Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi’ni Leitwind kazandı

Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi’ni Leitwind kazandı

Rüzgar enerjisi sektöründe uzman İtalyan şirketi Leitwind, Tokat’taki kamu binalarına enerji sağlayacak Türkiye’nin ilk kamu ihalesini uluslararası katılımcılar arasından kazandı.

tokat kamu sozlesme_imzalamaRüzgar enerjisinin uygulama alanlarına kamu binaları da katılıyor. Kamu binalarına rüzgar enerjisi uygulama projesi hayata geçecek.

İtalyan Leitner grubunun rüzgâr enerjisi sektöründe uzmanlaşmış Leitwind şirketinin imzaladığı sözleşme, Tokat’taki kamu binalarına enerji sağlayacak olan 1 megawatt gücünde bir rüzgar türbininin yapılmasını ve iki sene süreli bakım hizmetlerini kapsıyor. Şirket yetkilileri, projenin 18 ayda hayata geçeceğini belirtti.

“Türkiye önemli bir piyasa”

Projeyle beraber Tokat bölgesindeki ikinci Leitwind LTW80 1.0MW rüzgar enerji tesisi gerçekleşecek. Tesis, enerji tasarrufu işlevi sağlamasının yanı sıra yerel olarak yeni iş olanakları da sunacaktır. Şirketin Yetkili Yöneticisi Anton Seeber, Türkiye’nin Leitwind için önemli bir piyasa olduğunu açıklayarak, “Söz konusu bu ihalenin, tüm Grup adına, Türkiye’de gösterilen büyük gayretlerin kanıtı” olduğunu ifade etmiştir. Yakın bir geçmişte gerek şehir içi ulaşım ve gerekse kayak merkezlerinde birçok teleferik ihalesi kazanmış bulunmaktayız. Ve şimdi de ikinci rüzgar enerjisi tesisine ulaştık. Grubun farklı şirketleri arasında oluşturulan sinerjinin bu başarılarda katkısı tartışmasızdır ki, bunun sonucunda örneğin tesislerin bakım ve işletme hizmetleri alanlarında olduğu gibi Türkiye pazarında önemli adımlar atabilmekteyiz” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bursa’da Jeotermal Kaynaklara 10 Milyon Liralık Yatırım

Bursa’da, jeotermal kaynaklar için 2008’den bu yana 10 milyon lira yatırım yapıldı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, kentte, jeotermal kaynaklar için 2008’den bu yana 10 milyon lira yatırım yapıldığını söyledi.  Vali Harput, “Sıcak

HABERLER

Dünyanın En Büyük Rüzgar Çiftliği Yolda

Atlantik dizisi, Birleşik Krallık’ta yer alan Kuzey Devon ve Güney Wales arasında Bristol Kanalı boyunca uzanan offshore tipi rüzgar türbinlerini içeren dünyanın en büyük rüzgar tarlası projesi hayata geçiyor. Atlantic

HABERLER

GÜNDER Intersolar Kapsamında Etkinlikler Düzenliyor

GÜNDER Intersolar 2015 süresince bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.  GÜNDER 10-12 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak INTERSOLAR 2015 fuarı sırasında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Etkinlikler, GÜNDER’in Türkiye’nin güneş enerjisi kaynağının değerlendirilmesi