“Beşiktaş Stadı Türkiye’nin En Akıllı ve Yeşil Stadı Oluyor”

“Beşiktaş Stadı Türkiye’nin En Akıllı ve Yeşil Stadı Oluyor”

Türkiye’nin ilk akıllı ve yeşil stadyumu Vodafone Arena olacak

Fikret Orman 1 (1)Yeşil İş 2014: Sürdürülebilir İş Buluşması’na katılarak bir konuşma gerçekleştiren BJK Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, sürdürülebilirliğin kurumsallaşmanın önemli bir kriteri olduğunu belirterek, “Camianın güven ve desteğiyle kurumsallaşma yolunda ilerliyoruz. Beşiktaş’ı beslemek istiyoruz” dedi. Bu anlamda alt yapıya ve sponsorluklara verdikleri önemi de dile getiren Orman eğitim politikalarına da değindi. Orman, Türkiye’nin ilk akıllı ve yeşil stadyumu olacak olan Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena hakkında şu bilgileri verdi: “Kendi öz sermayemiz ile yaptığımız bu stadın farkı 10 milyon USD bütçesiyle ülkemizin ilk akıllı ve yeşil stadı olması. Vodafone Arena hem teknik olarak hem de çevreyle uyum sağlayacak çevreci bir stat olacak. Statta güneşten elektrik elde edilecek, yağmur suları çim sahaların sulanmasında kullanılacak. Yeşil bina sertifikalı yapı ürünlerinin kullanımı, klimalarda ozon dostu gaz kullanımlı cihazların seçimi, kapalı mekanlara yüzde 100 taze hava veren klima gibi pek çok yeniliğe sahip. Türkiye’nin en akıllı stadı olan Vodafone Arena, zengin içerikli dijital ekran çözümleri, yüksek hızlı mobil ve wi-fi ağıyla donatılacak.”

Schneider Electric Akllı Şehirler İş Geliştirme Yöneticisi Regis Largillier, “Verimli, sürdürülebilir ve akıllı şehir istiyorsak, süreç vatandaşlarla paylaşılmalı, vatandaşlar merkezde yer almalı, hükümetler de bunu desteklemeli.”

IMG_0799Yeşil İş: Sürdürülebilir Yeşil İş: sürdürülebilir İş Buluşması’nın ikinci gününde, Schneider Electric Akllı Şehirler İş Geliştirme Yöneticisi Regis Largillier “Akıllı Şehirlere Doğru” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, her şehrin kendi içinde akıllı olabileceğini, her ülkenin farklı önceliklere sahip olduğunu belirterek, “Her şehir farklıdır, her şehir için çözümler de farklıdır. Bununla birlikte, bir şehrin aklı olabilmesi için genel olarak beş faktör olduğundan söz edebiliriz. Birincisi vatandaş odaklı bir vizyonun paylaşılması. İkincisi temel çözümler getirilmesi. Bu açıdan operasyonel teknolojide önemli adımlar atılmalı. Üçüncüsü, vatandaşların entegrasyonunun sağlanması. Dördüncüsü, aklı şehirler için işbirliği geliştirilmesi. Beşincisi ise, yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi. Verimli, sürdürülebilir ve akıllı şehir istiyorsak, süreç vatandaşlarla paylaşılmalı, vatandaşlar merkezde yer almalı, hükümetler de bunu desteklemeli” şeklinde konuştu.       

Largillier şehirlerde enerji konusunun çok önemli olduğunu belirterek, alınacak önlemlerle enerjiden yüzde 15 ölçeğinde tasarruf yapılabildiğini ifade etti. Largillier 40 yıl içerisinde, 4000 yıldır kabullenilen alt yapı sisteminin iki katına çıkartılması gerektiğini söyleyerek, “şehirlerin öncelikle altyapının oluşturulmasını ve genişletmeyi yönetebilmeleri gerekiyor” dedi.

Halka açık şirketler, sürdürülebilirliğe de açık

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ilk kez verilen Sürdürülebilir İş Lideri Ödülü’nü alan Borsa İstanbul YK Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, “İş dünyası sürdürülebilir iş modellerini, sistemlerine entegre etmezse görüşleri dilek ve temenni kapsamında kalıyor” dedi. Turhan, “Bir şirket cinsiyet ayrımcılığı yapıyorsa, çevreye gerekli duyarlılığı göstermiyorsa, sosyal sorumluluk projeleri yapmıyorsa finansal performansı istediği kadar yüksel olsun borsada yükselemiyor. Biz İstanbul Borsa olarak şirketlerin halka açılmasını sağlarken diğer taraftan da çevreye duyarlılığı teşvik için sürdürülebilirlik endeksi oluşturduk. Bu endekste yer alan şirketler yurt dışından sağladıkları destek veya halka açık olmaları noktasında talepler endeks ile doğru orantılı arttı” şeklinde konuştu.

