UEA’nın Yeni  İcra Direktörü Dr. Fatih Birol Oldu

UEA’nın Yeni İcra Direktörü Dr. Fatih Birol Oldu

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) İcra Direktörlüğüne, üye 29 ülke arasında sağlanan oydaşma ile seçildi.

GULERSABANCIUluslararası enerji kuruluşlarının başkanlığına Türkiye’nin enerji konusundaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan uzman ve akademisyenlerin seçilmesi furyası sürüyor.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, enerji alanında dünyanın önde gelen kuruluşu olan Paris’te yerleşik Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) İcra Direktörlüğüne, üye 29 ülke arasında sağlanan oydaşma ile seçilerek, ajans tarihinde tüm ülkelerin desteğiyle seçilen ilk İcra Direktörü oldu.

2011 yılında Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi IICEC’in kuruluşuna öncülük ederek bu merkezin Onursal Başkanı olan Dr.Birol, Türkiye’deki çalışmalarını Sabancı Üniversitesi IICEC çatısında yürütüyor.

Dr. Birol’un yeni görevi ile ilgili açıklama yapan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı şunları söyledi: “IICEC’in kuruluşundan beri Onursal Başkanlığını yürüten Dr. Fatih Birol’un 29 üye ülkenin tamamının desteği ile UAE’ye seçilen ilk İcra Direktörü olması Sayın Birol’un şahsında ve enerji sektörü için son derece gurur verici ve önemli bir gelişmedir. Enerji ve iklim konularının tüm dünyada gündemin başında olduğu ve bir dönüm noktasını yaşadığı günümüzde Sayın Birol’un bu göreve seçilmesinin önemi daha da artıyor.”

9 yıldır UEA’nın başekonomisti

1995 yılından bu yana Uluslararası Enerji Ajansı (UEA)’da çalışan Dr. Birol, son 9 yıldır da UEA’nın Başekonomistliği görevini yürütüyordu.

Enerji alanında olup, küresel enerji piyasalarına yönelik analiz ve öngörüleriyle enerji alanında en güvenilir ve yol gösterici kaynak olarak kabul edilen “Dünya Enerji Görünümü” Raporunun hazırlanmasından sorumlu olan Dr. Birol, bu çalışmalarıyla birçok ülkeden ödül ve nişan aldı.

Enerji sektörüne “Kutup Yıldızı”

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi IICEC, enerji sektörüne; küresel yapıda, hükümetler ve şirketler düzeyinde katılım ile “kutup yıldızı “ olmak hedefiyle oluşturuldu. IICEC, 2011 yılından beri  Dr. Fatih Birol’un liderliğinde yürütülen çalışmalarla enerji alanında uluslararası çapta önemli bir platform oldu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Philips’ten 2 milyar LED Lamba Satışı Taahhüdü

Dünyanın en büyük enerji verimli LED lamba üreticilerinden Philips, 2020’ye kadar 2 milyar LED lamba satacak. LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik

HABERLER 0 Comments

Mercedes-Benz Elektrikli Araç Üretecek

Mercedes-Benz’in otomotiv dünyasındaki değişen trendlere uyarak, 2020 yılının sonuna kadar yaratacağı yeni ürün gamıyla birlikte elektrikli dört aracı piyasaya sürmesi bekleniyor. 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve

HABERLER

Konya’da Güneş Enerjisiyle Atık Yönetimi

Özellikle M2M uygulamaları, çevreyi temiz tutmak için çok önemli fırsatlar açıyor önümüzde. Konya Selçuklu Belediyesi’de Atık Scada Sistemi Projesi’yle şehrin tamamına yayılmış atık konteynerlerini anlık olarak takip edebiliyor. Konya Selçuklu Belediyesi,