“Upsolar’ın İş Modeli; Geleneksel Üretici Modeli ve Fason Üretimin Birleşimini İçeriyor”

“Upsolar’ın İş Modeli; Geleneksel Üretici Modeli ve Fason Üretimin Birleşimini İçeriyor”

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat: Bugün modül tedarikçileri iki ana kategoride panel üretimlerini şekillendirmektedir. Geleneksel üretici modeli ve OEM dediğimiz fason üretim; her iki yaklaşımın da iyi bilinen avantajları ve bunun yanında dezavantajları vardır. Upsolar’ın iş modeli ise aslında her ikisinin birleşimini içeriyor.

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat, Upsolar’ın  iş modeli, faaliyetleri ve Türkiye pazarına yönelik planlarını dijital portal yöneticilerine anlattı.

Upsolar, bilinenden farklı bir iş modeli ile fotovoltaik sektöründe özel bir konuma sahip. Bize biraz bundan bahsedebilir misiniz?

esra canpolatBugün modül tedarikçileri iki ana kategoride panel üretimlerini şekillendirmektedir. Geleneksel üretici modeli ve OEM dediğimiz fason üretim; her iki yaklaşımın da iyi bilinen avantajları ve bunun yanında dezavantajları vardır. Upsolar’ın iş modeli ise aslında her ikisinin birleşimini içeriyor. Her iki modelin de en iyi yanlarını alıp birbiri ile yoğurarak değerli niteliğe sahip yenilikçi bir üretici modeli ortaya çıkardı Upsolar. Üstelik geçtiğimiz yıllarda iş modelini takdir eden ödüller de aldı.

Yenilikçi bir yaklaşım olarak tanımladığınız bu iş modelinizi neden oluşturduğunuzu anlatabilir misiniz? Sizin için ne önem arz ediyor ve pazar tarafından nasıl karşılanıyor?

Upsolar’ın bulunduğu solar pazarlarda, OEM üretici olduğuna dair genel bir kavram yanılgısı yaşanıyor olsa da, gerçek olan, üretim platformlarını uzun süreli kiralama yaparak, kaynaklarını kendisini daha güçlü kılacak bir faaliyet alanında, panel hammadde (komponent) ticaretinde kullanarak daha akıllıca bir yol izlemesidir. Bugün Şangay ve Taywan’da yıllık toplam 500 MWp üretim kapasitemiz mevcut.

Endüstri ve teknoloji çok hızlı hareket ediyor ve değişiyor. Sık değişen yasal düzenlemeler, sürekli gelişmekte olan teknolojiler ve hammadde ile ürünlerin dalgalı fiyatları karşısında, biz de her türlü piyasa koşulları altında başarıyla devam edebilecek bir iş modeli tasarladık.

Upsolar’ın modeli, şirketin bütçesini standart bir fabrika yatırımı ve işletmesine bloklaması yerine, bu kaynaklarını pazardaki hareket kabiliyetini arttıracak komponent ticaretine, yeni ürün geliştirmeye ve çeşitli iş modelleri oluşturmaya yönlendirmesidir. Bu sayede gelirlerini artırırken, giderlerini de minimumda tutarak finansal açıdan da sürdürülebilirliğini en iyi seviyede tutmayı başarabiliyor. Örneğin yeni bir teknoloji tanıtıldığı zaman, üretime bağlı olarak yatırım yapan üreticiler yatırım harcamalarını gider olarak yazmak zorundalar.

Bizim “asset-light” dediğimiz açık varlıklı yaklaşımımız ile Upsolar ekstra bir yatırım harcaması yapmadan bu yeni teknolojiye çok kısa zamanda adapte olabiliyor, ürün geliştirmede esnekliğini sürdürebiliyor, talebe göre üretim ölçeğini şekillendirebiliyor ve üretim teknolojisini zamana uygun bir şekilde güncelleyebiliyor. Bu iş modelimiz sayesinde de bugün firmamızın bankalar ve finans kuruluşları nezdinde iflas etme riski yoktur, bilançolarımız hep artıdadır ve kredilendirilebilir bir pozisyondadır.

“Her aşamada mükemmellik” ilkenizi biraz açıklar mısınız? Kalite yönetim süreciniz ile arasındaki bağ nedir? 

Başından itibaren, üretim sürecinin her aşamasında en rekabetçi ve güçlü partnerlerle birlikte çalışarak, onların bizlere bir şekilde bu aşamalarda sürekli destek olmasına izin verdik. Bu bize her komponenti, hammaddeyi daha yakından inceleme fırsatı oluşturdu ve nasıl değer katacağımızı belirleme açısından destek oldu, böylece daha iyi ürün geliştirmemize yardımcı oldu.

Bu kalite güvence süreci bizim ‘Her Aşamada Mükemmellik’ yaklaşımımız ile yapılmaktadır. Biz teknolojik yenilikleri incelemek için kendini işine adamış ekipler belirleriz ve laboratuvarda test ederiz, sonrasında bu ekipler süreci başından sonuna dek teknoloji ile birleştirerek takip eder, yüksek kalite standardımız ve performansımız ile birbirine uyumlu hale getirir. Bu ekipler daha sonra her aşamada kalıcılığı garanti altına almak için üretim sürecinin kalitesini de izlerler.

Üretimde kalite kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz? 

