Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi gerçekleştirildi.

turkiye-nin-ilk-gunes-otobusu-yollara-cikti-5540664Türkiye’de ulaştırma alanında güneş enerjisinden yararlanılması için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar yakın zamanda ulaştırma alanında önemli sonuçlara yol açacak.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi sağlandı.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan projenin tanıtımı için özel bir etkinlik düzenlendi. MAN Türkiye A.Ş tesislerinde düzenlenen törende, yeni proje hakkında detaylar verilirken, Türkiye için projenin önemine değinildi.

Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü unvanını almaya başaran yeni otobüs tipi, enerji verimliliği konusunda büyük bir imkan sağlayacak. ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan tarafından etkinlikte yapılan açıklamada, projedeki temel amacın, güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevirmek olduğu belirtildi. Otobüslerde elektrik kullanımının çok olması ve motor üzerinden bu ihtiyacın karşılanması, çeşitli sorunlara neden olduğu için otobüslerde güneş panellerinin kullanılmasına karar verildi. Böylece hem motorun korunması hem de ücretsiz olarak güneş enerjisi ile otobüs içerisindeki elektrik ihtiyacının giderilmesi sağlandı.

Raşit Turan, panellerin sadece elektrik konusunda değil, yakıt tasarrufu konusunda da yüzde 3’lere varan bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 3 Milyon Dolarlık Hibe

Dünya Bankası, elektrik sektöründe sera gazı emisyon uygulamaları ve Türkiye’de karbon piyasası kurulması için 3 milyon doları aşmayacak düzeyde hibe desteği sağlayacak. Hazine Müsteşarlığı ile Dünya Bankası tarafından imzalanan “Türkiye-Pazara

Rüzgar enerjisi 0 Comments

İngiltere’de Bir Rüzgar Çiftliği Daha Hizmete Girdi

Alman geliştirici BayWa, Kuzey İngiltere’de 29.7 MW’lık Fraisthorpe rüzgar çiftliğini hizmete soktu. http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız veriler çerçevesinde, National Grid istatistiklerine göre 2015 yılı İngiltere için rüzgar enerjisi üretimi açısından rekor yılı

HABERLER

Artık Uçurtmadan da Elektrik Üretilebilecek

Alternatif enerji kaynakları için kafa yoran bilim adamları rüzgardan elektrikte alternatifler üzerinde çalışıyor. Alman ve Hollandalı bilim adamlarının öncelikli hedefi uçurtma ile elektrik üretmek. Yenilenebilir enerjide yenilikler bitmiyor. Rüzgar enerjisi