Türkiye´ye Almanya’dan Rüzgar Yatırımları Sürüyor

Türkiye´ye Almanya’dan Rüzgar Yatırımları Sürüyor

Almanya Türkiye’de 2012 yılında 29 bin, 2013 yılında 31 bin adet rüzgâr enerji türbini kurdu.

VattenfallAlmanya Rüzgâr Enerjisi Federasyonu Türkiye´ye yaptıkları yatırımların gün geçtikçe arttığını bildirdi. Türkiye`de 2012 yılında 29 bin, 2013 yılında 31 bin adet rüzgâr enerji türbini kuran Alman şirketleri bu gelişmeden çok memnun olduklarını açıkladılar.

 

İki ülke arasında enerjide ticari hacim büyüyor

Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye ile Almanya arasında elde edilmiş olan ticari hacmin sürekli büyüdüğünü kaydeden Nordex şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Lars Bondo Krogsgaard, Alman şirketleri tarafından 2012 yılında 29 bin ve 2013 yılında 31 bin adet rüzgâr enerji türbininin kurulmuş olduğunu paylaşarak, “Türkiye´de büyük yatırımlarımız var. Benim çalıştığım Nordex şirketinin Türkiye´deki pazar payı çok yüksek. Türkiye´de de birçok insan istihdam ediyoruz.” dedi.

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği`nin verilerine göre Türkiye’nin kurulu rüzgâr enerjisi kapasitesi 2012 sonunda 2312 megavat iken geçen yıl devreye giren yatırımlarla 646 MW ilave kapasite artışı sağlandı. Türkiye böylece 2013 sonunda 2956 MW kapasiteye ulaşarak Avrupa`da ilk ona girmeyi başardı.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

200.000 Haneye Elektrik Üretecek Olan Santral Açıldı

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Çoşkunoğlu: “Türkiye’de güneş çok yoğun bir şekilde var. Güneş enerjisi sektörü çok hızlı büyüyecek. Hiç kimse bunun önüne geçemeyecek.” Tekno Ray Solar, Konya Kızören’de bulunan

HABERLER

Türkiye’de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji Kitabı Yayınlandı

ENİVA (Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı) tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde bir proje olarak yürütülen çalışmalar tamamlanarak, “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji” kitabı hazırlandı. “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji”

Finansman 0 Comments

“Yenilenebilir Enerjiye Finansman Desteği Sağlamaya Devam Edeceğiz”

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Ertürk: “Yenilenebilir enerji projelerine finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz.” Yenilenebilir enerji projeleri konusundaki en önemli konulardan biri olan hiç şüphesiz finansman kaynağı. Bu konuda bankalar geçen