“Çözümden yana tavır almak gerekiyor”

IMG_0807Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, da konferansta yaptığı konuşmada, enerjiyle ilgili sorunların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çözülmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’de ve dünyada güneş enerjisinin sınırsız ve maliyetsiz olmasından dolayı enerjide kaynak sorunu bulunmuyor. Güneş enerjisinin kullanılabilmesi için gerekli olan teknoloji de artık mevcut. Tek eksik, karar vericilerin sorundan yana değil, çözümden yana tavır almaları. Enerjiyle ilgili sorunlar, parlamentoda tartışılmalı ve yüzde 100 yenilenebilir enerjinin kullanılması yönünde adımlar atılmalıdır. Doğaya uyumlu olarak insan faaliyetlerini sürdürmek zorundayız. Eğer doğaya uyum sağlamazsak, büyük çaplı afetlere ve hastalıklara hazır olmak zorundayız. Yenilenebilir enerjinin etkin şekilde kullanımı, enerji verimliliği ve akıllı şebekelerin oluşturulması aşamalarının birbirleriyle entegre şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor ” diye konuştu.  

Ateş Uğurel’den güneş enerjisi sektörüyle ilgili çözüm önerileri

IMG_0820Solarbaba Sitesi Kurucusu Ateş Uğurel’de konferansta “Sosyal Medyadan Gelen Sorularla Güneş Enerjisinin Durumu” isimli interaktif bir oturum gerçekleştirdi. Uğurel, güneş enerjisi ile ilgili olarak Solarbaba takipçilerinin sunduğu 20 soruya yanıt verdiği oturumda çözüm önerilerini şöyle sıraladı: “Lisanssız güneş elektriği üretimi başvurularının yalnızca yüzde 1’i sahaya yansımış durumda. Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’te öztüketim unsuru kaldırıldı. Öztüketim unsurunun yeniden Yönetmeliğe alınması gerekiyor. Bununla ilgili yeni düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Kilowattsaat üzerinden mahsuplaşma yerine, “kullanıldığı kadar ödeme” ilkesi getirilmeli. Lisanssız elektrik üretiminde ikili sözleşmelerin serbest bırakılması çok önemli. Güneş enerjisi projelerinde konutların çatılarıyla ilgili belediyelerin onay zorunluluğunun bulunması, bütünüyle lisansız güneş enerjisi üretimi engellemeye yönelik bir uygulama. Bu uygulamanın kaldırılması şart. Güneş enerjisi üretiminde lisanslı ve lisanssız ayrımının kaldırılması ve tüketenler ile satanlar ayrımının getirilmesi önemli. 6 ay boyunca güneş enerjisi ölçümlerinin yapılması zorunluluğunun iptal edilmesi gerekiyor. Büyük güneş enerjisi santrali projelerinde sahayı devlet geliştirmeli.”

“Kaynağın yerli olması, teknolojinin yerli olmasından 20 kat daha karlıdır”

Uğurel, üretim açısından kaynağın yerli olması ve teknolojinin bütünüyle ithal edilmesi tablosunun kaynağın ithal edilmesi ama teknolojinin yerli olması tablosuna göre 15-20 kat daha karlı olduğunu belirterek, düzenlemelerin bu şekilde yapılmasının sektörün önünü açacağını ifade etti. Uğurel önerilerini şöyle sürdürdü:  “Mevzuat değişikliklerinde sektörün görüşlerinin yansıtılması çok önemli. Türkiye’de güneş enerjisi depolanmasıyla ilgili uygulamaların başlatılması ve bu konuda devletin öncülük etmesi temel bir konu. İnsanların kendi elektriğini kendilerinin üretmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Bir diğer konu da, güneş panellerindeki KDV oranının yüzde 1 seviyesine düşürülmesi. Ayrıca, kentsel dönüşüm projelerinde güneş enerjisinin ön plana alınması, güneş enerjisiyle ilgili kamunun, sektörün ve medyanın bilgi sahibi olması, üç yıllık bir eğitim sürecinin gerçekleştirilmesi sektör için can alıcı konular arasında yer alıyor. Sektördeki kötü niyetli kişilerin sektörden uzaklaştırılması, elektrik dağıtım şirketleriyle yenilenebilir enerji üreticileri arasında bir uzlaşma alanı oluşturulması ve devletin güneş enerjisi sektörünü serbest bırakması, sektörün gelişimi için sırlayabileceğimiz öneriler arasında bulunuyor.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İsrail’den Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Kulesi

İsrail Necef Çölü’nde dünyanın en büyük güneş enerji kulesini inşa ediyor. Aşalim yakınlarındaki santralin yıllık 121 megawatt elektrik üretmesi planlanıyor. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, güneş enerji kuleleri, güneş ışınlarını bir

Rüzgar enerjisi 0 Comments

TÜREK’te “Rüzgarla Daha Güçlü Bir Türkiye” Dediler

“Rüzgarla Daha Güçlü Bir Türkiye” temasıyla gerçekleşen 5. Türkiye Rüzgar Kongresinin açılış konuşmalarında TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez,

HABERLER 0 Comments

Londra 2012 Çevresel Hedeflerin de Gerisinde Kaldı

Çevre örgütleri WWF ve RioRegional, Londra 2012’nin enerji, atık, kaynakların kullanımı gibi önemli konuların yanı sıra kamu sağlığı alanında da hedeflerin gerisinde kaldığını açıkladı. Örgütler, oyunların sıfır karbon ya da