“Türkiye’nin Fotovoltaik Pazarında Çok Önemli Bir Kapasitesi Var”

Centrotherm Photovoltaics AG Temsilcisi Martin Meyer, “Türkiye fotovoltaik pazarında üretim kapasitesinin artırılması gerekiyor. Tarife güvencesiyle Pazar çok daha  dengeli hale gelecektir” dedi.

ae_gunes_elektrik_fuar3Solarex İstanbul 2013’te “Yabancı Yatırımlar Açısından Ülkemiz” isimli seminer düzenlendi. Oturum başkanlığını Lİ-DER Yetkilisi  Burak Güner’in yaptığı seminerde konuşan Centrotherm Photovoltaics AG Temsilcisi Martin Meyer, Türkiye’nin fotovoltaik pazarında çok önemli bir kapasitesi olduğunu düşündüklerini dile getirerek, sektör için verilen tarife güvencesinin belirleyici olduğunu vurguladı. Meyer, “Türkiye fotovoltaik pazarında üretim kapasitesinin artırılması gerekiyor. Tarife güvencesiyle Pazar çok daha  dengeli hale gelecektir. Biz, Türkiye’de yatırım yapmak ve sektörün gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Meyer sektör temsilcilerine seslenerek, “ Öncelikle hücre üretimiyle başlayın.  1-2 yıl içerisinde hücre üretimine baş layabilirsiniz. Kendi hücrenizi kendiniz üretmelisiniz. Hangi teknolojiyi kullanacağınız, bu teknolojinin ne tür tesisler gerektiğini belirlemelisiniz. En  uygun sistem neyse onu kurmalısınız. Onunla ilgili biz de danışmanlık hizmeti verebiliriz” dedi.

“Türkiye’de güneş enerjisi tesisleri yaygınlaşacak”

Engynious Energy Solutions Inc. Yetkilisi Holger Herbst ise, Türkiye’de fotovoltaik pazarında,  “güvenilirlik, mükemmeliyetçilik ve inovasyon” yaklaşımıyla,  inventer ürün grubunda faaliyet gösterdiklerini aktardı. Türkiye’nin enerji açığı yaşadığını ve kapasitesi olduğunu aktaran Herbst, Türkiye’de güneş enerjisi tesislerinin daha da yaygınlaşacağını  belirtti. Herbst Türkiye’de küçük sistemlerden sağlanan elektriğin şebekeye verildiği  istikrarlı bir yapı kurulacağını ifade etti. Herbst, Türkiye’de fotovoltaik pazarında şu an  ticari enerji sistemlerinin daha fazla olduğunu buna karşın, hanelere yönelik kurulacak sistemlerin artış göstereceğini aktardı.

Türk hükümeti yenilenebilir enerji konusunda şeffaf bir anlayışa sahip

Export-Import Bank of the United States Yetkilisi Timothy Kim’de seminerde yaptığı konuşmada, Export-Import Bank of the United States’in ABD dışındaki ülkelerde  çevre ve yenilenebilir enerji projelerine kredi verdiğini ifade ederek, güneş  enerjisinin finansmanına çok önem verdiklerini söyledi.  Uluslararası ölçekte çalışma konusunda deneyimli bir banka olduklarını ifade eden Kim, Hindistan’da 250 milyon dolarlık finansman gerçekleştirerek, bu alanda 1 numaralı finansman kaynağı oluşturduklarını ifade etti. Hindistan ve Türkiye’de hükümetlerin yenilenebilir enerji alanıyla ilgili oldukça şeffaf ve destekleyici bir anlayış içinde olduklarını aktaran Kim, Türkiye’de yenilenebilir enerji finansmanı için de işbirliğine açık olduklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama’nın yenilenebilir enerji kaynaklarına olumlu baktığını ifade eden Kim, yenilenebilir enerji kaynaklarına inanıyoruz. Temiz çevre projesinin ana kaynağı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kim, 10 yıl vadeli yüzde 2 oranında faiz olanakları sunduklarını da dile getirdi.

Haber: Hüsetin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji özel haberidir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye, Çevreyle Beraber Enerji Yatırımlarını Geliştirecek”

Bakan Taner Yıldız, Csun Eurasia üretim tesisinin açılışında konuştu: “Türkiye çevreye rağmen değil, çevreyle beraber enerji yatırımlarını geliştirmek istiyor ve iklim değişikliğine olan enerjinin olumsuz katkısını olabildiğince olumlu moda doğru

HABERLER

Tetra Pak Çevre Hedeflerine İlerliyor

Tetra Pak’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde yayımlanan mesajında, 2020 çevresel hedeflerine ulaşma yolunda büyük ilerleme kaydettiği belirtildi.   Tetra Pak’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde yayımlanan mesajında,

Rüzgar enerjisi 0 Comments

TÜREB İki Yarışmaya İmza Atıyor

TÜREB tarafından “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışması düzenleniyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB), 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü etkinlikleri kapsamında hayata geçirdiği “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim