Üniversite Öğrenciliğine Uzanan Bir Başarı Öyküsünün Kahramanı; Nuh Döşoğlu

Üniversite Öğrenciliğine Uzanan Bir Başarı Öyküsünün Kahramanı; Nuh Döşoğlu

“Üniversite öğrenciliğimin son zamanlarında enerji sektörü ilgimi çekiyordu ve bu alanda ilerleyeceğimi düşünerek enerji üretimindeki temiz ve çevreci yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden elektrik üretimi alanında çalışmalar yapmaya başladım.”

Yenilenebilir enerji sektöründe girişimci olmak başlı başına bir başarı hikayesi sayılabilir. Bununla birlikte, bir öğrenciyken yapmış olduğunuz çalışmaların yayınlanması ve duyulması ile bir şirkette başladığınız çalışma hayatınızdan, kendinizi girişimciliğe yönelten serüvenin kahramanı olmak da bir başarı hikayesi değil mi? Size, bu başarı öyküsünün kahramanı olan Teknik Solar Şirketi Genel Müdürü Nuh Döşoğlu’yla yaptığımız söyleşiyi sunuyoruz.

Girişimci olmadan önce çalıştığınız kurum ve pozisyon neydi?

Üniversite öğrenciliğimin son zamanlarında enerji sektörü ilgimi çekiyordu ve bu alanda ilerleyeceğimi düşünerek enerji üretimindeki temiz ve çevreci yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden elektrik üretimi alanında çalışmalar yapmaya başladım. Üniversitede yapmış olduğum bir uygulamanın yerel bir gazetede yayınlanması ile İstanbul’da bulunan Manar Group şirketinden gelen iş teklifini kabul ederek, Nijerya başta olmak üzere birçok Afrika ülkesinde projeler gerçekleştirdim. Nijerya’da Kano şehrinin tüm aydınlatma direklerini güneş enerjili aydınlatma sistemi ile değiştirerek toplamda 5000 adet kurulum gerçekleştirdik.

Girişimci olmaya nasıl ve ne şekilde karar verdiniz?

2008 yılında güneş enerjisi sistemleri ilgili danışmanlık hizmeti verdiğim Hasan Açıkel’in teklifi ile Solarcell şirketini kurmaya karar verdik. 2010-2013 yıllarında şirketi, kısa sürede yıllık 2-3 megawatt off grid güneş panel satışı gerçekleştiren bir firma haline getirdik.

Tekniksolar Enerji kuruluş fikri nasıl gelişti?

2014 yılında, kendi firmamı kurma kararı alarak, Tekniksolar Enerji firmasını kurdum. Sektördeki 10 yıllık deneyimimle sektörün ihtiyacı ürünleri ithal ederek ve üretim yaparak kısa sürede başarılı bir firma haline geldik.

Girişimciliğe başladığınız zaman nasıl bir strateji izlediniz?

Çalıştığım firmalarda ve kendi şirketimde her zaman ilkleri gerçekleştiren, yenilikçi ve alışılmışın dışında çalışmalar yaparak başarılı olduk. Bir ürünü satıyorsanız, ürün hakkında her şeyi bilmeniz gerekmektedir. Nakliyesinden, ithalatına, montajından, teknik desteğine kadar her alanı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her zaman güneş enerji sistemlerinin yaygınlaşması için stratejim az karla çok fazla satış yapmaktı, zamanla bu strateji çok fazla bayi ve müşteri ağı oluşturdu.

Enerji sektöründe girişimci olmak isteyen gençlere tavsiyeniz nelerdir?

Gençlere bir yerden başlayıp kendi işlerini kurmalarını tavsiye diyorum. Yeni girişimci olmak isteyen gençlere referans edinmek için, az karla çok iş yapmalarını öneriyorum.

Tekniksolar’ın güneş enerjisi sektörüne yönelik faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız ağırlıklı olarak, Off-Grid güneş paneli satışı gerçekleştiriyor. Ayrıca, Off-Grid güneş enerjisi sistemlerinin satış ve uygulamasını yapıyor.

On Grid sistemler üzerine gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan söz eder misiniz?

2015 yılında On-Grid güneş enerjisi sistemlerinin satış ve uygulamasına ağırlık verdik. Bu paralelde, Aksaray’da 30 kilowattlık bir proje devam ediyor. Siirt’te yine 30 kilowatt’lık bir projeyi sürdürüyoruz. Ayrıca, Ataşehir Nida Kuleleri’ne 25 kilowatt’lık On-Grid sistem uygulaması yapıyoruz. Sabancı Üniversitesi’nin Tekno Park’taki yerleşkesinde ise, 40 kilowatt’lık güneş enerjisi sistemi kurma çalışmalarımız var.

Türkiye pazarına yönelik ne tür hedefleriniz var?

Türkiye üzerinde 4 binin üzerinde uygulama gerçekleştirdik. Pazardaki hedefimizi her yıl bir önceki yılın kapasitesinin 2 katına çıkarılması olarak belirledik. Ayrıca, Gaziantep’te güneş paneli üretimi gerçekleştirme hedefimiz bulunuyor. 1500 metrekarelik kapalı alana sahip tesiste, 1 megawattlık Off-Grid güneş paneli üreteceğiz.

Yurt dışına yönelik çalışmalarınız neler?

Teknik Solar yurt dışına yönelik de güneş enerjisi sistemleri uygulaması gerçekleştiriyor. Firmamız bu doğrultuda, başta Nijerya ve Gana olmak üzere birçok Afrika ülkesine Off-Grid güneş enerjisi sistemi uygulaması yaptı. Ayrıca, İngiltere, Suriye, Bulgaristan ve Ermenistan’a güneş paneli ihraç ediyoruz.

Yenilenebilir enerji sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yenilenebilir enerji sektörü her an her şeyin olabileceği bir sektör. Gözetim Belgesi uygulaması bizi olumsuz yönde etkiliyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

Yenilenebilir Enerjiye 286 Milyar Dolarlık Yatırım

Dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. Ancak uzmanlar bunun yeterli olmadığı görüşünde. Enerji sektöründe yenilenebilir enerji dönemi başladı. Maliyetlerin ucuzlaması ve kamuoyunun

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Serbest Tüketici İçin Tüketim Sınırı Belirleniyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren serbest tüketici için 2016 tüketim sınırını bugün belirleyecek. 2015’te 125 TL olan fatura sınırının, gelecek yıl 110 TL’ye düşürülmesi bekleniyor. Elektrikte serbest piyasanın

HABERLER

İzbeton Tükettiği Elektriğin Yarısını Rüzgar Enerjisinden Üretecek

İzbeton, tükettiği elektriğin yarısını kendi üretecek. 3 milyon 950 bin TL’ye mal olacak rüzgar türbini 5,5 yılda kendini amorti edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzbeton, şantiyelerinde kullandığı elektriğin yüzde 50’sini kuracağı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply