TURSEFF Mükemmellik Ödülleri Sahiplerini Buldu

6 Aralık Perşembe günü Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’deki sürdürülebilir enerji finansmanı programı olan TURSEFF tarafından Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ödül ve gala gecesinde, katılımcı banka ve kredi kullandırdığı bazı projelere  “Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Mükemmellik Ödülü” verildi.

İlk kez verilen Sürdürülebilir Enerji Finansmanında Mükemmelliyet Ödülleri, 2010 yılında EBRD’nin başlattığı, işletmelerin ve konut sahiplerinin enerji faturalarını azaltmalarını sağlayan önemli bir finansman enstrümanı olan TURSEFF çerçevesinde yapılan ilk girişim.  Şu ana kadar toplam Türk bankalarına küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ve konut sahiplerine kredi verilmek üzere toplam 285 milyon dolarlık kredi vermiş olan TURSEFF, Temiz Teknoloji Fonu ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen imtiyazlı fon ve teknik yardım tarafından tamamlanmakta. Bugün itibariyle, toplam fonun yaklaşık yüzde 90’ı, uygun görülen 346  kredi kullanıcısı tarafından kullanıdı. Türkiye’de 50 binden fazla özel konut sahibi TURSEFF şemsiyesi altında finansmanı yapılan satıcı finansman programları aracılığıyla enerji tasarruflu ısıtma ve soğutma teknolojilerinden yararlandı.

Ödül töreninde konuşan EBRD Güney ve Doğu Akdeniz, Türkiye ve Ukrayna’dan sorumlu Finansal Kurumlar Direktörü Francis Malige “Özel kredi ürünleri sayesinde enerji verimliliğini ve düşük karbon uygulamalarını destekleyen katılımcı bankalarımızın gösterdikleri çabayı onurlandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle KOBİ’lerin enerji tasarruf projelerine finansman sağlayan EBRD, onların sürdürülebilir gelişimlerine katkı sağlarken, Türk ekonomisinin genel rekabetçi düzeyini de yükseltmektedir. Katılımcı bankalar, bu programın başarıyla uygulanmasında çok büyük bir öneme sahiptir.” derken, EBRD Türkiye Direktörü Mike Davey ise konuşmasında “Söz konusu bankalar, Türkiye’nin enerji verimli ve düşük karbon salınımlı bir pazar ekonomisine geçişinde katkı sağlarken, kendileri için de yeni yatırım olanaklarının kapılarını açmaktadır.  Bu öncü bankalardan bazılarının, sürdürülebilir enerji finansmanını standart bir kredi ürünü olarak bünyelerine alma yönündeki girişimlerinden ayrıca memnunum.” diye konuştu.

TURSEFF tarafından finanse edilen yatırımlar, yıllık toplam 286 bin ton petrol eşdeğerinde (TEP) bir enerji tasarrufu sağlamış bulunuyor, bu rakam da 1.5 milyondan fazla insanın yaşadığı Adana gibi bir şehrin yıllık konut enerji tüketimine denk geliyor.

Akbank, Denizbank, İşbankası, Garanti Bankası ve Vakıfbank temsilcilerine dışında, özel sektör ve kamu temsilcilerinden ödül alanların listesi :

SOLARTURK – Gaziantep , Osman Özberk (anasayfadaki resim) – yerli PV modül üretimi

ODE Yalıtım- Istanbul, Orhan Turan – ekipman yenileme projesi

Erkan Gürkan- ENVER Başkanı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansi

Erdal Calıkoğlu- Enerji Bakanlığı

TOSYÖV

İZODER, Ertuğrul Şen-

SEKTÖREL FUARCILIK – ICCI Fuarı, Süleyman Bulak

SEKTÖREL FURACILIK –  IWES Fuar, Feraye Parçalı

ABD Enerji Bakanlığı’ndan , Merryl Burpoe

T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

REKNOVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TURSEFF Danışmanı Burak Kartal sunumunu yaparken

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Bartın’da Masaya Yatırılıyor

Bartın Üniversitesi tarafından 17 Aralık’ta düzenlenecek “Yenilenebilir Enerjide Yarınlar” konulu panel, çok sayıda enerji uzmanını bir araya getirecek. Bartın Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BÜYENARUM) tarafından 17 Aralık’ta

HABERLER

Teşviksiz Büyüyen Günısı Sektörü İhracat Rekorları Kırıyor

DHA’dan elimize ulaşan haber bizleri gururlandırmayı başardı zira haber büyüyebilmek ve gelişebilmek için ne yazık ki devlet teşviğine ihtiyaç duyan yenilenebilir enerji sektörü için iyi bir örnek teşkil edebilir. Herhangi

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Küresel Mercekli Güneş Paneli Tasarlandı

Küresel Mercekli Güneş Paneli ile Geceleri de Elektrik Üretilebilecek. Güneş enerjisi alanındaki buluşlarla geleceğin enerji sistemlerinin ipuçları ortaya konuyor. www.elektrikport.com’un haberine göre, Alman mimar Andre Broessel’in tasarladığı küresel mercekli güneş