Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi’ni Leitwind kazandı

Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi’ni Leitwind kazandı

Rüzgar enerjisi sektöründe uzman İtalyan şirketi Leitwind, Tokat’taki kamu binalarına enerji sağlayacak Türkiye’nin ilk kamu ihalesini uluslararası katılımcılar arasından kazandı.

tokat kamu sozlesme_imzalamaRüzgar enerjisinin uygulama alanlarına kamu binaları da katılıyor. Kamu binalarına rüzgar enerjisi uygulama projesi hayata geçecek.

İtalyan Leitner grubunun rüzgâr enerjisi sektöründe uzmanlaşmış Leitwind şirketinin imzaladığı sözleşme, Tokat’taki kamu binalarına enerji sağlayacak olan 1 megawatt gücünde bir rüzgar türbininin yapılmasını ve iki sene süreli bakım hizmetlerini kapsıyor. Şirket yetkilileri, projenin 18 ayda hayata geçeceğini belirtti.

“Türkiye önemli bir piyasa”

Projeyle beraber Tokat bölgesindeki ikinci Leitwind LTW80 1.0MW rüzgar enerji tesisi gerçekleşecek. Tesis, enerji tasarrufu işlevi sağlamasının yanı sıra yerel olarak yeni iş olanakları da sunacaktır. Şirketin Yetkili Yöneticisi Anton Seeber, Türkiye’nin Leitwind için önemli bir piyasa olduğunu açıklayarak, “Söz konusu bu ihalenin, tüm Grup adına, Türkiye’de gösterilen büyük gayretlerin kanıtı” olduğunu ifade etmiştir. Yakın bir geçmişte gerek şehir içi ulaşım ve gerekse kayak merkezlerinde birçok teleferik ihalesi kazanmış bulunmaktayız. Ve şimdi de ikinci rüzgar enerjisi tesisine ulaştık. Grubun farklı şirketleri arasında oluşturulan sinerjinin bu başarılarda katkısı tartışmasızdır ki, bunun sonucunda örneğin tesislerin bakım ve işletme hizmetleri alanlarında olduğu gibi Türkiye pazarında önemli adımlar atabilmekteyiz” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Ürünler 0 Comments

Rotterdam “Fişsiz ve Yeşil Ulaşımın” Öncüsü Olmaya Hazırlanıyor

Rotterdam “bağlantısız” bir yeşil ulaşım şehri olmaya hazırlanıyor: şehir belediyesi elektrikli araçların herhangi bir kablo bağlantısı olmadan, fişsiz olarak şarj olabileceği noktaları test ediyor. 2 senedir bu proje için hazırlık çalışmalarının

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

E.ON 10 Megawatt’lık Batarya Geliştirdi

Sabancı Holding’in Enerjisa’daki ortağı Alman enerji devi E.ON’un CEO’su Johannes Teyssen, İngiltere’de dört konteyner büyüklüğünde 10 MW gücünde bir lityum iyon batarya geliştirdiklerini söyledi. Enerjisa, elektrik üretim, dağıtım ve satışında Türkiye’nin

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Çin Birinci

2015 yılında dünyada rüzgar ve güneşe dayalı santrallere yaklaşık 330 milyar dolar yatırım yapılırken, en büyük pay 106 milyar dolarla Çin`e ait. enerjigunlugu.net’in haberine göre, dünyada güneş ve rüzgar enerjisi