerek çevreci olması gerekse ucuz işletme maliyeti sebebi ile tercih edilen elektrik üretme yöntemlerinden biri haline gelmiş ve böylece hemen hemen her alanda kullanılabilen bir sitem haline dönüşmeyi başardı.

Proje ile ilgili açıklama yapan Av. İşbilen; ‘Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor’ projesi ile çevre dostu bir belediye olduğumuzu tekrar göstermiş olduk. Kullanacağımız teknolojik alt yapısı ile modern bir işletmeyi belediyemize kazandırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz proje Trakya Kalkınma Ajansı tarafında Uzunköprü’de kabul edilen tek projedir” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uyar:”Biyokütle güneş enerjisini depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor” Türkiye’de biyokütleden elektrik enerjisi üretimi son derece düşük düzeyde. Başta

Ulaşım

Elektrikli araç “İstanbul” Shell Eco-marathon’a Katılacak

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibi tarafından üretilen, Türkiye’nin en verimli elektrikli aracı ‘İstanbul’ Shell Eco-marathon’da yarışacak.  Türkiye’de üniversitelerde elektrikli araçlar konusunda öyle bir gelişme yaşanıyor ki, ulaşım sektöründe

Şirket Haberleri

Google Temiz Enerjide En Agresif Yatırımcı

Analistler Google’ın diğerlerine göre, temiz enerji gündemlerinin daha agresif olduğuna dikkat çekiyor. Google’da bir araştırma yaptığınız zaman, sorgunuz internetin bir ucundan diğerine gidiyor, dağıtıcıya ulaşıyor, işleme tabi tutuluyor ve mikro

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply