Huawei ve CSUN Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Huawei ve CSUN Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Teknoloji devi Huawei ile Türkiye’deki en büyük güneş enerjisi PV hücre ve panel üreticisi CSUN, Çin Türkiye’de güneş enerjisini geliştirmek için stratejik ortaklık anlaşması imzaladılar. Tuzla’da açtığı 300 megawatt güneş paneli ve 100 megawatt güneş pili üretim kapasitesine sahip fabrikasıyla, aynı zamanda Avrupa ülkelerine ihracat yapan CSUN, Huawei’nin A+ invertör’ünü kullanacak.

Huawei -CSUN İmza Töreni (2)Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında dünya lideri Huawei ile güneş enerjisi panel ve hücre-pil üreticisi CSUN stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Huawei, dünya güneş enerjisi endüstrisinde örnek gösterilen invertör cihazı sağlarken, CSUN ürettiği güneş panelleri ve pilleri ile, Türkiye’deki güneş enerjisi piyasasında yüzde elliden fazla pazar payı hedefliyor.

Üretimin yüzde 85’i Türkiye’den AB ülkelerine ihraç ediliyor

İmza töreninde konuşan CSUN Türkiye Genel Müdürü Robin Xi, Türkiye’deki en büyük PV ve batarya üreticisi olduklarının altını çizerek, Türkiye’nin güneş enerjisi alanında dünya çapında bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Xi şunları söyledi: “Türkiye’deki en büyük güneş enerjisi PV modül ve panelleri üreticisiyiz ve bir buçuk yıldır 300 megawatt güneş paneli ve 100 megawatt’lık güneş hücreleri kapasitesinde üretim gerçekleştirmeyi başardık. Enerji ekipmanları ihracatının yarattığı ekonomik katma değer çok yüksek. Biz bu ekonomik katkıyı yüksek düzeyde ihracat yaparak kat ve kat artıyoruz. Bugün üretimimizin yüzde 85’inden fazlasını Türkiye’den AB ülkelerine ihraç ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hedef, 1 megawatt’ın altında lisans gerektirmeyen projelerde Huawei teknolojisi sağlamak

Huawei Türkiye Kurumsal Çözümler İş Birimi Genel Müdürü Zou Siyi ise toplantıda yaptığı konuşmada, güneş enerjisinin hızlı bir büyüme dönemine girerken, bu dönemde üretim maliyetlerinin de düştüğünün altını çizdi. Siyi, CSUN ile birlikte Türkiye’deki güneş enerjisi sektörüne bu alandaki teknolojik ekipmanların kullanılacağı pilot santral kuracakları bilgisini de vererek, şöyle konuştu: “12 yıldır Türkiye’de bilgi ve iletişim projelerine çözüm sağlıyoruz. Globalde güneş enerjisine dönük çalışan Ar-Ge merkezlerimiz sayesinde, güneş enerjisi alanındaki ileri teknoloji ürünlerimizi ilk defa Türkiye’de kullanacağız. CSUN ile birlikte, önümüzdeki aylarda iki pilot proje gerçekleştireceğiz. Huawei’nin solar invertör’ü, dünyada lider konumda ve 20’den fazla ülkede şu an kullanılıyor. Huawei olarak, Türkiye’de enerjiyi teknolojiyle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ana hedefimiz ise, 1 megawatt’ın altındaki lisans gerektirmeyen projeleri Huawei teknolojisi ile buluşturmak.”

“Güneş enerjisi, özellikle Türkiye için muazzam fırsatlar sunuyor”

Huawei Türkiye Satış Direktörü Serdar Yokuş ise toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’Enerji ihtiyacı dünya nüfusundan daha hızlı artmaktadır. Bu ihtiyacı fosil kaynaklar yerine, ekolojik ve sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla karşılamak, gelecek nesile karşı en büyük sorumluluğumuz. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi, özellikle Türkiye için muazzam fırsatlar sunuyor” dedi. Hızla düşen güneş enerjisi üretim maliyetlerinin de etkisiyle, güneş enerjisi üretimi ve buna ilişkin teknolojilerin stratejik olarak Huawei tarafından desteklendiğini kaydeden Yokuş, “Bunun sonucu ve göstergesi; ürünlerin teknik sıralamada en üst sırada olması ve sektördeki tartışılmaz liderliğidir. Huawei olarak bu ürünleri; CSUN gibi stratejik iş ortaklarımızla zenginleştirip toplumun hizmetine sunmaktayız” diye konuştu.

Yokuş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünya güneş enerji pazarındaki ürünleri hakkında da bilgi verdi. Geçtiğimiz yıl tüm dünyada 2 gigawatt üretim sağlayan invertör ekipmanı sağlayan Huawei, bu seneki satış hedefini 3 gigawatt olarak belirledi.

Türkiye’de, güneş enerjisi santrali yatırımlarının, 10 yıl süreyle 13, 3 dolar/cent üzerinden alım garantisi bulunurken, sisteme elektrik verilmesinden itibaren ilk beş yıl boyunca yerli ekipman kullanılması halinde, devlet teşviki 22 dolar cent’e kadar çıkabiliyor. CSUN’ın Türkiye’deki en büyük PV modül ve panel üreticisi olması ve yerli üretim gerçekleştirmesi, gerek Türkiye’nin güneş enerji endüstrisinin büyümesine gerekse firmaya büyük avantaj sağlıyor.

Huawei’nin tüm dünyadaki 16 Ar-Ge merkezinin dokuzunda, 500 mühendis özel olarak güneş enerjisi ekipmanları üzerinde çalışıyor. Avrupa’da özellikle Almanya güneş enerjisi ekipmanları pazarında önemli bir paya sahip olan Huawei invertör’lerinin aylık üretim kapasitesi 250-300 megawatt’a ulaşıyor.

Türkiye’deki ilk güneş enerjisi hücre fabrikası olarak faaliyete geçen CSUN, Nasdaq borsasına kote bir şirket olarak, dünya güneş enerjisi sektörünün yakından tanıdığı CEEG ile yakından bağa sahip, KME ve DuPont gibi dünya devleriyle stratejik ortaklıkları bulunan güneş hücreleri ve panelleri üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. Fotovoltaik sektöründe geniş deneyime sahip ve inovasyonu faaliyetlerinin merkezine yerleştirmiş bir şirket olarak, geliştirdiği hücre verimlilik oranı yüzde 25’le dünyada silikon güneş hücreleri üretiminde dünya rekorunu da elinde tutuyor. Geçmişten bugüne Avrupa’nın ünlü güneş paneli üreticilerine güneş hücreleri sağlayan CSUN, bugün tüm dünyada 1.2 gigawatt’lık modül üretimi kapasitesiyle dünya lideri ve bugüne kadar toplamda 1 gigawatt’ı bulan modül üretimi yaparak, dünyayı temiz enerjiyle buluşturuyor. Üretimin yanı sıra, fotovoltaik sistemlerin finansmanı ve uygulanması konularında da iş alanını geliştirmeye devam ediyor.”

Güneş enerjisi elektrik santrallerinde doğru ekipmanlar kullanılmalı

Toplantıda konuşma yapan CSUN Türkiye Satış Müdürü Egemen Seymen, Türkiye’de uzun vadeli, sürdürülebilir, kaliteli elektrik üretilmesi gerektiğini belirterek, bunun için doğru ekipmanların kullanılmasının öneminin altını çizdi. Seymen, Avrupa’daki güneş enerji santrallerinde doğru ekipmanların tercih edilmemesinden kaynaklanan sıkıntıları örnekleriyle anlattı.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin En Önemli Jeotermal Tesisinin Belgeseli Hazırlandı

Türkiye’nin ilk ve en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santrallerinden olan Denizli Sarayköy’deki Kızıldere Jeotermal Santrali’nin belgeselini hazırladı. Zorlu Enerji tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılının Eylül ayında açılışı gerçekleşen

HABERLER

Muğla’da Sürdürülebilir Otogar Projeleri

Konsept tasarımı TeamFores Mimarlık ile Vittorio Grassi é Partners tarafından geliştirilen ve ‘köklü bir kent dokusu içerisinde geleceği yansıtan mimari’ anlayışıyla tasarlanan otogar yapıları Muğla ve ilçelerinde yükselmeye hazırlanıyor. Türkiye’de kentler için

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Akıllı İstanbul Sempozyumu Düzenleniyor

Akıllı İstanbul Sempozyumu’nda İstanbul’un akıllı şehir kavramı açısından mevcut durumu, geliştirilen ürün ve araştırmaların aktarılırken, rekabet öncesi işbirliği imkanları birlikte aranacak. Üniversite, kamu ve özel sektörün yönetici ve araştırmacıları İstanbul