“Türkiye’nin Tüm Enerji İhtiyacını Güneş’ten Karşılamak Mümkün”

“Türkiye’nin Tüm Enerji İhtiyacını Güneş’ten Karşılamak Mümkün”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER) Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için ülke topraklarının sadece 1.600 kilometrekarelik bir alanını güneş panelleriyle kaplamanın yeterli olduğunu söyledi.

karpay enerjiTürkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin ülkenin tüm enerji ihtiyacını karşılayacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle açıklamada bulunan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER)’in Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, “Toplam 790 kilometrekarelik bir alana yayılacak güneş panelleriyle Türkiye’nin şu andaki elektrik ihtiyacının tamamını karşılamak mümkün. Türkiye’nin hızla gelişen nüfusu ve kişi başına düşen elektrik tüketimi hesaplandığında ise 2050 yılında elektrik ihtiyacının tamamını karşılamak için ülkenin 10 binde 25’inden dar bir alan olan 1.600 kilometrekarelik  bir alanını güneş panelleriyle kaplamak yeterli olur” şeklinde konuştu.

“Güneş enerjisini kullanmak Türkiye’nin enerji bağımlığını ortadan kaldıracak”

“Türkiye Güneş Enerjisi Sanayi çevre ülkelere de hitap eden yüksek bir imalat kapasitesine ulaştı” diyen Kemal Gani Bayraktar, yerli üretim kapasitesi bu denli artmışken, özellikle güneş enerjisinin yaygın kullanımında kat edilecek daha çok mesafe olduğunu dile getirdi. Bayraktar şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizin ihtiyaçları ve yenilenebilir enerji potansiyeli düşünüldüğünde, belirlenen hedeflerin büyümesi ve verilen desteklerin artmasıyla hızlı bir büyüme içinde olan güneş enerjisi sektörünün teknolojik yetkinliği ve dünyada rekabet gücünü de artıracak. Güneş enerjisini daha fazla kullanarak yaratılacak katma değer ve istihdam yanında enerji ithalatı ve dolayısıyla enerji bağımlılığı önemli ölçüde azaltılabilecek. Diğer yandan güneş enerjisi sanayi ihracatı da ülke ekonomisine önemli bir girdi sağlayabilecektir. Artan farkındalık, bilinçlenme ve gelişen teknolojinin sunduğu kolaylıklar sayesinde yakın gelecekte ülkemizin dört tarafında güneş enerjisinin çok daha yaygın ve bilinçli kullanıldığı görülecektir.”

“Türkiye Almanya’dan yüzde 60 daha fazla güneş ışınımına sahip”

Bayraktar, Türkiye’nin Almanya’dan yüzde 60 daha fazla güneş ışınımına ve ortalama günde 7,2 saat güneşlenme süresine sahip olmasına karşın, Almanya ve Avrupa’nın kuzey ülkelerinde güneş enerjisinin kurulu gücünün Türkiye’den çok daha fazla olduğunu söyledi. Mevcut kapasite hakkında bilgi veren Bayraktar, “Kurulu kapasiteden 341 TWh’lık güneş enerjisi ile sıcak su elde edilmesi, 36,7 milyon Ton Eşdeğeri Petrol (TEP) tasarrufuna ve 118,6 milyon ton karbondioksit salım azaltımına eşdeğer olup, dünya genelinde 460 bin kişilik istihdam sağlamıştır. Güneşten ısı üretiminde yaklaşık 16 milyon metrekarelik monte edilmiş güneş kollektörleri ile şu anda çatılarda ısı enerjisi toplanmakta ve sıcak su elde edilmektedir. Bu çerçevede ülkemizde kurulu güneşten ısı üreten gücümüzün de yaklaşık 3,2 milyon ton CO2 azaltımına ve 1 milyon TEP tasarrufa katkı sağladığı öngörülebilir” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Karabük Üniversitesi, Sertifikalı Yenilenebilir Enerji Teknisyeni Yetiştirecek

Karabük Üniversitesi, Avrupa Birliğinde geçerliliği olan sertifikalı yenilenebilir enerji teknisyeni yetiştirecek. Türkiye, Portekiz, Fransa ve İtalya ortaklığında, AB’nin Leonardo Da Vinci hibe programı tarafından fonlanan yenilenebilir enerji konusunda teknisyen yetiştirme

YATIRIMCI

Elektrikli Araçta General Motors ve LG İşbirliği

General Motors ve Güney Koreli teknoloji devi LG, Chevy Volt sonrası yeni bir elektrikli otomobil projesi için işbirliği yapıyor. Elektrikli araç konusunda uluslararası kuruluşların işbirlikleri sürüyor. General Motors ve Güney

İNOVASYON

3 Teker Üzerinde Mini Seralı, Solar Kahve Dükkanı

3. versiyonunu çıkartmaya hazırlanan inovatif mobil kahveci Wheelys, artık solar kahve arabaları ile karşımızda olacak. İlk versiyonunda eklenebilir küçük serasında kendi kahve çekirdeğinizi hasat etmeye imkan veren Wheelys, 2. versiyonuna