Türkiye’nin Yeşil Teknikerleri Göreve Hazır

Türkiye’nin Yeşil Teknikerleri Göreve Hazır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ALPER projesi kapsamına pilot il seçilen Kocaeli’de, yenilenebilir enerjiyi tabana yayma çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede meslek lisesi çatısı altındaki öğrenciler, yeşil enerji sistemleri ile ilgili eğitiliyor.

kYENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN EĞİTİM PROGRAMI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortağı olduğu, Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci-Yenilik Transferi programı kapsamında desteklenen ALPER (Yenilenebilir Enerjiler İçin Öğrenme Programının Adaptasyonu) Projesi’nin beşinci toplantısı gerçekleşti. İki yıllık süreçte yapılan tüm proje çalışma paketleri değerlendirildi.

Toplantının ikinci gününde bölgede bulunan Mesleki Teknik Eğitim kurumlarında görev yapan farklı branşlardaki 36 öğretmene yönelik Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanında teknik ve mesleki konularda “Eğitimcilerin Eğitimi” başlığı altında seminer verildi.

DÖRT ÜLKE KATILDI

Yunanistan’da gerçekleşen eğitim toplantısına Litvanya, İspanya ve Yunanistan’dan yenilenebilir enerji konusunda çalışan mesleki eğitim kurumu, danışmanlık ve araştırma merkezi temsilcileri katıldı. Ayrıca Kocaeli’yi temsilen toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Atatürk Teknik ve Meslek Lisesi, Kartepe Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi idarecileri ve Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği temsilcileri hazır bulundu.

KOCAELİ PİLOT İL

Projeyle Avrupa’nın yenilenebilir enerji konusundaki deneyimi Türkiye’ye aktarılacak. Söz konusu faaliyetler kapsamında, mesleki eğitim müfredatının Avrupa Birliği Müfredatı ile uyumlaştırılmasının önü açılacak ve söz konusu sektörde yeni istihdam imkânları oluşturulacak. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot olarak seçilen Kocaeli Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde günümüzün yükselen değeri olan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü kuruldu.

YEŞİL ENERJİ SINIFLARI

ALPER Projesi ile kurulan bölüm için Avrupa deneyimi incelendi ve Avrupa Birliği’ne uyumlu bir öğrenim müfredatı geliştirildi. 2012-2013 döneminde aktif hale getirilen program kapsamında 10. sınıfta 43, 9. sınıfta 62 öğrenci Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Rüzgâr Enerjisi Sistemleri, Güneş Enerjisi Sistemleri gibi yeşil enerji alanlarında eğitim gördü.

Kaynak: Özgür Kocaeli

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Japonya’ya Güneş Enerjisi Santrali

Japonya’nın Chiba yarımadasının Kimitsu kentinde 33,5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali kurulacak. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre, Japonya’da yenilenebilir enerji üretiminde solar enerji de önemli bir yer tutuyor. 2014 yılında 9,7 GW kurulu

HABERLER

İzaydaş Biyogazla 25 Bin Evin İhtiyacını Karşılayacak

Kocaeli Büşükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Yakma ve Değerlendirme A.Ş (İZAYDAŞ), 2014 yılında 50 milyon kilovatsaat elektrik üretmeyi hedefliyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun tesiste yaptığı inceleme ziyareti

YATIRIMCI

Turcas’la Azalternativenerji İşbirliği

Turcas Enerji Holding A.Ş. ile Azalternativenerji yenilenebilir enerji santrali yatırımları yapmak ve ortak proje gerçekleştirmek üzere işbirliği yapacak. Türkiye’de enerji firmaları ile uluslararası kuruluşlar arasında işbirliği oluşturma çalışmaları sürüyor. Turcas