Unilever’in İddialı Hedefi: 2015’te Sıfır Katı Atık

ae_atikyonetimi_unileverUnilever, sorunu işin kaynağından çözmeye yönelik olan girişimin ilk adımını lanse etti. Hedefleri 2015’te “sıfır katı atık” hedefine ulaşmak. İddialı, umut tazeleyici olan bu güzel gelişmeye dair Anadolu Ajansı’nın hazırladığı haberi tüm Alternatif enerji okuyucuları ile paylaşıyoruz.

İSTANBUL (A.A) – Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında 2020’ye kadar gerçekleştirmeyi amaçladığı ”sıfır katı atık” hedefini 5 yıl öne çekti.

Unilever açıklamasına göre, Kosta Rika’dan Japonya’ya dünya çapındaki 130 Unilever fabrikasından atık alanlarına katı atık gönderme işlemleri durdurulurken, tüm fabrikaların 2015’te ”sıfır katı atık” hedefine ulaşması hedefleniyor. Unilever’in Türkiye’deki 4 fabrikası da ‘sıfır katı atık’ hedefine ulaştı.
Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı doğrultusunda iş hacmini ikiye katlama konusunda yeni bir vizyonla yola çıktığında 40 milyar avro olan yıllık satış hacmini, 2012 yıl sonu itibarıyla 51 milyar avroya çıkardı. Unilever bir yandan bu finansal performansı sergilerken, diğer yandan çevresel etkisini azaltıp pozitif sosyal etkisini de artırdı.

-Her yıl bir milyon çöp kovasını dolduracak kadar atık ortadan kaldırılıyor-

Sıfır katı atık hedefine ulaşan tesislerden atık alanlarına katı atık gönderimi sona erdi. Bu tesislerde ortaya çıkan katı atık miktarı azaltılırken, atıklar yeniden kullanılıyor, geri dönüştürülüyor ve geri kazanılıyor. Unilever’in bu başarısı, her yıl bir milyon çöp kovasını dolduracak kadar atığın ortadan kaldırılmasını ifade ediyor.

Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında 2020’ye kadar imha edilmek üzere atılan toplam atık miktarının, üretim hacmindeki önemli artışlara rağmen 2008 yılı seviyesinde veya daha düşük olacağını duyurdu.
Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Unilever Eko Verimlilik Yöneticisi Tony Dunnage, ”Bu başarı, sürdürülebilirlik hedeflerimizi kararlılıkla gerçekleştirme yolunda ilerleme kaydederken, Unilever için ciddi bir önem taşıyor” dedi.
Bu gelişmenin, fabrikalarının çevresel anlamda nasıl daha sorumlu hale geldiğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade eden Dunnage, ”Bu da işimize yatırım için daha fazla para ayırmamıza yardımcı oluyor. 130’dan fazla fabrikanın atık alanlarına atık göndermemesiyle, neredeyse 70 milyon avro maliyet tasarrufu yapmak aynı anlama gelirken, bunların tümü sermaye giderlerine gerek kalmadan başarıldı” diye konuştu.
 -Daha sorumlu fabrikalar için en iyi uygulamalar-

Açıklamaya göre Unilever, global tedarik zincir ağını aktif olarak kullanarak, çevresel anlamda daha sorumlu fabrikalar yaratmak için en iyi uygulamaları hayata geçiriyor.

”Bir kez tasarla, her yerde uygula” felsefesiyle hareket eden Unilever, çevre için iyi olan ve maliyet tasarrufu sağlayan sürdürülebilir bir model uyguluyor. Bu kapsamda, her yeni fabrika 5 yıl öncesine göre yüzde 50 daha az atık üretecek ve atık alanlarına bilinçli olarak atık göndermeyecek.
Atıkların azaltımı yeterli olmadığında, atık alanlarına hiç atık göndermemek amacıyla atıklar yeniden kullanılacak, geri kazandırılacak veya geri dönüştürülecek.
Örneğin, Rusya’da, Unilever yıllık olarak birkaç ton zımbalı çay poşeti topluyor. Bu poşetler, hayvan yatağı olarak kullanılmak üzere pet shoplarda satılıyor ya da duvar kağıdı olarak kullanılıyor. Çin’in Hefei şehrinde ise Unilever, paletler üzerine konulan kutuları paketlemek üzere kullanılan plastikleri, yeniden kullanılabilir elastik kumaşlarla değiştirerek azaltıyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Doblo’ları Türkiye Yollarında Görmeye Az Kaldı

Tofaş Üst Yöneticisi Kamil Başaran, Doblo üzerinde elektrikli araç gelişmesini çok önemli noktaya getirdiklerini belirterek, “Diğer taraftan da unutmayalım ki kaya gazı, her zaman için sanki kafaları biraz karıştıran bir

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerjide Yatırımcıların Yeni Gözdesi Gelişen Piyasalar

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin hazırladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne (RECAI) göre Latin Amerika, Afrika ve Asya gibi gelişmekte olan piyasalar yükselişi sürdürürken, Avrupa piyasaları kaydadeğer bir düşüş

HABERLER

Türkiye’nin En Büyük Enerji ve Çevre Fuarı ICCI, 20 yaşında

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenecek ICCI 2014 – 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, 24 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açacak. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki en büyük