“Türkiye’nin Rüzgar Verimliliği Rakamları ve Potansiyeli Cezp Edici”

“Türkiye’nin Rüzgar Verimliliği Rakamları ve Potansiyeli Cezp Edici”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: “Yurt dışından yatırım yapmak isteyen ve Türkiye’yi bir merkez olarak görüp bunu Orta Doğu ve Afrika’ya taşımak isteyen yatırımcılar bulunuyor. Türkiye’nin rüzgar verimliliği ile ilgili olan rakamları ve potansiyeli cezp edici.”

www.enerji.govTürkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) 16 Şubat’ta  Enerji Bakanlığı’nda kamu ve yatırımcıları bir araya getiren bir sektör toplantısı düzenledi. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen toplantıya ilgi büyüktü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada, “Yurt dışından yatırım yapmak isteyen ve Türkiye’yi bir merkez olarak görüp bunu Orta Doğu ve Afrika’ya taşımak isteyen yatırımcılar bulunuyor. Türkiye’nin rüzgar verimliliği ile ilgili olan rakamları ve potansiyeli cezp edici. 2023 yılı hedefimizden şaşmış değiliz. Hedef doğrultusunda yürüyeceğiz ve yerli kaynakları büyüterek toplam enerji içindeki payını arttıracağız” dedi.

Diğer taraftan algı ile gerçek arasındaki bir farkı da dile getirmek istediğinden bahseden Yıldız, Türkiye’nin yenilenebilir enerjiden elde ettiği toplam elektrik içindeki payının yüzde 26, Avrupa’da ise yüzde 13,5 seviyelerinde olduğunu belirtti. Türkiye’nin bu oranı yüzde 35’ler seviyesine çıkarmak istediğinin altını çizen Yıldız, bu toplantılarla bir koordinasyon içinde verimli çalışmalar olacağını ve çıkan sonuçları hep birlikte takip edeceklerini söyledi.

“Rüzgar çevreyle dost bir enerji kaynağı”

Bakan Yıldız, rüzgarın çevreyle dost bir enerji kaynağı olduğunu söyledi. Türkiye’nin oluşturduğu politikalar ve stratejilerle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılmasına destek sağladığını belirten Yıldız, rüzgar gibi temiz bir kaynağa karşı spekülatif bir takım yaklaşımların çevre gerekçesinin ardına sığınmasının ötesinde başka gerekçeler olduğunu belirtti.

Rüzgar enerjisinin çevresel etkilerine ilişkin yurt dışından bilgiler paylaşan Yıldız, İspanya Kraliyet Kuşlarını Koruma Derneğinin yaptığı çalışmalara göre, 18 rüzgar çiftliğinde yapılan araştırmada rüzgar türbinlerinin kuşlar üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını vurguladı.

ABD verilerine göre, her yıl binalara çarparak ölen kuş sayısının 1 milyar, taşıtlara çarparak ölen kuş sayısının 80 milyon civarında olduğunu söyleyen Yıldız, rüzgar santrallerinin kuşlarla ilgili ciddi bir ölüme yol açmadığının altını çizdi.

“14.000 megawatt dediğimiz güç Türkiye’nin 3 yıllık büyümesine karşılık gelen bir güç”

Acele kamulaştırmalarla ilgili karar iptallerine değinen Yıldız, “Bu yaklaşık 14 bin megawatt’lar civarında. 14 bin megawatt dediğimiz güç Türkiye’nin üç yıllık büyümesine karşılık gelen bir güç. Yani Türkiye o üç yıllık büyümesini geride kalmamak amacıyla bütün bu yatırımlarını daha da hızlandırarak o üç yılı telafi ederek şu anda arz güvenliğiyle alakalı herhangi bir problem yaşamayacak noktaya geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Güneş enerjisi ile ilgili geçen yıl Türkiye’de altı büyük fabrika kurulmuşken, Almanya’da 3 fabrikanın iflas ettiğini ifade eden Yıldız, “Bizler doğru tercihleri, doğru zamanlarda yapmamız lazım. Yasal düzenlemeleri, yönetmelikleri, sivil toplum örgütlerimizle ve sektör temsilcileri ile beraber yapacağız” dedi.

