Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

Türkiye’nin İlk Güneş Panelli Destekli Otobüsü

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi gerçekleştirildi.

turkiye-nin-ilk-gunes-otobusu-yollara-cikti-5540664Türkiye’de ulaştırma alanında güneş enerjisinden yararlanılması için çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar yakın zamanda ulaştırma alanında önemli sonuçlara yol açacak.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ile MAN Türkiye A.Ş’nin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda güneş panelli otobüslerin tamamen yerli olarak üretilmesi sağlandı.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan projenin tanıtımı için özel bir etkinlik düzenlendi. MAN Türkiye A.Ş tesislerinde düzenlenen törende, yeni proje hakkında detaylar verilirken, Türkiye için projenin önemine değinildi.

Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü unvanını almaya başaran yeni otobüs tipi, enerji verimliliği konusunda büyük bir imkan sağlayacak. ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan tarafından etkinlikte yapılan açıklamada, projedeki temel amacın, güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevirmek olduğu belirtildi. Otobüslerde elektrik kullanımının çok olması ve motor üzerinden bu ihtiyacın karşılanması, çeşitli sorunlara neden olduğu için otobüslerde güneş panellerinin kullanılmasına karar verildi. Böylece hem motorun korunması hem de ücretsiz olarak güneş enerjisi ile otobüs içerisindeki elektrik ihtiyacının giderilmesi sağlandı.

Raşit Turan, panellerin sadece elektrik konusunda değil, yakıt tasarrufu konusunda da yüzde 3’lere varan bir avantaj sağlayacağını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Goodyear’dan Şarj Edebilen Lastik

Elektrikli araba endüstrisinin geleceği parlak görünüyor. Yan sanayi şimdiden ürünleri vitrine koymaya hazır. Goodyear BH03, hareket halinde ve dururken araçları şarj edebilecek. Elektrikli arabalar için şarj istasyonlarının yaygınlaşması beklenirken, bu

ENERJİ YÖNETİMİ

Avrupa Parlamentosundan Emisyon Reform Tasarısı Onayı

Avrupa Parlamentosu, 2019`dan itibaren yürürlüğe girecek ve emisyon izni fiyatlarını yukarı çekmesi amaçlanan reform tasarısını onayladı. Avrupa’da karbon yönetimi konularındaki çalışmalar enerji politikası doğrultusunda sürdürülüyor. Avrupa Parlamentosu, 2019`dan itibaren yürürlüğe

Elektrik Üretimi 0 Comments

Güneş Paneli İthalatında Gözetim Uygulaması

Tebliğ’e göre, güneş panelleri Ekonomi Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlşkin Tebliğ dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğ, güneş paneli ithalatında ileriye yönelik