“Türkiye’yi Akıllı Şebeke Sistemleri Üssü Haline Getirmeyi Hedefliyoruz”

“Türkiye’yi Akıllı Şebeke Sistemleri Üssü Haline Getirmeyi Hedefliyoruz”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: “Türkiye’yi akıllı şebeke sistemlerinin ve ekipmanların üretiminde, Ar-Ge ve tasarımında bir üs haline dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

Siemens Akilli Sebekeler Direktoru Hasan Ali Pazar ve T.C Bilim. Sanayi ve Teknoloji Bakani Fikri Isik (1)ICSG İstanbul 2014 “2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı” bugün  WOW Hotels & Convention Center’de başladı. Kongre’de konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bakanlık olarak yalnızca akıllı şebeke sistemlerini kullanmayı düşünmediklerini aktararak, “Türkiye’yi dünyada akıllı sistemlerin ve ekipmanların üretiminde, Ar-Ge ve tasarımında bir üs haline dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.  Akıllı şebeke konusunda ölçüm tarafıyla sınırlı kalmayacaklarını, bununla birlikte üretim, Ar-Ge ve tasarım tarafında da çok güçlü bir şekilde yer almak istediklerini vurgulayan Bakan Işık, yerli ve yabancı yatırımcıları bu alana yönlendireceklerini belirtti.

“Türkiye teknolojik değişimlerim kaynağı olmalı” 

Bakan Işık, dünyanın teknolojik gelişmelerin de etkisiyle çok büyük bir hızla dönüştüğünü dile getirerek, “Bu değişimi ve yeni çağın ihtiyaçlarını iyi analiz edemeyen ülkeler medeniyet yarışında geride kalacak” dedi. Teknolojik değişimi yöneten ülkeler arasında olmanın önemine değinen Bakan Işık, Türkiye’nin dünyadaki yeniliklerin, değişimin ve gelişmenin kaynağı haline gelmesi gerektiğini söyledi. Akıllı şebe,keler konusuna bu nedenle son derece önem verdiklerini dile getiren Bakan Işık, önümüzdeki dönemde, su, elektrik ve gaz gibi temel ürünlerin dağıtımında farklı bir aşamaya geçiş olacağını belirtti.

 “Akıllı şebekelerle hizmetler daha ekonomik ve güvenli”

Kentlerde yaşayan insanların elektrikle, suyla ve gazla ilişkisinin bağımlılık düzeyine geldiğini bildiren Bakan Işık, mevcut şebeke yapısının elektriği, suyu veya gazı üretildiği veya depolandığı yerden kullanılacağı yere taşımakla, ihtiyaçlara yanıt veremeyeceğine işaret etti. Bakan Işık bu doğrultuda akıllı şebekelerin, hizmetlerin daha ekonomik ve güvenli olması için, tüm paydaşların davranışlarını ve faaliyetlerini koordine etme becerisine sahip olacak şekilde tasarlandıklarını ifade etti. Akıllı şebeke sistemleriyle, üreticiden tüketiciye doğru su, elektrik ve gaz giderken, tüketiciden üreticiye ise bilgi gönderildiğini işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akıllı şebekelerde, sistemi oluşan bileşenler bir kontrol merkeziyle haberleşebiliyor, daha da önemlisi bu sistemler kendi kendini yönetebiliyor. Mevcut şebekelerde, sorunlar müşteriler tarafından tespit ediliyor ve belirli merkezlere iletiliyor. Akıllı şebekelerde ise sistem, sorunu anında tespit ediyor, hizmette herhangi bir kesintiye meydan vermeden çözebiliyor. Akıllı şebekeler, gerçek zamanlı haberleşme altyapısıyla aşırı yüklenmeleri tespit ederek, sorunlara önceden de tedbir alabiliyor. Akıllı şebeke sistemlerinde ilk yatırım maliyetleri yüksek ve veri güvenliğiyle ilgili riskler bulunuyor. Buna karşın,  sistemin avantajları dikkate alındığında, bu dezavantajların aşılması gerekiyor.”

Türkiye’de otomatik sayaç okuma sistemlerinin devreye alındığını belirten başladığını belirten Bakan Işık, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, 35 milyon elektrik sayacının akıllı sayaçlarla değişimini hedeflediklerini de dile getirdi.

“Akıllı şebeke sistemleriyle, talep daha iyi yönetilebilir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Murat Mercan’da konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin akıllı şebeke sistemlerine geçişiyle, elektrik kesintileri ve arızalarının azaltılmasının ve talebin daha iyi yönetilebilmesinin olanaklı olacağını söyledi. Prof. Dr. Mercan, akıllı sistemlerle, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının ve kaynak çeşitliliğinin sağlanma sının artacağını ifade etti.

Türkiye’de akıllı şebekelerin bulunduğunu ama güncellenme ve yenilenme ihtiyacı içerdiklerini belirten Prof. Dr. Mercan, Bakanlık olarak bu konuda her türlü yeniliğe açık olduklarını ve sektörle iş birliği halinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.  Prof. Dr. Mercan, akıllı şebekelerle ilgili olarak Ar-Ge çalışmalarının artmasının da önemine değindi.

“Bir yol haritasına ihtiyacımız var”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir de konferansta bir konuşma yaparak, akıllı şebekelerin yaygınlaşmasıyla rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin şebekeye katılımının daha kolay yapılacağını söyledi. Bu durumun tüketiciye ulaşan maliyetlere de yansıyacağının altını çizen Özdemir,  “Bir yol haritasına ihtiyacımız var. Tüm akıllı şebekelerin dönüşümünü bir anda yapmak mümkün değildir. Bu noktada bir pilot uygulama düşünülebilir. Akıllı sistemler elektrik kesintileri azaltabilir ve sürelerini de kısaltabilir” şeklinde konuştu.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Valmet’te “Sürdürülebilirlik Eylem Planı” Dönemi

Valmet 2016-2018 dönemi için belirlediği sürdürülebilirlik ajandasında uygulamak üzere yeni eylem planları belirledi. Söz konusu eylem planları sürdürülebilirlikle ilgili odak alanların her biri için ayrıntılı eylemler ve hedefler içeriyor. Yeni

HABERLER

EPDK: “600MW Dışında Teşviksiz Lisanslı Güneş Santrali Kurabilirsiniz”

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Elektrik Piyasası Kanunu ardından EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Ahmet Ocak Gas& Power’a özel açıklamalarda bulundu. Ocak, sektörün gelişiminden yenilenebilir enerjiye bir çok konu hakkında sorularımızı yanıtladı.

HABERLER 0 Comments

Enerji Bakanı Enerji Bakanlığına Karşı

Enerji Bakanlığı’nın güneş enerjisi santrali (GES) lisansı almak isteyen bütün yatırımcılardan ayrı ayrı ‘güneş ölçümü’ istemesi sektörü şoke etti. Santral kurulması düşünülen araziye gelen güneş ışığıyla ilgili değerlerin her yatırımcıdan istenmesi milyonlarca Euro’luk ölçüm krizini doğurdu.