“Üretim Arttıkça, Yerli Üretim Maliyetleri de Azalacaktır”

“Üretim Arttıkça, Yerli Üretim Maliyetleri de Azalacaktır”

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, “Asıl kavga, güneşten faydalanma olasılığının yüksek olması, maliyetlerin düşmesi ve karlı bir yatırım alanı olmasından kaynaklanıyor. Üretim arttıkça, yerli üretim maliyetleri de azalacaktır” dedi.

GÜNDER tarafından düzenlenen Türkiye’de Güneş Enerjisi Yatırım Fırsatları toplantısı Taksim’deki Nippon Otel’de gerçekleştirildi. GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 19 güneş paneli üreticisi olduğunu ve toplam yıllık 1500 megawatt’lık üretim kapasitesi bulunduğunu söyledi. Doğru üreticilerin korunması gerektiğinin altını çizen Telemcioğlu, yurt içinde üretilen ürünlerin kalite denetimi ve uluslararası standartlara uygunluğunun belgelenmesinin, ihtisas gümrüklerinin oluşturulmasının, ithal edilen ürünlerin uluslararası standartlara uygunluğunun denetiminin, sahaya gelen malzemelerin kontrolünün, sahada kurulum sırasında kalite denetiminin, finansal kuruluşlar ve sigorta firmaları için tesis denetim ve belgelendirmesinin gerektiğini ifade etti.

Uluslararası platformlarda Türkiye ile ilgili konuştuklarını, çalıştaylar ve koordinasyon toplantılarına katıldıklarını aktaran Telemcioğlu, “Asıl kavga, güneşten faydalanma olasılığının yüksek olması, maliyetlerin düşmesi ve karlı bir yatırım alanı olmasından kaynaklanıyor. Üretim arttıkça, yerli üretim maliyetleri de azalacaktır” dedi.

Telemcioğlu, güneş enerjisinin avantajlarını şöyle sıraladı: Yüksek bir talebin mevcut olması, yerli ve yabancı yatırımların ilgisini çekebilmesi, güneş potansiyelinin çok yüksek olması, ülkenin her yerinde yararlanılabilmesi, panel üretim gücü, mera pazarına yakın olunması ve mevcut ilişkiler, ısıtma-soğutma ve ulaşımda kullanılabilir hedefi, gün geçtikçe maliyetin düşüp verimin artması, lisanslı ve lisanssız mevzuatın bulunması, FIT’ın kabul edilebilir ve makul düzeyde olması, yerli sanayi için ekstra teşvikler verilmesi ve birçok kamu projesinin yürütülmesi.

GÜNDER’den 3 Öneri

GÜNDER’den Gonca Fide’de toplantıda yaptığı konuşmada, güneş enerjisi sektörünün gelişmesi için 3 öneri hazırladıklarını belirtti. Fide, bu önerileri Güneş Enerjisi Sektör Stratejik Yol Haritasının hazırlanması, güneş enerjisinden elektrik satışı ile ilgili PPA mevzuatının oluşturulması ve çatıların hukuki statüsünün tanımlanarak çatı kiralamasının önünün açılması olarak belirlediklerini söyledi.
Fide bu 3 önerinin gerçekleşmesi ile güneş enerjisinden elektrik elde edilmesinin kolaylaşacağını ve yaygınlaşacağını, yapılan düzenlemelerle Türkiye çevre dostu, ucuz enerji üretiminde artış sağlayacağını, yerli, üretimin artacağını, enerji kaynaklarının çeşitleneceğini, yerel istihdamın oluşturulacağını ve dışa bağımlılığın azalacağını ifade etti.

“Türkiye önemli bir güneş enerjisi haline gelecek”

WWF Türkiye’den Mustafa Özgür Berke ise, toplantıda yaptığı konuşmada asıl sorunun güneş enerjisiyle ilgili dönümün ne zaman gerçekleştirileceği olduğunu ifade ederek, “Güneş enerjisi dalgalı bir denizde. Türkiye önemli bir güneş enerjisi haline gelecek. Önemli olan bu dönüşümün ne zaman gerçekleşeceğidir. Hepimize bu konuda görev düşüyor” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Konya’daki Projelere ‘ÇED Gerekli Değildir’ Kararı

Espe Enerji`nin güneş enerjisi projesi ile Rumi1 Enerji`nin 2 MW GES projesiyle ilgili `ÇED Gerekli Değildir` kararı verildi. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde konu ile

HABERLER

GE’nin Kimyasal ve İzleme Teknolojileri Kullanımı İle 500.000 USD Tasarruf

Maraş Enerji, Veri Toplama ve Analiz İçin Endüstriyel İnterneti Kullanıyor ve GE’nin otomatik çözümü ile su tasarrufu sağlıyor. Maraş Enerji, GE’nin kimyasal ve izleme teknolojileri ile yılda 500.000 dolar tasarruf

HABERLER

Etrafı Isıtmayan %27 Daha Az Öder

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Verimliliği Kanunu çerçeve-sinde ‘merkezî’ ısıtılan binalara getirilen “ısı paylaşım zorunluluğu” sisteminin enerji tasarrufuna etkilerini belirlemek üzere detaylı çalışma yaptı. Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’de

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply