Türkiye’nin Jeotermalinde Hareketlenme Başladı

Zaman ve Yeni Asır Gazeteleri’nin düzenlediği aşağıda bulunan 2 farklı haber, jeotermal enerjinin ve turizm gibi yan faydalarının değerinin daha da fazla ortaya çıktığını göstermekte. Jeotermal enerji alanında yaşanan bu 2 önemli gelişme için aşağıdaki haberleri inceleyebilirsiniz:

Beypazarı, Jeotermal Belediye Oldu

ae_jeotermal_cesme_beypazariBeypazarı Belediyesi’nin de aralarında olduğu 5 belediye, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği üyesi oldu İzmir’de yapılan toplantıda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci’nin önerisi kabul edildi.

Böylece Uşak ile Uşak’a bağlı Banaz, Aydın’a bağlı İncirliova, Ankara’ya bağlı Beypazarı ve Sivas’a bağlı Yıldızeli belediyelerinin üyelikleri onaylandı. Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp karardan duydukları memnuniyete ifade etti.

Çeşme Turizmine Jeotermal Desteği

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, otellere termal su sağlanmasıyla kış aylarında ilçeye gelen turist sayısının artış gösterdiğini belirterek, “Çeşme, termal kaynaklarla kış sezonunun da yıldızı olacak” dedi.
İlçenin yaz sezonunda turistlerle dolup taştığını, kış aylarında aynı durumdan bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçenin kış popülaritesini artırmak için termal ve jeotermal kaynaklar üzerinde yoğunlaşacaklarını kaydetti. Çeşme’nin zengin termal su kaynaklarıyla kış turizminin de vazgeçilmez tatil yerlerinden biri olacağını belirten Tütüncüoğlu, bu kaynakların yeterli düzeyde kullanılmasıyla ilçeye kış aylarında gelen turist sayısının da büyük artış kaydedeceğini açıkladı.

24 otelde termal su
İlçedeki otellerde termal havuzlar olması ve termal kaynakların etkin kullanılması için Çeşme’deki 65 otelin kapısına kadar termal su hattı çektiklerini söyleyen Tütüncüoğlu, şimdiye kadar 24 otelin bu imkandan faydalandığını belirterek, “Kış aylarında bu otellere gelen misafir sayısı önemli oranda arttı. Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turistler kış aylarında da Çeşme’yi tercih eder oldu. Çünkü bu ülkelerin vatandaşları termal kaynaklardan sosyal güvencelerinin sağlık hizmeti kapsamında faydalanabiliyorlar” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

TÜDEF, kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden, tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, EPDK hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği

Elektrik Üretimi 0 Comments

Şanlıurfa’ya Güneş Enerji Santrali

Çalışkan Solar Enerji Şanlıurfa`da toplam 8 MW`lık Güneş Enerji Santrali kurmayı planlıyor. Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin kurulumu artarken, Türkiye’nin bir güneş enerjisi ülkesi olması için bu doğrultuda atılacak çok adımın

HABERLER 0 Comments

Sarayköy’e Yeni Bir Jeotermal Santral Geliyor

Denizli’nin Sarayköy ilçesi Tekke Mahallesi’nde yer alan 3 bin 470 hektar alanda jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretilmesi için kiralama ihalesi gerçekleştirildi. Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne her yıl 3 milyon TL değerinde gelir