Almanya ve İspanya’nın rüzgardan nasıl U dönüşü yapabiliriz şeklinde kararlar aldığına dikkat çeken Yıldız, “orta yolu bulmak lazım. Ortaya koyduğumuz stratejiler bu orta yolu sağlıyor. İspanya’nın bugün 110.000 megawatt enerjide kurulu gücü var ama puantı 40.000 megawatt. Çok iyi işletiliyor mu diye baktığımızda uluslar arası piyasalarda bu konuşuluyor. Türkiye’nin enerjideki kurulu gücü 69.000 megawatt olmasına rağmen puantı 41.000 megawatt. Gücü efektif kullanmak lazım. Buraya teknoloji getirenler lehine, yatırımcı lehine veya yalnızca vatandaş lehine olacak yapıyı kurmamak lazım. Vatandaşımızın ve sanayicimizin temiz enerjiyi en uygun fiyatla alacağı bir yapıyı oluşturmak gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Yatırıma başladıktan sonra Orman Bakanlığı’nın harçlarla alakalı aldığı iç yönetmelik kararının yatırımcıya olumsuz yansıdığını ifade eden Yıldız, konuyu hazineye intikal ettirdiklerini ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda iyileştirici bir çalışma içinde olduğunu söyledi.

Yerli üretimin artması amacıyla 52 milyon TL’lık MİLRES projesinde 500 megawatt’lık türbin elde edildiğini, amaçlarının bunu 2,5 megawatt düzeyine çıkarmak olduğunu belirtti.

“Bizim daha gidecek çok yolumuz var”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, rüzgarın hem iktidar hem de muhalefet partilerince önemsendiğini ve her iki tarafı da ortak noktada toplayan enerjinin rüzgar olduğunu vurguladı.

Dünyadaki rüzgar kurulu gücünün 370 gigawatt’a çıktığını belirten Ataseven, Çin’in agresif bir şekilde rüzgar yatırımlarını arttırmaya devam ettiğini ve dünya pazarının yüzde 30’una sahip olduğunu belirtti. Almanya’nın 40 gigawatt’a yakın kurulu gücünün Türkiye’nin toplam enerji kurulu gücünün üçte ikisi kadar olduğunu söyleyen Ataseven, “bizim daha gidecek çok yolumuz var. Avrupa 130 gigawatt kurulu güce ulaştı. İngiltere, Fransa ve İsviçre atak yaptı. Türkiye’de bir önceki yıla göre yüzde 27’lik bir artış sağladı. Verilere baktığımızda Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar pazarıyız” dedi.

Rüzgar projelerinin yedi, sekiz yıl gibi uzun sürelerden sonra hayata geçtiğine dikkat çeken Ataseven, yetkililerden bu süreçlerin kısaltılması ile ilgili talepte bulundu. Yaklaşık iki milyar dolarlık, 1033 megawatt olan rüzgar yatırımının orman bakanlığı izinlerine takıldığını hatırlatan Ataseven, artan harç bedelleri, spekülatör tepkileri ve ÇED belgeleri iptalleri ile ilgili olarak sektörün sıkıntılarının devam ettiğinden bahsetti. Ortak bir çözüm önerisi üzerinde çalışmayı teklif eden Ataseven, amaçlarının sektörün hız kazanması olduğunu söyledi.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Lamp 83’ten Ark Aydınlatma

ARK, LAMP 83 tarafından, lineer aydınlatma aygıtlarına ihtiyaç duyulan tüm mekanlarda, her türlü montaj tipine uyacak şekilde geliştirildi. Sarkıt, ankastre ve sıva üstü gövde tiplerine sahip olan Ark ailesinde, LED

HABERLER

Afyon Domatesi Jeotermal Enerji İle Yetişiyor

Afyonkarahisar’da 350 bin metrekarelik alanda termal kaynaklı Organize Seracılık Bölgesi (OSB) kurulması içi proje hazırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderilen projenin kabul edilmesi halinde, termal kaynaklı sera varlığı 660

HABERLER 0 Comments

“Paradigma Değişikliğine İhtiyaç Var”

Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner: “Mevcut paradigmalar kaos üretiyor. Bu şekilde bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. İnsanlar kendi enerjilerini üretecek şekilde yetiştirilmeli.”