Upsolar panelleri uluslararası geçerliliği olan tüm sertifikalara sahiptir. Panellerini kendi ekibiyle birlikte kendi kontrolünde üretirken, her aşamada yapılan kalite kontrollerin dışında, bağımsız bir kuruluş olan Bureau Veritas ile de 3. taraf kalite onayını sağlarız. Bu sayede üretim platformlarında sürekli 3. taraf denetimi yapılıyorken, her konteynır da kurum tarafından onaylı çıkar. Bu kalite kontrol mekanizması, Upsolar için ürün kalitesinin sürekliliğini zorunlu kılar.

Birçok şirket teknolojik yenilikten bahsediyor. Upsolar için “teknolojik yenilik” ne anlama geliyor ve bunu ürünlerinde nasıl gösteriyor? 

Upsolar’ın iş modeli inovasyonun yani teknolojik yeniliğin somut bir örneği zaten. Biz tüm modüllerin ve de her müşterinin ihtiyacının aynı olduğuna inanmıyoruz, bu durumda ilerleme ve gelişme için kalan tek unsur maliyetleri azaltarak teknolojiyi takip etmenin yolunu bulmaktır. Esnek üretim sürecimiz ile sağladığımız ürünlerimize teknolojiyi iyi bir şekilde entegre ettik ve biz bu arada parasal kaynaklarımıza da odaklandık ve tüm çabamızı en yeni ve en iyi teknolojik yenilikler ile sentezlenmiş yeni ürünler tasarlamaya yönelttik.

Sonuç, en yüksek kalite-maliyet oranı ve tam anlamıyla yenilikçi kabul edilebilir bir ürün olarak karşımıza çıktı. Bir panelin kalitesinin büyük oranda hammaddelerine bağlı olduğu gerçeğini göz önüne aldığımızda, panellerinin hangi komponentleri içerdiğini taahhüt edebilen, dünya çapında bir standardizasyona sahip, iyi performans değerlerine sahip birinci sınıf bir üretici olmanın gururunu yaşıyoruz.

Yatırımcılara sunduğunuz ürünlerinizin performansını nasıl takip ediyorsunuz?

Referanslarımızın üretim performansına çok önem veriyoruz. Bunun için panel tedariğinin ardından projeleri yıllar boyu yakından takip ediyoruz. Satış sonrası destek bizim iddialı olduğumuz hususlardan biri. 500 kWp ve üstü her projeyi, üstün deneyime sahip teknik ekibimizle birlikte 20 yıl boyunca yılda bir kere ücretsiz kontrolünü sağlıyoruz. Bu kapsamda tüm paneller tek tek kontrol edilirken, tüm sistem ekipmanları da gözden geçiriliyor ve sistem hakkındaki öneriler ve bilgiler yatırımcıya ve EPC firmasına raporlanıyor. Bunu yaparken de şeffaflık olması açısından yatırımcı ve EPC firmasıyla birlikte hareket ediyoruz.

Bugünlerde sektörde sıkça tartışılan konulardan birisi de sigorta mevzusu. Bu konuda Upsolar ne gibi şartlar sunuyor?

Garanti ve sigorta gerçekten yatırımcı için önem arz etmektedir. Her bilinçli yatırımcının bu konuya önem vermesinin, güvenli bir yatırım için gerekli kriterlerden biri olduğunu düşünüyorum. Upsolar olarak verdiğimiz 25 yıllık lineer performans garantisi ve 10 yıl ürün garantisini, dünyanın önde gelen bir sigorta şirketi aracılığıyla sigortalıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da, sigorta poliçesinin herhangi bir muafiyet içermemesi ve muhataplarına kolay ulaşılabilir olmasıdır.

Son olarak, Türkiye pazarı için Upsolar’ın planları nedir?

Tüm Upsolar ürünleri, endüstriyi yönlendiren ve güven sağlayan performans garantileri ile uzun dönem yatırımlarını destekliyor. Bugün itibariyle Upsolar dünya çapında 1 GW üzerinde sevkettiği modüller ile varlığını güçlü bir şekilde sürdürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye pazarında da mükemmelliyetçi hizmet anlayışı ile müşteri memnuniyetini ön planda tutarak yatırımcılarına uzun yıllar fayda sağlamaya devam etmeyi hedefliyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Çin’den 100 000 MW Güneş Santrali Hedefi

Çin Halk Cumhuriyeti 2020 yılına kadar 100 000 megawatt kapasiteli güneş santrali kuracak. Çin güneş enerjisinde büyük yatırım hazırlığı içerisinde. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti, 13. Beş Yıllık Plan

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

42 Maslak’ın Çevre Dostu Binalarına Bir LEED Sertifikası Daha

Bay İnşaat tarafından, doğaya ve insana saygılı hizmet anlayışıyla inşa edilen 42 Maslak, dünyanın en önemli yeşil bina sertifikalarından biri olarak kabul edilen ve yeşil bina standartlarına uygun yapılara verilen

HABERLER

Enerjide Verimliliğe 50 Milyon Euro Finansman Desteği

Türkiye Vakıflar Bankası, Avrupa Yatırım Bankası’ndan 50 milyon avro tutarında finansman sağlanmasına ilişkin bir garanti anlaşması imzaladı. Hazine Müsteşarlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, Avrupa Yatırım Bankasından (AYB) Türkiye Vakıflar