“Üretim Arttıkça, Yerli Üretim Maliyetleri de Azalacaktır”

“Üretim Arttıkça, Yerli Üretim Maliyetleri de Azalacaktır”

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, “Asıl kavga, güneşten faydalanma olasılığının yüksek olması, maliyetlerin düşmesi ve karlı bir yatırım alanı olmasından kaynaklanıyor. Üretim arttıkça, yerli üretim maliyetleri de azalacaktır” dedi.

GÜNDER tarafından düzenlenen Türkiye’de Güneş Enerjisi Yatırım Fırsatları toplantısı Taksim’deki Nippon Otel’de gerçekleştirildi. GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de 19 güneş paneli üreticisi olduğunu ve toplam yıllık 1500 megawatt’lık üretim kapasitesi bulunduğunu söyledi. Doğru üreticilerin korunması gerektiğinin altını çizen Telemcioğlu, yurt içinde üretilen ürünlerin kalite denetimi ve uluslararası standartlara uygunluğunun belgelenmesinin, ihtisas gümrüklerinin oluşturulmasının, ithal edilen ürünlerin uluslararası standartlara uygunluğunun denetiminin, sahaya gelen malzemelerin kontrolünün, sahada kurulum sırasında kalite denetiminin, finansal kuruluşlar ve sigorta firmaları için tesis denetim ve belgelendirmesinin gerektiğini ifade etti.

Uluslararası platformlarda Türkiye ile ilgili konuştuklarını, çalıştaylar ve koordinasyon toplantılarına katıldıklarını aktaran Telemcioğlu, “Asıl kavga, güneşten faydalanma olasılığının yüksek olması, maliyetlerin düşmesi ve karlı bir yatırım alanı olmasından kaynaklanıyor. Üretim arttıkça, yerli üretim maliyetleri de azalacaktır” dedi.

Telemcioğlu, güneş enerjisinin avantajlarını şöyle sıraladı: Yüksek bir talebin mevcut olması, yerli ve yabancı yatırımların ilgisini çekebilmesi, güneş potansiyelinin çok yüksek olması, ülkenin her yerinde yararlanılabilmesi, panel üretim gücü, mera pazarına yakın olunması ve mevcut ilişkiler, ısıtma-soğutma ve ulaşımda kullanılabilir hedefi, gün geçtikçe maliyetin düşüp verimin artması, lisanslı ve lisanssız mevzuatın bulunması, FIT’ın kabul edilebilir ve makul düzeyde olması, yerli sanayi için ekstra teşvikler verilmesi ve birçok kamu projesinin yürütülmesi.

GÜNDER’den 3 Öneri

GÜNDER’den Gonca Fide’de toplantıda yaptığı konuşmada, güneş enerjisi sektörünün gelişmesi için 3 öneri hazırladıklarını belirtti. Fide, bu önerileri Güneş Enerjisi Sektör Stratejik Yol Haritasının hazırlanması, güneş enerjisinden elektrik satışı ile ilgili PPA mevzuatının oluşturulması ve çatıların hukuki statüsünün tanımlanarak çatı kiralamasının önünün açılması olarak belirlediklerini söyledi.
Fide bu 3 önerinin gerçekleşmesi ile güneş enerjisinden elektrik elde edilmesinin kolaylaşacağını ve yaygınlaşacağını, yapılan düzenlemelerle Türkiye çevre dostu, ucuz enerji üretiminde artış sağlayacağını, yerli, üretimin artacağını, enerji kaynaklarının çeşitleneceğini, yerel istihdamın oluşturulacağını ve dışa bağımlılığın azalacağını ifade etti.

“Türkiye önemli bir güneş enerjisi haline gelecek”

WWF Türkiye’den Mustafa Özgür Berke ise, toplantıda yaptığı konuşmada asıl sorunun güneş enerjisiyle ilgili dönümün ne zaman gerçekleştirileceği olduğunu ifade ederek, “Güneş enerjisi dalgalı bir denizde. Türkiye önemli bir güneş enerjisi haline gelecek. Önemli olan bu dönüşümün ne zaman gerçekleşeceğidir. Hepimize bu konuda görev düşüyor” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Yeşil Teknikerleri Göreve Hazır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ALPER projesi kapsamına pilot il seçilen Kocaeli’de, yenilenebilir enerjiyi tabana yayma çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede meslek lisesi çatısı altındaki öğrenciler, yeşil enerji sistemleri ile ilgili eğitiliyor.

HABERLER

HES’lerin Etkileri Keçiler Üzerinden Takip Edilecek

HES’lerin doğal hayata etkisinin araştırılması için Vençenik Dağı’nda keçiler uydu vericisiyle izlemeye alındı. Takip ekipmanlarının bedeli HES’çi firmalara ödetildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel

HABERLER 0 Comments

İzmir’de Temiz Enerji Zirvesi Gerçekleştirilecek

Temiz Enerji Zirvesi, 11 Mayıs Çarşamba günü saat 13.00’da Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde (Alsancak/İzmir) gerçekleştirilecek. Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER), iklimekonomisi.org işbirliği ile Gözlem Gazetesi, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD)

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply