Türkiye’nin Jeotermalinde Hareketlenme Başladı

Zaman ve Yeni Asır Gazeteleri’nin düzenlediği aşağıda bulunan 2 farklı haber, jeotermal enerjinin ve turizm gibi yan faydalarının değerinin daha da fazla ortaya çıktığını göstermekte. Jeotermal enerji alanında yaşanan bu 2 önemli gelişme için aşağıdaki haberleri inceleyebilirsiniz:

Beypazarı, Jeotermal Belediye Oldu

ae_jeotermal_cesme_beypazariBeypazarı Belediyesi’nin de aralarında olduğu 5 belediye, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği üyesi oldu İzmir’de yapılan toplantıda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci’nin önerisi kabul edildi.

Böylece Uşak ile Uşak’a bağlı Banaz, Aydın’a bağlı İncirliova, Ankara’ya bağlı Beypazarı ve Sivas’a bağlı Yıldızeli belediyelerinin üyelikleri onaylandı. Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp karardan duydukları memnuniyete ifade etti.

Çeşme Turizmine Jeotermal Desteği

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, otellere termal su sağlanmasıyla kış aylarında ilçeye gelen turist sayısının artış gösterdiğini belirterek, “Çeşme, termal kaynaklarla kış sezonunun da yıldızı olacak” dedi.
İlçenin yaz sezonunda turistlerle dolup taştığını, kış aylarında aynı durumdan bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçenin kış popülaritesini artırmak için termal ve jeotermal kaynaklar üzerinde yoğunlaşacaklarını kaydetti. Çeşme’nin zengin termal su kaynaklarıyla kış turizminin de vazgeçilmez tatil yerlerinden biri olacağını belirten Tütüncüoğlu, bu kaynakların yeterli düzeyde kullanılmasıyla ilçeye kış aylarında gelen turist sayısının da büyük artış kaydedeceğini açıkladı.

24 otelde termal su
İlçedeki otellerde termal havuzlar olması ve termal kaynakların etkin kullanılması için Çeşme’deki 65 otelin kapısına kadar termal su hattı çektiklerini söyleyen Tütüncüoğlu, şimdiye kadar 24 otelin bu imkandan faydalandığını belirterek, “Kış aylarında bu otellere gelen misafir sayısı önemli oranda arttı. Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turistler kış aylarında da Çeşme’yi tercih eder oldu. Çünkü bu ülkelerin vatandaşları termal kaynaklardan sosyal güvencelerinin sağlık hizmeti kapsamında faydalanabiliyorlar” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

EnerVAY, Üretim Aşamasında Kaybedilen Enerjinin Geri Kazanılmasına Katkıda Bulunacak

EnerVAY, atık ısının geri kazanımı, basınçlı hava sistemlerinin iyileştirilmesi, artık su ısı geri kazanımı gibi üretim aşamasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını amaçlıyor. Sanayide üretim aşamasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasına yönelik

Biyo Enerji 0 Comments

“Sentetik Petrol Üretimi Sayesinde, Türkiye İleri Teknoloji İhraç Eden Bir Ülke Olacak”

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök, sentetik petrol üretimi (CatLiq) teknolojisi ile sıfır ve negatif değerli atıklardan yüksek katma değerli yenilenebilir enerji üretileceğini belirtti. Özkök,

HABERLER 0 Comments

Elektrikli Araç İçin Güçlerini Birleştiriyorlar

Yapılan anlaşmaya göre dünyanın en ünlü otomobil üreticilerinden Aston Martin ile Faraday Future elektrikli bir araç için güçlerini birleştiriyor. Birçok kişinin CES 2016’da tanıştığı Faraday Future teknolojik alanda büyük gelişmeler