“Türkiye’ye İnanıyoruz”

“Türkiye’ye İnanıyoruz”

EXERGY Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Matteo Quaia, yaklaşık 600 megavat kurulu güce sahip olan Türk jeotermal pazarına yıl sonuna kadar 100 megavat daha katkı sağlamayı planladıklarını belirterek, “2017 için de benzer beklentiler içindeyiz. Türkiye’de 300 megavat kurulu güce katkı sağladığımız jeotermal pazarında büyümeye odaklandık.” dedi.

İtalya’dan sonra ikinci fabrikasını Türkiye’ye kuran İtalyan türbin üreticisi EXERGY Türkiye şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Quaia, Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli ve şirketin ülkedeki çalışmalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde 2014’te kurduğu fabrikayla türbin üretimine başlayan EXERGY Türkiye’nin şu anda 100 milyon lirayı geçen bir iş hacmi olduğunu ifade eden Quaia, EXERGY’nin kendisine ait patentlere sahip yenilikçi Radyal Dışa Akış Türbini’ni içeren Organik Rankine Çevrimi Sistemleri’ni (ORC) kullandığını ve bu teknolojinin bileşenlerinin neredeyse tamamını yerel olarak ürettiklerini dile getirdi.

EXERGY Türkiye’nin ürettiği ORC teknolojisinin, sadece EXERGY santrallerine özel olduğunu ve sektördeki en yenilikçi ve en verimli türbin teknolojisi olduğunu belirten Quaia, bu teknolojinin jeotermal enerji, atık ısı geri kazanım tesisi, biyokütle ve güneş enerjisi dahil yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesi için kullanıldığını kaydetti.

Başlangıçta, şirketin Türkiye’deki projeleri için ve santrallerin işletilmesi sırasında hızlı ve etkili bir satış sonrası destek sağlamak için yerel bir firma kurduklarını, daha sonra türbinlerin ve diğer ekipmanların yerel olarak üretilmesi imkanlarını araştırdıklarını anlatan Quaia, “Bu çalışmaların sonucu oldukça pozitifti, bu yüzden Türk müşterilerimize en iyi kalitede yerel ürünler sağlayabilmek için imalat fabrikası da kurmaya karar verdik.” dedi.

– “En büyük pazarımız Türk jeotermal pazarı”

Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki önemine dikkati çeken Quaia, “En önemli pazarımız ve ana odağımız sektörün yüzde 50’sine sahip olarak büyük bir başarı yakaladığımız Türk jeotermal pazarı. Bu yılın sonuna kadar jeotermal santrallerine 100 megavat kurulu güç daha eklemeyi hedefliyoruz, 2017 için de benzer beklentiler içindeyiz. Türkiye’de 300 megavattan fazla kurulu güce katkı sağladığımız jeotermal pazarında büyümeye odaklandık. Bu ülkeye inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamı için tıklayınız

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjisi Teknolojisi Akıllı Saatlere Uyarlandı

Vector Watch, başlattığı işbirliği ile yaptığı çalışmalar neticesinde güneş enerjisi teknolojisini akıllı saatlere uyarlamayı başardı. Güneş enerjisinin kullanıldığı alanlar sınır tanımıyor. Güneş enerji teknolojisi yeni buluşlara doğru evriliyor. Uzun süre

HABERLER

“Enerji Tasarrufunu Yeni Bir Boyuta Taşıyacağız”

Pronet İş Geliştirme ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Yiğit Yiğiter: “Enerji Yönetimi hizmetiyle de elektrik ve doğalgaz tüketiminizi kontrol edip gereksiz enerji tüketimini önlemenize, dolayısıyla da tasarruf etmenize yardımcı oluyoruz. Enerji tasarrufunu yeni bir boyuta taşıyacağız.”  Akıllı evler gelecek

HABERLER

İzmir’deki Bu Çiftliğin Enerji İhtiyacının Bir Kısmı İneklerden

Türkiye’de ilk kez İzmir’in 12 köyünde uygulanan proje ile kırsal kesimde enerji devrimi yaşanıyor. Torbalı İlçesi’ne bağlı Eğerci Köyü’nden Selma-İbrahim Dayar çiftinin, Kalkınma Bakanlığı ve İzmir İl Özel idaresi desteğiyle yürütülen “Kırsal Kesim

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply