Türkiye’nin Uluslararası Standarttaki İlk Güneş Aracı İTÜ’den

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi, Türkiye’nin uluslararası platformda yarışacak ilk dört tekerlekli güneş arabasının imalatını tüm hızıyla devam ettiriyor. Daha önce beş adet güneş enerjili araç yapan ekip, ARIBA adını verdikleri araçlarına 6’ncı modeli ekleyecek olmanın heyecanını yaşıyor.

ae_itu_gunes_enerjili_arabaBugün yolda gördüğümüzde merakla baktıran güneş arabalarının görünümü, gitgide günümüzde kullandığımız araçlarının görünümüne yaklaşıyor. ARIBA 6’nın da önceki modellerden en büyük farkı, üç tekerlek yerine tıpkı geleneksel otomobiller gibi dört tekerleğe sahip olması.

ARIBA 6 HER AN KARŞINIZA ÇIKABİLİR!

ARIBA 6 önümüzdeki haftalarda gerek testler için, gerekse bilinirliği artırmak adına caddelerde boy gösterecek. Biz şimdiden söyleyelim, hazırlıklı olun, dikkat her an karşınıza ARIBA çıkabilir!

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde 2004 yılında kurulan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, tüm araçlarını kendi tasarlıyor ve üretim süreçlerinde bizzat bulunuyor.

Şu an aktif olarak 20 kişiden oluşan ekip, üniversitenin farklı bölümünden lisans ve yüksek lisans öğrencisiyle multidisipliner bir yapı gösteriyor. Ekip bugün, mezun olmuş üyelerinin ve danışman hocalarının desteğiyle çalışmalarını İTÜ’nün Maslak Kampüsü’ndeki atölyelerinde sürdürüyor.

İTÜ Güneş Arabası Ekibi, şimdiye kadar kazandığı 20’ye yakın ulusal ve uluslararası ödülüyle Türkiye’nin en ödüllü güneş arabası ekibi olma özelliğine de sahip. Ekip başarılarını yurtdışında da sürdürmeyi hedefliyor.

Güneş arabası ekibi, 2013 yılı Ekim ayında Avustralya’da yapılacak dünyanın en prestijli güneş enerjili araç yarışı olan World Solar Challenge’a katılarak ülkemize ödül getirmek istiyor.

Bilgi ve birikim anlamında kendine güvenen ekip, yarışta rakip üniversitelerin ülkelerinden gördüğü desteği görememekten dertli.

‘AVUSTRALYA’DAKİ YARIŞA KATILMAK İÇİN DESTEK ARIYORUZ’

“Dünyanın en iyi aracını dahi yapsanız, yarışlara katılıp performansını dünyaya gösteremezseniz ne yaptığınızı bilemezler. Biz ae_itu_gunes_enerjili_araba2kendimize güveniyoruz, sadece ne kadar iyi olduğumuzu gösterebilmek adına yarışa katılmak için destek arıyoruz” diyen İTÜ Güneş Arabası Ekibi, yarışın ciddi rakipleri arasından sıyrılabilmek için yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor.

Yüksek bir güneş rezervi olan Türkiye’de güneş enerjisi ilerleyen yıllarda çok daha önem kazanacak. Yapılan üniversite bazlı çalışmalar yerli sanayiye büyük değer katacak. İTÜ ekibi, sadece ARIBA’larıyla değil, bugüne kadar ulusal ve uluslararası 10’dan fazla yayın, 16’dan fazla tez çalışması ve çıkarılması hedeflenen yeni 8 yayınıyla yerli gelişime ön ayak olmaya çalışıyor.

ARACIN YAPIM MALİYETİ 250 BİN TL

Yeni aracın şu an sadece yapım maliyeti 250 bin TL civarında ve tabi yarışın Avustralya’da olması dolayısıyla ekibin lojistik giderleri de oldukça yüksek. Araç üzerinde logolarını taşıyacakları sponsorlukların yanı sıra, aracı görüp ya da haberlerde okuyup destek olmak isteyen destekçiler için göze bağışı yapabiliyorlar. Destekçiler, ekibin internet sitesi olan www.itugae.com üzerinden adedi 200 TL olan gözelerden diledikleri kadar satın alarak, ARIBA 6’nın üzerine yerleşecek gözelerin manevi sahibi olarak ekibin elde edeceği başarıların gururunu paylaşabilecek.

İletişim:

Duygu Nurcan

duygu.nurcan(at)itugae.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İnşaat Malzemeleri Üretiminde Sürdürülebilir Uygulamalar Artıyor

“Sürdürülebilirlik 2013 Raporu”nda Türkiye İMSAD üyesi sanayi firmalarının gerçekleştirdikleri “en iyi sürdürülebilirlik uygulamaları ve yatırım projeleri” örneklerine yer veriliyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ve dünyada alanında

Elektrik Üretimi 0 Comments

Suudi Arabistan’a Tarihinin İlk Rüzgar Türbini Ocak 2017’de Kurulacak

Suudi Arabistan’da Ocak 2017’de kurulacak olan olan ilk rüzgar türbini, ülkeye gönderildi. Suudi Arabistan’da Pazar günü yayınlanan basın bültenlerine göre, ülkenin ulusal petrol ve doğalgaz (ve dünyanın en değerli) şirketi olan Saudi

Şirket Haberleri 0 Comments

Siemens’e Finlandiya’dan Rüzgar Türbini Siparişi

Alman enerji şirketi Siemens, Finlandiya`dan ilk rüzgar türbini siparişini aldı. Dünyada rüzgar enerjisi ivme kazanırken, rüzgar türbini siparişleri de hız kazanmaya başladı. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Siemens, Finlandiya karasularında yapılması planlanan