Türkiye’nin En Büyük GES’inde Yingli Solar İmzası

Türkiye’nin En Büyük GES’inde Yingli Solar İmzası

Yıllık olarak toplamda 30.730.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali’nde toplamda 74.106 adet Yingli marka güneş enerji panel kullanıldı.

Türkiye’de güneş enerjisinde yeni bir döneme girildiği söylenebilir. Bu yeni dönemde artık daha büyük çaplı güneş enerjisi santrallerinin kurulumuna tanık olacağımızı söyleyebiliriz.

Eğer büyük çaplı güneş enerji santrallerinin Türkiye’de kurulumu gerçekleştirilebilirse, Türkiye 2023 hedefi için öngördüğü güneş enerjisinde 3.000 megawatt hedefini revize etmek zorunda kalabilir.

Güneş enerjisi yatırımcılarının bürokratik engellemeler olmadığı sürece, bu hedefin çok üzerine çıkılacağı yönünde ortak bir bakış açısına sahip oldukları ifade edilebilir.

Bu doğrultuda, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin güneş enerji merkezlerinden biri kabul edilen Konya’da Tekno Ray Solar tarafından kurulumu yapılan Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin açılışı yapılmıştı.

alternatifenerji.com olarak açılışını takip ettiğimiz ve 18,5 MW’lık ilk fazı devreye alınan toplam 22,5 MW kapasiteli tesis, ilgili haberimizde yer verdiğimiz gibi (haber için tıklayın)
yıllık ortalama 20.000 hanenin elektik ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip.

Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, uzaktan takip ve uzaktan kontrol adı verilen ve tam otomatik olma özelliği taşıyan “online scada” mimarisine sahip Türkiye’deki tek güneş enerjisi santrali olma özelliğine de sahip.

Bu proje ile yıllık 45 bin ağacın kurtarılması ve ortalama 18 bin ton CO2 salınımının engellenmesi hedefleniyor. Yıllık olarak toplamda 30.730.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan santralde toplamda 74.106 adet Yingli marka güneş enerji panel kullanıldı.

Maliyeti 22,5 milyon dolar

Toplamda 430 bin metrekarelik alana kurulan ve toplam 22 buçuk milyon dolar yatırım maliyeti olan Konya Kızören Güneş Enerji Santrali’ndeki panellerin her biri YGE 60 hücreli, 250 W gücünde.

Güneş enerjisine dev proje

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Konya Kızören GES ülkemizde güneş enerjisinden elektrik üretimi adına atılmış büyük bir adım. Türkiye’nin en büyük GES’inde yüksek performansı ve güvenilirliği uluslararası testlerle onaylanmış Yingli Solar güneş panellerinin tercih edilmesi bizi çok mutlu etti. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük çaplı projelerde Yingli Solar panelleri güvenle tercih ediliyor. Uluslararası tecrübemizle ve hızlı tedarik olanaklarımızla güneşten elektrik üretimi yapmak isteyen yatırımcıların yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Milas’ta Rüzgar ve Güneş Enerjisi Projesi

MİTSO’nun GEKA’dan sağladığı 88 500 liralık hibe desteğiyle başlattığı balık ve zeytinyağı üreticileri için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak enerji üretiminin fizibilitesi çalışmaları başladı. Tarım ve hayvancılık kollarında kullanılan enerji

HABERLER

Bu Türbinde Hata Yok, 2 Kanat Var

ABD’de 2 kanatlı (evet yanlış okumadınız, 2 kanatlı) ve 500 kw’lık bir rüzgar türbini Texas’ın Mitchell yöresindeki bir artıma tesisinin enerjisini sağlıyor.  Windflow Technology tarafından tasarlanan ve  General Dynamics SATCOM Technologies

HABERLER

250 Yıllık Enerji İhtiyacı Karadeniz’den Sağlanabilir

Uzmanlar, Karadeniz dip sularında bulunan hidrojenin bölgenin 250 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğunu açıkladı. Yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmalarda da Karadeniz suyunun yüzde 90’ının “anaerobik” olduğu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply