Uzay Teknonolojisinin Hidrojen Pilleri iPhone Şarjı Oluyor

Uzay Teknonolojisinin Hidrojen Pilleri iPhone Şarjı Oluyor

Upp adı verilen yakıt hücresi, hidrojen enerjisini kullanmak sureti ile akıllı cihazları şarj edecek. Önceden kozmonotlar tarafından kullanılan sistem, şimdi elektrik enerjisinden uzakta kalıp, cihazlarının şarjı tükenmiş olan tüm akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hizmetine sunuluyor.

Upp-hydrogen-fuel-charger-1Intelligent Energy Şirketi tarafından geliştirilen şarj cihazının fiyatı 200 Dolar. Hidrojen bazlı yakıt hücresi enerjisi ile çalışan cihazın her kartuşu, yaklaşık olarak 5 akıllı telefonu şarj edebiliyor.

Acil durumlarda enerji ihtiyacını karşılamak için tasarlanmış olan cihaz, standart pillerin sık sık arıza yaptığı Sahra Çölü gibi yüksek sıcaklıklara sahip bölgelerde çalışabiliyor. Upp için tasarlanmış olan değiştirilebilir kartuşlardan yedek olarak yanında bulunduran kullanıcı, elektrik enerjisine uzun süre ulaşamasa dahi, yine de elektronik cihazlarını uzun süre şarj etme imkânına sahip oluyor.

Cihaz için hazırlanmış akıllı telefon uygulama programı ise jeneratörde kalan enerjiyi izleyecek. Kartuşun şarjı azaldığında, kullanıcıya uygulama üzerinden yeni kartuş sipariş etme imkânı tanıyan program, aynı zamanda kartuşların satıldığı en yakın mağazanın bilgilerini de kullanıcıya aktaracak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

2009’un En Yeşil 7 Yaratıcı Buluşu

Her yıl Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen Greener Gadgets Tasarım Yarışması’nın 2009 yılında seçilen birbirinden özel ve ilgi çekici icatlarını sizin için tekrar toparladık. İşte yılın en yeşil 7 yaratıcı

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Panelli iPadler Yolda

Yenilikçi Smart Cover patentinde göze çarpan detaylardan biri güneş enerji panelleri oldu. uzmantv.com’a göre, iPad, Apple markasının tablet bilgisayarı modeli. Multi-touch özelliğine sahip büyük ekranı ve kolay taşınabilir olması özelliklerine

Elektrikli araçlar 0 Comments

Bu Ahşap “Zürafa” 2 Aracı Rüzgar ve Güneşten Şarj Edebiliyor

Giraffe 2.0 (Zürafa 2.0) adındaki bu harika tasarım araba parkı, aynı zamanda elektrikli araç istasyonu görevi de görüyor. Enerjisini güneş panelleri ve bir rüzgar türbininden alan bu şık araba parkı,