UEA’nın Yeni  İcra Direktörü Dr. Fatih Birol Oldu

UEA’nın Yeni İcra Direktörü Dr. Fatih Birol Oldu

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) İcra Direktörlüğüne, üye 29 ülke arasında sağlanan oydaşma ile seçildi.

GULERSABANCIUluslararası enerji kuruluşlarının başkanlığına Türkiye’nin enerji konusundaki çalışmalarıyla dünyaca tanınan uzman ve akademisyenlerin seçilmesi furyası sürüyor.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, enerji alanında dünyanın önde gelen kuruluşu olan Paris’te yerleşik Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) İcra Direktörlüğüne, üye 29 ülke arasında sağlanan oydaşma ile seçilerek, ajans tarihinde tüm ülkelerin desteğiyle seçilen ilk İcra Direktörü oldu.

2011 yılında Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi IICEC’in kuruluşuna öncülük ederek bu merkezin Onursal Başkanı olan Dr.Birol, Türkiye’deki çalışmalarını Sabancı Üniversitesi IICEC çatısında yürütüyor.

Dr. Birol’un yeni görevi ile ilgili açıklama yapan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı şunları söyledi: “IICEC’in kuruluşundan beri Onursal Başkanlığını yürüten Dr. Fatih Birol’un 29 üye ülkenin tamamının desteği ile UAE’ye seçilen ilk İcra Direktörü olması Sayın Birol’un şahsında ve enerji sektörü için son derece gurur verici ve önemli bir gelişmedir. Enerji ve iklim konularının tüm dünyada gündemin başında olduğu ve bir dönüm noktasını yaşadığı günümüzde Sayın Birol’un bu göreve seçilmesinin önemi daha da artıyor.”

9 yıldır UEA’nın başekonomisti

1995 yılından bu yana Uluslararası Enerji Ajansı (UEA)’da çalışan Dr. Birol, son 9 yıldır da UEA’nın Başekonomistliği görevini yürütüyordu.

Enerji alanında olup, küresel enerji piyasalarına yönelik analiz ve öngörüleriyle enerji alanında en güvenilir ve yol gösterici kaynak olarak kabul edilen “Dünya Enerji Görünümü” Raporunun hazırlanmasından sorumlu olan Dr. Birol, bu çalışmalarıyla birçok ülkeden ödül ve nişan aldı.

Enerji sektörüne “Kutup Yıldızı”

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası İklim ve Enerji Merkezi IICEC, enerji sektörüne; küresel yapıda, hükümetler ve şirketler düzeyinde katılım ile “kutup yıldızı “ olmak hedefiyle oluşturuldu. IICEC, 2011 yılından beri  Dr. Fatih Birol’un liderliğinde yürütülen çalışmalarla enerji alanında uluslararası çapta önemli bir platform oldu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İkizdere HES’lerinde Su Sıkıntısı Kapıda

Hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimine başladığı İkizdere Vadisi’nde su kalmadı. İkizdere Deresi kuruma tehlikesi yaşıyor. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen ve 26 HES projesinin yapımının planlandığı

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Zorlu Enerji’nin Sarıtepe-Demirciler RES’inin İkinci Fazı Devrede

Zorlu Enerji’nin Gökçedağ RES’den sonra Türkiye’deki ikinci rüzgar santral projesi olan Sarıtepe-Demirciler RES’in 59,85 MW kurulu güçteki ilk iki fazı sisteme bağlandı. 100 milyon Euro yatırımla, toplam 80,3 MW kurulu

ETKİNLİKLER

SOLAR TR-3 Alternatif Enerji Özel Oturumu: 29 Nisan

     27-29 Nisan tarihleri arasında ODTÜ’de düzenlenecek olan Solar TR-3 Uluslararası Güneş Enerjisi Konferansının son gününde saat 11:00-12:30 saatleri arasında alternatifenerji.com olarak birbirinden değerli 4 kişiyi ağırlayacağımız bir özel oturum