“Türkiye’ye İnanıyoruz”

“Türkiye’ye İnanıyoruz”

EXERGY Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Matteo Quaia, yaklaşık 600 megavat kurulu güce sahip olan Türk jeotermal pazarına yıl sonuna kadar 100 megavat daha katkı sağlamayı planladıklarını belirterek, “2017 için de benzer beklentiler içindeyiz. Türkiye’de 300 megavat kurulu güce katkı sağladığımız jeotermal pazarında büyümeye odaklandık.” dedi.

İtalya’dan sonra ikinci fabrikasını Türkiye’ye kuran İtalyan türbin üreticisi EXERGY Türkiye şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Quaia, Türkiye’nin jeotermal enerji potansiyeli ve şirketin ülkedeki çalışmalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde 2014’te kurduğu fabrikayla türbin üretimine başlayan EXERGY Türkiye’nin şu anda 100 milyon lirayı geçen bir iş hacmi olduğunu ifade eden Quaia, EXERGY’nin kendisine ait patentlere sahip yenilikçi Radyal Dışa Akış Türbini’ni içeren Organik Rankine Çevrimi Sistemleri’ni (ORC) kullandığını ve bu teknolojinin bileşenlerinin neredeyse tamamını yerel olarak ürettiklerini dile getirdi.

EXERGY Türkiye’nin ürettiği ORC teknolojisinin, sadece EXERGY santrallerine özel olduğunu ve sektördeki en yenilikçi ve en verimli türbin teknolojisi olduğunu belirten Quaia, bu teknolojinin jeotermal enerji, atık ısı geri kazanım tesisi, biyokütle ve güneş enerjisi dahil yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesi için kullanıldığını kaydetti.

Başlangıçta, şirketin Türkiye’deki projeleri için ve santrallerin işletilmesi sırasında hızlı ve etkili bir satış sonrası destek sağlamak için yerel bir firma kurduklarını, daha sonra türbinlerin ve diğer ekipmanların yerel olarak üretilmesi imkanlarını araştırdıklarını anlatan Quaia, “Bu çalışmaların sonucu oldukça pozitifti, bu yüzden Türk müşterilerimize en iyi kalitede yerel ürünler sağlayabilmek için imalat fabrikası da kurmaya karar verdik.” dedi.

– “En büyük pazarımız Türk jeotermal pazarı”

Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki önemine dikkati çeken Quaia, “En önemli pazarımız ve ana odağımız sektörün yüzde 50’sine sahip olarak büyük bir başarı yakaladığımız Türk jeotermal pazarı. Bu yılın sonuna kadar jeotermal santrallerine 100 megavat kurulu güç daha eklemeyi hedefliyoruz, 2017 için de benzer beklentiler içindeyiz. Türkiye’de 300 megavattan fazla kurulu güce katkı sağladığımız jeotermal pazarında büyümeye odaklandık. Bu ülkeye inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Devamı için tıklayınız

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı Ankara’da Düzenlenecek

“Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı” 4-5 Mayıs 2016 tarihinde Rixos Grand Ankara’da düzenlenecek. “Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı” 4-5 Mayıs 2016 tarihinde Rixos Grand Ankara’da düzenlenecek. Konferans kapsamında kamu kurumlarının yetkilileri, belediye

HABERLER

Türkiye’nin İlk Jeotermal Kaynaklı Tarım OSB Seraları Satışta

Türkiye’nin ilk jeotermal kaynaklı Tarım OSB’sinde 11 sera alanı ihaleyle satılacak Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 sera parseli açık artırma usulü ihaleyle

ENERJİ YÖNETİMİ

Kağıthane Belediyesi’nden Güneş Enerjili Park

Kağıthane Belediyesi 261’inci sokak parkını Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde hizmete sundu. Parkta güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek gün ışığından aldığı enerji ile gecenin aydınlık alan olmasını sağlayan rüzgar türbini ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply