“Ulaşımda Umut Veren Akıllı Çözümler”

“Ulaşımda Umut Veren Akıllı Çözümler”

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü), Xerox’un ulaşım çözümü Merge sistemine “2014 Ulaşımda Umut Veren Çözüm” ödülü verdi.

Şehirlerde yaşayulasimda_umut_veren_akilli_cozumler_h85617an nüfus arttıkça, kentsel sorunlar da artıyor. Özellikle büyük şehirlerde ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri trafik. Belediyeler ve kamu yöneticileri, kentlerin ulaşım, sağlık, eğitim, altyapı sorunlarına teknolojiyi etkin kullanarak çözüm sağlamaya çalışıyorlar. Kentlerin sorunlarını azaltmak ve akıllı şehirler geliştirmek için Xerox, dünya üzerinde birçok ülkede yaşamı kolaylaştıran bir dizi çözüm sunmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de 54 ülkenin üye olduğu OECD tarafından düzenlenen Uluslarası Ulaşım Forumu’nda (ITF) Xerox’un Merge sistemine “2014 Ulaşımda Umut Veren Çözüm Ödülü” verildi.

Akıllı otoparklar park sorununu ortadan kaldırıyor

Park yeri sorunları şehir içinde trafiğe en çok neden olan konuların başında geliyor. A.B.D’nin Los Angeles, Washington D.C, San Francisco, Boston, Philedelphia gibi büyük şehirlerinde bir süredir Xerox’un geliştirdiği ulaşım çözümleri kullanılıyor. Xerox’un akıllı park sistemi Merge; internete bağlı merkezden yönetilen park alanı sensörleri ve parkometre cihazlarının, akıllı mobil cihazlarla konuşması (mesajlaşması) esası ile çalışıyor. Sistemin otomatik olarak yaptığı tanımlama, yönlendirme, ikaz ve ücretlendirme bilgilerine göre park alanları yönetiliyor. Sistem aynı zamanda akıllı telefon uygulamaları ve araçların navigasyon sistemleri ile gerçek zamanlı bir entegrasyon içinde çalışıyor, karşılıklı veri alışverişinde bulunuyor. Sürücülere boş park alanları, ücretler, zamanlama ve alternatif yer bilgileri, uyarı ve yönlendirmelerle yardımcı oluyor.

İnovatif altyapıyla ulaşım sorunlarına çözümler

Xerox’un şimdilik A.B.D’nin büyük şehirlerinde kullanıma sunduğu Merge sistemi, yakın gelecekte trafik sorunu yaşayan dünyanın diğer büyük kentlerinin kullanımına sunulacak. Akıllı park sistemi Xerox Merge, otopark sorununu çözerken, zamana ve yere göre tanımlanan tarife seçenekleri sunuyor. Sürücülere tasarruf imkanı vererek park gelirlerini de düzenliyor. Xerox aynı zamanda E-ZPass adlı bizdeki karşılığı KGS, OGS olan A.B.D’nin otoyol geçiş sistemlerini de yönetiyor. Şehir içi akıllı seyahat kartları, otoyol otomatik geçiş sistemleri, trafik görüntüleme sistemleri, taşımacılık operasyonları gibi ulaşımda zaman kazandıran ve maliyet tasarrufu sağlayan birçok çözüm, Xerox’un inovatif altyapısı ile şehirlere hizmet olarak sunuluyor.

Büyükşehirlerin trafik çözümü için büyük veri

Büyükşehirlerin trafik sorunlarının çözümü için ölçüm yapmak veri toplamak giderek önem kazanıyor. Kontrol merkezlerinde, şehrin dört bir yanına yerleştirilen binlerce kamera sisteminden gelen trafik verileri anlık olarak değerlendirilerek şehir trafiği yönetilmeye çalışılıyor. Önemli kavşak ve geçiş noktalarından alınan bilgilerin yanında, araçların navigasyon ve GPS cihazlarından da veriler alınabiliyor. Bu kadar verinin toplanması ve ölçümlerde kullanılması için de düzenli bir olarak depolanması gerekiyor. Bu veriler, çeşitli analiz araçları ile değerlendirildikten sonra trafiğin rahat akmasını, yolcuların güvenli yolculuk yapmasını sağlayacak bir dizi çözümün geliştirilmesi ve önlemlerin alınmasını sağlıyor. Xerox, sağlık, eğitim, lojistik alanlarında olduğu gibi ulaşım alanında da gelişmiş BT altyapısı ve çözümleri ile büyük veri analizi yapabiliyor ve ulaşımda karşılaşılan sorunlar için anlık çözümler üretiyor.

Trafik bilgisi buluttan yayılıyor

Ulaşım sorunları için geliştirilen birçok uygulama bulut (cloud) sistemlerle entegre olarak kullanıldığında daha akıllı çözümler haline geliyor. Trafik verileri bulutla kontrol merkezine oradan da trafik bilgisi isteyen yaya ve sürücülerin akıllı telefon, tablet vb cihazlarına ulaşıyor. Karayolları araç yoğunluğu, toplu taşıma bilgileri gibi günlük yaşamı kolaylaştıran birçok bilgiye anlık verilerle akıllı cihazlardan rahatlıkla ulaşılırken, yola trafik verilerini bilerek çıkan sürücülerle trafiğin daha karmaşık hale gelmesi önleniyor. Anlık trafik verileri, vatandaşlara ve şehir yöneticilerine yansıyacak sorunların azalmasını sağlayarak, onlar için hayatı bir nebze de olsa kolaylaştırıyor. Gelecekte trafik sorunu olmayan akıllı kentler oluşturabilmek için şimdiden teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmak gerekiyor. İnovatif yaklaşımlarla geleceğin akıllı şehirlerinin alt yapısını kurmak büyük önem taşıyor.

Xerox inovasyonu günlük hayata taşıyarak yaşamı kolaylaştıran çözümler sunuyor. Xerox başta belediyeler, eğitim, sağlık kuruluşları ve enerji dağıtım şirketleri olmak üzere birçok kuruluşa verdiği iş süreç yönetimi hizmetleri ile bu kuruluşların müşterilerine daha iyi hizmet vermesini sağlıyor, şehir ve iş yaşamını kolaylaştırıyor.

Kaynak: http://www.turkiyede.com.tr/

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Arman Tasarım’dan Quadro Sokak Aydınlatması

Üzerinde kare şekillerden oluşan dört adet LED kutusunun tek eksende yönlendirildiği Quadro sokak aydınlatması dikkat çekiyor. Arman Tasarım, biraz geçmişe dönerek sıcak desenleri, kent kimliği ile özdeşleşmiş geleneksel tarzları yeniden yorumlayarak yeni

İNOVASYON 0 Comments

SDÜ’den Elektrikli Araçlar İçin Enerji Ölçer

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Teknoloji Fakültesi tarafından elektrikli araçların birim zamanda ne kadar elektrik tükettiğini gösteren enerji ölçer üretildi. Türkiye elektrikli araçların üretimi konusunda önemli mesafeler alıyor. Elektrikli araçların

HABERLER 0 Comments

Amasya’da Güneş Enerjisi Sistemi Kredisi

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, orman köylülerine “güneş enerjisi sistemi” kredisi verilmesini sağladı. Güneş enerjisinin kullanım alanları Türkiye’de giderek yaygınlaşıyor. Güneş enerjisi pek çok alanda çözüm oluşturmaya başladı. www.platinhaber.com’un haberine göre,