Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi gerçekleştirildi.

turkiye-nin-ilk-gunes-otobusu-yollara-cikti-5540664Türkiye’de ulaştırma alanında güneş enerjisinden yararlanılması için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar yakın zamanda ulaştırma alanında önemli sonuçlara yol açacak.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi sağlandı.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan projenin tanıtımı için özel bir etkinlik düzenlendi. MAN Türkiye A.Ş tesislerinde düzenlenen törende, yeni proje hakkında detaylar verilirken, Türkiye için projenin önemine değinildi.

Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü unvanını almaya başaran yeni otobüs tipi, enerji verimliliği konusunda büyük bir imkan sağlayacak. ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan tarafından etkinlikte yapılan açıklamada, projedeki temel amacın, güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevirmek olduğu belirtildi. Otobüslerde elektrik kullanımının çok olması ve motor üzerinden bu ihtiyacın karşılanması, çeşitli sorunlara neden olduğu için otobüslerde güneş panellerinin kullanılmasına karar verildi. Böylece hem motorun korunması hem de ücretsiz olarak güneş enerjisi ile otobüs içerisindeki elektrik ihtiyacının giderilmesi sağlandı.

Raşit Turan, panellerin sadece elektrik konusunda değil, yakıt tasarrufu konusunda da yüzde 3’lere varan bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimi 12-13 Mayıs 2015

İSO tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimi, 12-13 Mayıs 2015 tarihinde Odakule Meclis Toplantı Salonu’nda yapılacak. İSO tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimi, 12-13 Mayıs 2015 tarihinde Odakule Meclis Toplantı

HABERLER

Panasonic Türkiye Bu Yıl Temiz Enerji ve Temiz Aydınlatmada da Olacak

Panasonic Türkiye, yeni alanlara yoğunlaşacak. Bunların içinde enerji verimliliği ve güneş enerjisi de olacak. Şirket, otomotivcilere araç içi eğlence, gösterge, sensör ve navigasyon sistemleri temin edecek. İlk etapta Japon otomotiv

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Ekipmanı Üretimi Teşvik Edilecek”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yenilenebilir enerji ekipmanı üretiminin teşvik edilmesiyle, elektrik üretimi yatırımlarının artacağını bildirdi. Türkiye’de yenilenebilir enerji endüstrisinin geliştirilmesi konusu hemen her platformda dile getiriliyor. Verilen teşviklerde de yerlilik