Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi gerçekleştirildi.

turkiye-nin-ilk-gunes-otobusu-yollara-cikti-5540664Türkiye’de ulaştırma alanında güneş enerjisinden yararlanılması için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar yakın zamanda ulaştırma alanında önemli sonuçlara yol açacak.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi sağlandı.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan projenin tanıtımı için özel bir etkinlik düzenlendi. MAN Türkiye A.Ş tesislerinde düzenlenen törende, yeni proje hakkında detaylar verilirken, Türkiye için projenin önemine değinildi.

Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü unvanını almaya başaran yeni otobüs tipi, enerji verimliliği konusunda büyük bir imkan sağlayacak. ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan tarafından etkinlikte yapılan açıklamada, projedeki temel amacın, güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevirmek olduğu belirtildi. Otobüslerde elektrik kullanımının çok olması ve motor üzerinden bu ihtiyacın karşılanması, çeşitli sorunlara neden olduğu için otobüslerde güneş panellerinin kullanılmasına karar verildi. Böylece hem motorun korunması hem de ücretsiz olarak güneş enerjisi ile otobüs içerisindeki elektrik ihtiyacının giderilmesi sağlandı.

Raşit Turan, panellerin sadece elektrik konusunda değil, yakıt tasarrufu konusunda da yüzde 3’lere varan bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Teksas’ta Ücretsiz Enerji Kullanımı Uygulaması

Teksas Rüzgar çiftlikleri o kadar çok enerji üretiyor ki, bir kısmını “hediye ediyor”.  ABD’nin Teksas eyaleti elektrik dağıtım şirketi olan TXU Enerji’nin Dallas’taki binlerce müşterisi akşam 9 ila sabah 6

HABERLER

Gaziantep Enerji Zirvesi İkinci Yılında!

Sürdürülebilir kalkınmada bölge lideri Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi ve Sürdürülebilirlik Akademisi işbirliği ile 21 Şubat 2014’te gerçekleştirilecek olan Enerji Zirvesi’nde tüm taraflar ikinci kez biraraya geliyor, iş dünyası için yeni yol

HABERLER

Siemens’ten Poyraz RES’e Rüzgar Türbini

Yüksek verimlilik sunan Siemens rüzgar türbinleri, Poyraz Rüzgar Enerji Santrali’nde 45 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılamak üzere dönecek. Poyraz RES tamamlandığında Siemens rüzgar türbinleriyle yıllık 85 bin ton karbondioksit salımının