Türkiye’nin Rüzgarı Ankara’da Tartışıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin şu anda mevcut haliyle her ürettiği elektriğin dörtte birini yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber ürettiğini belirterek, suyun, rüzgarın, güneşin, jeotermalin ve biyokütle gibi enerji kaynaklarının oranını Türkiye’nin büyüme hızıyla beraber aynı oranda artırmak istediklerini söyledi.

ae_ruzgar_tureb_calistayTürkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen ‘Rüzgar Enerjisi Çalıştayı’ ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Çalıştaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı katıldı. Yıldız, Türkiye’nin şu anda mevcut haliyle her ürettiği elektriğin dörtte birini yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber ürettiğini belirterek, suyun, rüzgarın, güneşin, jeotermalin ve biyokütle gibi enerji kaynaklarının oranını Türkiye’nin büyüme hızıyla beraber aynı oranda artırmak istediklerini dile getirdi. Türkiye’nin büyüme hızının 2012 yılında kurulu güçte yüzde 8.1’ler civarında olduğunu hatırlatan Yıldız, bunun çok büyük bir rakam olduğunu ifade etti. Yıldız, “Öyle ülkeler var ki 50 milyar euro civarında yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarının sübvansiyonu için fon ayırabiliyorlar. Ekonomiler globalleşiyor ve şu anda global krizin tehditi altında olan bu ekonomiler enerjiyle aldıkları kararları tekrar gözden geçirmeye başladılar. Türkiye bu manada aldığı kararın arkasında ve uluslararası sermayeye bu mesajını vermeye devam ediyor” dedi. Türkiye’de şu anda yıllık 500 megavat civarında bir rüzgar enerjisinin devreye girdiğini bildiren Yıldız, bu rakamın artırılması gerektiğine işaret etti. Rüzgar enerjisine yatırım yapan şirketlere dikkati çeken Yıldız, “180 tane yatırımcıyla Türkiye’nin bütün rüzgar enerjisi 2023 yılına kadar 20 bin megavatlar civarında gerçekleştirilir” dedi.

“4 tane ana kuş göç yolu üzerinde rüzgar enerjisiyle alakalı herhangi bir çalışma yaptırmıyoruz”

Yıldız, konuşmasında şunları kaydetti: “4 tane ana kuş göç yolu üzerinde rüzgar enerjisiyle alakalı herhangi bir çalışma yaptırmıyoruz. Göç yolu üzerinde bulunan kuşlarımızın hayat haklarını korumamız lazım. O açıdan bu kaygı ve endişe içinde olan bizlerin artık diğer bütün faktörlerle alakalı sektörü garanti altına alacak yapıyı hep beraber kurguladığımızı belirtmek gerekiyor.”

 “Bin megavatın altındaki tesislerin de hızla faaliyete geçmesini istiyoruz”

Enerji Komisyonu Başkanı Fındıklı ise, “Bin megavatın altındaki tesislerin de hızla faaliyete geçmesini istiyoruz ama onun da yönetmeliğini hazırlamamız lazım. Eski yönetmeliğe göre lisanslılar hangi kapıdan geçiyorsa lisanssızlar da aynı kapıdan geçiyor. Dolayısıyla lisanssız üreticinin bu kadar bariyerden atlama şansı olmuyor ve neticede bir bıkkınlık başlıyor. Bakanlığımızın stratejisi içinde hedeflerimiz doğru ama biraz bürokratik alanda da gaza basacak tedbirleri almamız gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Çalıştay öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız, Yeni Petrol Yasası’nın ne zaman çıkacağının sorulması üzerine “Türk Petrol Yasası, TBMM Enerji Komisyonu’ndan geçti ve genel kuruldaki sırasını aldı. Eğer, Genel Kurul’un gündemi müsaitse 2 hafta içerisinde Meclis’ten geçiririz diye umuyoruz. Bu konuda son derece sadeleştirilmiş ve etkili bir yasa olacak” dedi.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

LED Teknolojisinin Sayısız Kullanım Alanı

  LED lambalar, hem genel aydınlatma hem de özel amaçlı aydınlatmalarda kullanılır. Renkli ışık gerektiğinde de, hiçbir süzgeçlemeye gerek kalmadan LED’ler çoklu renk üretebilirler. Bu, ışığın tüm renklerini üreten beyaz

HABERLER

En Başarılı Endüstriyel İşletme Ödülü Trakya Cam’ın Oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Projesi (SANVER 2013) kapsamında gerçekleştirilen yarışmanın sonuçları belli oldu. Trakya Cam’ın Bursa-Yenişehir Fabrikası ‘Atık

HABERLER

Biyodizele ÖTV Teşviği Yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bitkisel atık yağların geri kazanımına vergi teşviği getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bitkisel atık yağların yaşattığı çevre felaketinin önüne geçmek ve bu yağları ekonomiye geri kazandırmak