Ülkemizde Evsel Atıksu Arıtma Çamurlarından Biyogaz Üretimi

Özet
Organik yükü fazla olan atık suların arıtımında biyokimyasal yöntem yaygın olarak kullanılmakta ve aktif çamur üretilmektedir.
Endüstriler ve yerel yönetimler çamurların uzaklaştırılması için sistemler kurmakta ve çamurun ekonomik değerinden, faydalanmaya çalışmaktadırlar. Bu sistemlerden biri de arıtma çamurlarından biyogaz elde ederek yakıt olarak kullanımını sağlamaktır.
Arıtma çamuru ile bilimsel çalışmalar yapıldıkça atık olarak görülen arıtma çamurunun ekonomik değerinin de bulunduğu ve bazı işlemlerden geçirilerek, değerlendirilebileceği görülmüştür. Atık olarak görülen bu maddenin aslında biyogaz üretimi için hammadde olduğu ve biyogaz üretiminden sonra kalan kısmın kompost olarak değerlendirilmesinin ekonomik faydasının olduğu ön plana çıkmıştır.
Yapılan çalışmada; atık su arıtma tesislerinde oluşan biyogaz miktarları ve elde edilen enerji değerleri incelenmiş; tesise atık suyla gelen organik maddelerin biyogaza ve enerjiye dönüştürülebilirliği araştırılmış ve sonuçta oluşan stabilize olmuş çamurun özelliklerine bağlı olarak kullanım alanlarıyla ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur.

Esin Hande Bayrak, Semire Kalpakçı Yokuş, Ergün Pehlivan

Elektronik Mesleki Gelişim ve Araştırma Dergisi (EJOİR) Cilt:2 Sayı:1 Mayıs 2014

Yazının devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Enerji Kütüphanesi

Yüksek Gerilim’li Yıllar (Roman)

Yazar: Behçet Yücel TEK Yayınları, 1998 ISBN: bulunamadı “Aramızda Elektrik Var” kitabının yazarı Figen Özer’in yorumuyla “Sektörün mazisine bakmak ve 70’li yıllara uzanmak ister misiniz? O halde Yüksek Gerilim’li Yılları okumalısınız

AKADEMİK

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üreten Güneş Takipli Dikey Perde Tasarımı Ve Analizi

Özet Enerji, yeryüzünde sevgi ve inançtan sonra varlığı harekete geçiren yegane fiziki unsurdur. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar enerjinin kıymeti hep bilinmiş ve ona verilen değer ne kadar arttıysa onu

Makaleler 0 Comments

Elektrikli Araçların Türkiye Alçak Gerilim Dağıtım Şebekelerine Etkilerinin İncelenmesi

Özet Ekonomik ve çevresel etkenler elektrikli araç sayısını küresel boyutta azımsanmayacak bir seviyeye ulaştırmıştır. Bu durum, elektrikli araçların dağıtım şebekelerinin tasarım ve yönetimi üzerine etkilerinin incelenmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. “Elektrikli