Türkiye’nin Yeşil Teknikerleri Göreve Hazır

Türkiye’nin Yeşil Teknikerleri Göreve Hazır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ALPER projesi kapsamına pilot il seçilen Kocaeli’de, yenilenebilir enerjiyi tabana yayma çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede meslek lisesi çatısı altındaki öğrenciler, yeşil enerji sistemleri ile ilgili eğitiliyor.

kYENİLENEBİLİR ENERJİ İÇİN EĞİTİM PROGRAMI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortağı olduğu, Avrupa Birliği Leonardo Da Vinci-Yenilik Transferi programı kapsamında desteklenen ALPER (Yenilenebilir Enerjiler İçin Öğrenme Programının Adaptasyonu) Projesi’nin beşinci toplantısı gerçekleşti. İki yıllık süreçte yapılan tüm proje çalışma paketleri değerlendirildi.

Toplantının ikinci gününde bölgede bulunan Mesleki Teknik Eğitim kurumlarında görev yapan farklı branşlardaki 36 öğretmene yönelik Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanında teknik ve mesleki konularda “Eğitimcilerin Eğitimi” başlığı altında seminer verildi.

DÖRT ÜLKE KATILDI

Yunanistan’da gerçekleşen eğitim toplantısına Litvanya, İspanya ve Yunanistan’dan yenilenebilir enerji konusunda çalışan mesleki eğitim kurumu, danışmanlık ve araştırma merkezi temsilcileri katıldı. Ayrıca Kocaeli’yi temsilen toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Atatürk Teknik ve Meslek Lisesi, Kartepe Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi idarecileri ve Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği temsilcileri hazır bulundu.

KOCAELİ PİLOT İL

Projeyle Avrupa’nın yenilenebilir enerji konusundaki deneyimi Türkiye’ye aktarılacak. Söz konusu faaliyetler kapsamında, mesleki eğitim müfredatının Avrupa Birliği Müfredatı ile uyumlaştırılmasının önü açılacak ve söz konusu sektörde yeni istihdam imkânları oluşturulacak. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot olarak seçilen Kocaeli Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde günümüzün yükselen değeri olan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü kuruldu.

YEŞİL ENERJİ SINIFLARI

ALPER Projesi ile kurulan bölüm için Avrupa deneyimi incelendi ve Avrupa Birliği’ne uyumlu bir öğrenim müfredatı geliştirildi. 2012-2013 döneminde aktif hale getirilen program kapsamında 10. sınıfta 43, 9. sınıfta 62 öğrenci Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Rüzgâr Enerjisi Sistemleri, Güneş Enerjisi Sistemleri gibi yeşil enerji alanlarında eğitim gördü.

Kaynak: Özgür Kocaeli

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Avrupa’nın En Çevreci Havaalanlarından Biri Antalya’da

ICF Airports Antalya Havalimanı, Avrupa Havalimanları Birliği’nin “Karbon Akreditasyon” programında üçüncü etap olan “optimizasyon” seviyesine ikinci kez ulaştı. ICF Airports Antalya Havalimanı, AvrupaHavalimanları Birliği’nin (ACI Europe) “Karbon Akreditasyon” programında üçüncü etap olan “optimizasyon” seviyesine ikinci kez ulaştı.

HABERLER

F1’in Kuralları Değişiyor, Yakıt Verimliliği Önem Kazanıyor

Ferrari takımı, 2014’te turbo motorların gelmesiyle birlikte galibiyetin belirlenmesinde motor gücünden ziyade yakıt tüketimi etkili olabilir. Pat Fry “Gelecek sene yarışların daha farklı olacağını düşünüyorum. Yakıt yükü konusunda maksimum seviye

HABERLER 0 Comments

Şirketler Karbon Vergisi ve Karbon Ticaretiyle Karşı Karşıya Kalabilir

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Çevre ve İklim Değişikliği Kurulu Başkanı Gamze Çelikyılmaz Aydemir, Türk firmalarını emisyon azaltımı konusunda önümüzdeki yıllarda iki alternatifin beklediğine dikkat çekti. Bu durumda şirketler ya