Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi gerçekleştirildi.

turkiye-nin-ilk-gunes-otobusu-yollara-cikti-5540664Türkiye’de ulaştırma alanında güneş enerjisinden yararlanılması için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar yakın zamanda ulaştırma alanında önemli sonuçlara yol açacak.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi sağlandı.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan projenin tanıtımı için özel bir etkinlik düzenlendi. MAN Türkiye A.Ş tesislerinde düzenlenen törende, yeni proje hakkında detaylar verilirken, Türkiye için projenin önemine değinildi.

Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü unvanını almaya başaran yeni otobüs tipi, enerji verimliliği konusunda büyük bir imkan sağlayacak. ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan tarafından etkinlikte yapılan açıklamada, projedeki temel amacın, güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevirmek olduğu belirtildi. Otobüslerde elektrik kullanımının çok olması ve motor üzerinden bu ihtiyacın karşılanması, çeşitli sorunlara neden olduğu için otobüslerde güneş panellerinin kullanılmasına karar verildi. Böylece hem motorun korunması hem de ücretsiz olarak güneş enerjisi ile otobüs içerisindeki elektrik ihtiyacının giderilmesi sağlandı.

Raşit Turan, panellerin sadece elektrik konusunda değil, yakıt tasarrufu konusunda da yüzde 3’lere varan bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İnöni Üniversitesi’nin 5MW Büyüklüğündeki GES Yatırımı

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından ihaleye çıkarılan ve Türkiye’de tek alanda kurulacak olan 5MW’lık en büyük GES yatırımı Güneş santrali ihalesi tamamlandı. 2005 yılında çıkan 5346 sayılı YEK kanunu ile ülkemizde

HABERLER

Güneş Enerjili “Wi-Fi Ağacı”

Petrovka sokakta bulunan Moskova Modern Sanatlar Müzesi’nin bahçesine, güneş enerjisi ile çalışan ağaç şeklinde bir Wi-Fi donanımı monte edildi. Haberi, montaj nişlerini gerçekleştiren Solartia Group şirketine atıfta bulunarak The Villageсо

HABERLER

Ve Çinliler Tesla Model S’i De Kopyaladı !

Ve Çinliler Elon Musk’ı haklı çıkardı. Katıldığı bir konferansta neden hiç bir ürününe patent almadığı sorulan Musk “Çinlilerin olduğu bir dünyada patent sadece bir kağıt parçasıdır” demişti. Aradan 2 ay