Türkiye’nin İlk Yeşil Kamu Binası: Küçükçekmece Belediyesi

Türkiye’nin İlk Yeşil Kamu Binası: Küçükçekmece Belediyesi

Türkiye’nin ilk yeşil kamu binası olma özelliğini taşıyan Küçükçekmece Belediye binası yakında hizmete giriyor. Çatısı ve cephesi yeşille donatılacak binada yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlanacak.

yesil_1Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi Arena Mega’nın ardından Türkiye’nin yeşil-doğa dostu ilk kamu binası olan Küçükçekmece Belediye binası da hizmete giriyor. Belediye Başkanı Aziz Yeniay, yıllardır hayalini kurduğu belediye binasının tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. Yeniay, yeni belediye binasını ‘Kendi enerjisini kendi üretecek. Çevreye zarar vermeyen akıllı bir bina olacak. Su, elektrik ve benzeri giderlerden yapılacak tasarruflarla kendi maliyetini 3 yıl gibi bir sürede çıkartacak” şeklinde tanımladı.

ÇATISINDA SARNIÇ OLACAK

Bina inşaatında kullanılan tüm malzemelerin doğal ve geri dönüşüme uygun olduğunu belirten Yeniay binanın artılarını şöyle sıraladı: “AKOS dijital arşivleme sistemiyle bürokratik işlemlerde kullanılan kağıt miktarı en aza indirilecek. Binanın 1 yılda atmosfere yayacağı CO2 gazı yüzde 34 daha az olacağı için bir yılda 54 bin ağaç kesilmekten kurtulacak. Çatısındaki 250 m3’lük sarnıçta biriken yağmur suyu, peyzaj alanlarının sulamasında kullanılacak. Buz depolama sistemiyle elektrik fiyatının düşük olduğu gece tarifelerinden yararlanılarak buz üretilecek. Bu buzlar da tanklarda depolanarak gündüz klima sisteminde soğutma amacıyla kullanılacak. Mekanik terasta konumlandırılmış 39 adet yaklaşık 100 m2’lik alana sahip güneş panelleriyle de sıcak su temini yapılacak.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji Kitabı Yayınlandı

ENİVA (Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı) tarafından Kadir Has Üniversitesi’nde bir proje olarak yürütülen çalışmalar tamamlanarak, “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji” kitabı hazırlandı. “Türkiye’de İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji”

Tasarımlar

Smartcem, “Betonik Fikirler”in İlgi Odağı Oldu

Geçen sene düzenlenen 5. Betonik Fikirler Proje Yarışması’nda birinci olan Smartcem adlı proje bu yıl ki ödül töreninde yer aldı. ‘Enerjik Beton’ olarak da adlandırılan proje, atılan her adımda elektrik

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

AFJET’den Yılda 94 Milyon Liralık Tasarruf

Bir dönem kapatılması gündeme gelen ancak yılda 94 milyon lira tasarruf ile yeniden can bulan Afyon Jeotermal Tesisleri Turizm ve Elektrik Üretim A.Ş. (AFJET) yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Kısa adı Afjet