Uzay Teknonolojisinin Hidrojen Pilleri iPhone Şarjı Oluyor

Uzay Teknonolojisinin Hidrojen Pilleri iPhone Şarjı Oluyor

Upp adı verilen yakıt hücresi, hidrojen enerjisini kullanmak sureti ile akıllı cihazları şarj edecek. Önceden kozmonotlar tarafından kullanılan sistem, şimdi elektrik enerjisinden uzakta kalıp, cihazlarının şarjı tükenmiş olan tüm akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hizmetine sunuluyor.

Upp-hydrogen-fuel-charger-1Intelligent Energy Şirketi tarafından geliştirilen şarj cihazının fiyatı 200 Dolar. Hidrojen bazlı yakıt hücresi enerjisi ile çalışan cihazın her kartuşu, yaklaşık olarak 5 akıllı telefonu şarj edebiliyor.

Acil durumlarda enerji ihtiyacını karşılamak için tasarlanmış olan cihaz, standart pillerin sık sık arıza yaptığı Sahra Çölü gibi yüksek sıcaklıklara sahip bölgelerde çalışabiliyor. Upp için tasarlanmış olan değiştirilebilir kartuşlardan yedek olarak yanında bulunduran kullanıcı, elektrik enerjisine uzun süre ulaşamasa dahi, yine de elektronik cihazlarını uzun süre şarj etme imkânına sahip oluyor.

Cihaz için hazırlanmış akıllı telefon uygulama programı ise jeneratörde kalan enerjiyi izleyecek. Kartuşun şarjı azaldığında, kullanıcıya uygulama üzerinden yeni kartuş sipariş etme imkânı tanıyan program, aynı zamanda kartuşların satıldığı en yakın mağazanın bilgilerini de kullanıcıya aktaracak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

Ed Linacre’s Airdrop, görüldüğü gibi gayet küçük bir mucize. Tasarımcısı Edward Linnacre bu minik aletle Avustralya’daki bahçesinde birgünde 1 Litre sulama suyu elde etmeyi başarmış. Sistem havanın nemini emerek metal

ALTERNATİF TASARIMLAR

Dilediğiniz Yere Yapıştırılabilen Rüzgar Güllü Pil Şarjı

Rüzgar enerjili pil şarjı The Febot’u pencerenize yapıştırabilir ve piliniz için gerekli olan enerjiyi en temiz yollardan elde edebilirsiniz. Ji-yun Kim, Soon-young Yang & Hwan-ju Jeon tarafından tasarlanan bu yeni nesil

İNOVASYON

Teknoloji Devi Çılgınlıklarına Bir Yenisini Daha Ekledi!

Teknoloji devi Apple çılgınlıklarına bir yenisini daha ekliyor.Daha önce patentini satın aldığı Macbook güneş enerjisiyle çalışabilen bir yeniliğe imza atmıştı. Şimdiyse Apple’nin güneş enerjili sistemle çalışan İWatch ile testlerine başladığı